de ce insala barbatii?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Ymcar, raspunsul meu a fost simplu si reflecta strict opinia mea. Lucrurile sunt de fapt simple. Noi le complicam. Am urmarit discutia despre "open mariage" dar, asa cum bine a punctat Anamaria e o mare diferenta intre o relatie intre 2 adulti care au acest punct de vedere asupra vietii si restul majoritatii relatiilor care, cel putin teoretic, se bazeaza pe o promisiune si de fidelitate. Intre altele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by daniela_b
Chiar as vrea sa va intreb ( dar nu pentru ca as fi pentru poligamie sau open-marriage, eu sint pentru libertatea omului si atit) ce este gresit in a-ti dori sa intemeiezi mai multe familii, sa faci mai multi copii, cu mai multe femei/barbati? Concret, ce este gresit si caror legi universale si naturale contravine asta?
Nu discut bineinteles de casatorii cu acte ca aici mi-e clara ilegalitatea.
Si chiar m-as bucura sa gasesc niste informatii in scrieri vechi ( cunoscatorii Bibliei si altor testamente, manuscrise, m-ar putea ajuta aici..) sa ma lumineze.
Sa-mi arate "negru pe alb" ca sa pot si eu sa fiu linistita ca pot deosebi viata de pacat.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii



ti-am raspuns pe PM ca sa nu divagam prea mult de la subiectul initiat



If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Ymcar multumesc pt raspuns, intr-adevar open-marriage-ul nu are legatura cu inselatul din acest subiect, si ca o paranteza chiar sunt pentru libertatea sexuala si de orice fel. Off topic am observat si in Romania multi adepti ai swing-ului f fericit casatoriti si care fac din asta un stil de viata. Nu stiu cum se impaca asta cu ortodoxismul dar asta e alta discutie.
Ar trebui sa existe un poll cu acelasi titlu... variantele la alegera voastra... eu continui sa optez pentru "din curiozitate si pt demonstrarea propriei forte de atractie" indiferent de sex. Va pup!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:


ASA SE PUNEA PROBLEMA LA 1504

"Velcare sau velcine va indrazni a se napusti asupra tinerelor fete cu
shtrumeleagul invartoshat, predepsit va fi de lege prin taierea
scarbavnicului madular si aruncarea lui la retze"
Lege moldoveneasca -1504 - Stefan cel Mare
Propunem, votam si nu mai avem tema de vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Evident extindem efectele si asupra reprobabilului adulter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by grati.ela


ASA SE PUNEA PROBLEMA LA 1504

"Velcare sau velcine va indrazni a se napusti asupra tinerelor fete cu
shtrumeleagul invartoshat, predepsit va fi de lege prin taierea
scarbavnicului madular si aruncarea lui la retze"
Lege moldoveneasca -1504 - Stefan cel Mare
Propunem, votam si nu mai avem tema de vacanta!





Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)

Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

super tare grati.ela!!!
votam?


alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

din obisnuinta,cred.

bita doina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn
Da, singura problema este faptul ca aproape (zic "aproape", sa nu se spuna pe urma ca generalizez ) nici una din cele 20.000 nu pofteste la vreunul din aia 100


Ah ce m-am intristat ...... daca nici la raportul acesta superb 100 : 20.000 nu avem sanse sa fim doriti si noi de cineva, asta e o dovada clara ce arata caracterul crud si trist al vietii .......

Pace tuturor !

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Ymcar, raspunsul meu a fost simplu si reflecta strict opinia mea. Lucrurile sunt de fapt simple. Noi le complicam. Am urmarit discutia despre "open mariage" dar, asa cum bine a punctat Anamaria e o mare diferenta intre o relatie intre 2 adulti care au acest punct de vedere asupra vietii si restul majoritatii relatiilor care, cel putin teoretic, se bazeaza pe o promisiune si de fidelitate. Intre altele...

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"




Nu inteleg de ce multa lume a vazut in acel subiect doar open marriage. Numai pentru ca un moderator a botezat in mod neinspirat asa subiectul? Pentru ca senzationalul atrage mai mult? Pentru ca stirile de la ora 5 au mai multa audienta decat orice documentar National Geographic? Pentru ca tabloidele se vand mai bine decat ziarele serioase si telenovelele sud-americane bat de departe orice film european de valoare?

In acel subiect era vorba despre cu totul altceva. Despre cauze si efecte. Despre nevoi si (ne)satisfacerea lor. Iar open marriage era doar o cale oarecare de a rezolva anumite probleme, una dintre multe altele si care se poate potrivi sau nu unei situatii date. A fost dezvoltata peste masura in detrimentul altor aspecte pentru ca s-au pus intrebari si s-a insistat in aceasta directie... senzationala. E chiar asa de greu de extras esentialul, lucrurile care conteaza cu adevarat, dintre celelalte care sunt doar de amanunt?! Probabil si autoarea a gresit acceptand sa dezvolte prea mult aceasta latura a subiectului fara sa realizeze ca in felul asta va eclipsa esentialul in ochii multora.



My life stinks

Mergi la inceput