Pregnyl - ce rezultate?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinacodrina spune:

Cred ca am ovulat, ca in ziua 7 deja era folicul de 1,07 cm. Dupa temperatura bazala insa, nu imi iese nimic. Sunt rece ca gheata.... minime de 36,0 si maxime de 36,9. Dar astea sunt extreme... obisnuite la mine sunt intre 36,2-36.5.
Asa ca nu se vede nimic. Oricum, acu, ziua 32, am 36,4, adica marisoara pentru mine.
Cat despre o monitorizare a ovulatiei, prin Suceva asta nenorocita nu o face nimeni. Iar ca sa imi iau cate o saptamana libera sa merg la iasi, nu pot, si nici nu-mi permit.
Multumesc fetelor pentru raspunsuri.
Irina Codrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Irina, temperaturile minime si maxime nu au nici o relevanta. Un grafic ai? De Ferility Friend stii?
Si un foclicul de 10.7 in ziua 7 se poate sparge cam in 5 zile.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinacodrina spune:

Buna Ale, stiu de fertility friend, mi-am facut in trecut acolo grafice, dar atunci aveam timp de net, acu nu am la dispozitie net-ul mereu, si nu am nici timp. Am graficele acasa. Dar sunt anapoda tare.

Irina Codrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Fetelor , mi-e mi s-a recomandat la un moment dat de catre un doctor ca dupa ce voi ramane insarcinata ( avand in vedere ca am pierdut o sarcina) sa fac injectii cu pregnyl... Eu chiar n-am putut intelege care ar fi rolul acestora dupa ce ramai insarcinata.... Poate voi stiti mai multe pt ca mie mi s-a parut tare ciudat....
Irinacodrina , eu nu sunt medic dar nu cred ca uterul mic si retrovers este o cauza de infertiliate! Poate ma insel dar ar fi bine sa te documentezi totusi mai mult!



cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Irina - nu zic ca nu se poate face tratament cu Pregnyl, asa cum zice si Ale parca am citit si eu in prospect ceva insa nu am auzit pe nimeni sa faca un astfel de tratament. In plus simptomele tale arata o lipsa a ovulatiei care nu este data de uerul retrovers, el n-are nici o legatura. Aici este o problema cu ovarele si/sau hormonala? Poate ai ovare cu aspect micropolichistic si respectiv o lipsa de progesteron. Poate ai un exces de prolactina. Dozari hormonale ai facut??

In orice caz cum ti-au spus si fetele mai sus tratamentul clasic prescris este stimulare cu clomifen din Z5 in Z10 monitorizare la ecografie ca sa vada dr. cand ai foliculi dominanti pe ovare, cand acestia apar se administreaza pregnyl - una sau 2 fiole adica 5 -10.000u pentru a se asigura spargerea foliculilor si respectiv expulzarea ovulului. Apoi din Z16 pana in Z25 se administreaza utrogestan (care este de fapt progesteron) - el ajuta la fixarea sarcinii daca e cazul sau, daca nu s-a prins nimic, aduce aportul necesar de progesteron organismului (el fiind deficitar) pentru a asigura un nou ciclu ovulator.

Asta ar fi schema clasica de tratament. Si apropos marimea foliculilor se masoara in mm nu cm, iar un folicul dominant adica care sta sa scuipe oul trebuie sa aiba macar 18 mm, daca sunt mai mici inseamna ca nu ai ovulat. Iarasi nici mai mari de...parca 22 mm nu trebuie sa fie ca atunci in loc sa scuipe outul se pot transforma in chisturi.

Eu de exemplu dupa stimulare cu clomifen din Z5 in Z10 (doza maxima administrata) aveam foliculi de 10-14mm asa incat dr. mi-a dat in continuare clomifen si abia in Z14 am avut un folicul de 19 mm, iar in alta luna de stimulare am avut 2 foliculi dominanti unul pe ovarul ddr. si apoi pe ovarul stg. unul de 20 mm celalalt de 19mm, dar n-am reusit. Un alt lucru ce trebuie urmarit este ingrosarea endometrului - el trebuie sa aiba minim 8 mm parca, la ovulatie.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinacodrina spune:

Fetelor, nu sunt gravida... am fost ieri la medic, am facut ecograf, si aveam folicul de 2,05 cm!!! (era ziua 33! In zilele 24-25 am sangerat foarte putin, sa zicem am patat mai puternic, deci ala se pare ca a fost ciclul meu, si in ziua 10 dupa noul ciclu... deja foliculul gata sa se sparga).
Azi merg iar la medic, sa vedem daca s-a spart foliculul sau nu. Si de maine incep utrogestanul. Si ma apuc sa tin iar pumnii stransi.
Azi dimineata am primit o veste proasta, o colega de-a mea s-a internat in spital de aseara, pierde o sarcina in luna a 3-a. Dar poate e mai bine... parintii au hepatita B la tata e destul de grava. Si se pare ca era si o sarcina extrauterina. Oricum, e trist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ele77 spune:

Buna fetelor, eu pot sa va incurajez. Acum doi ani la prima stimulare cu pregnyl am ramas insarcinata . Un caz fericit probabil.Am facut o singura injectie si cred nu mai stiu sigur a doua zi mi s-a facut inseminare la Spitalul Giulesti.




Traieste cu speranta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Irina sper sa ai vesti bune azi! Stai f bine pt ziua 10! Endometrul cum e?

sper ca sunteti in "actiune", da?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinacodrina spune:

Fetelor, am mers si ieri la medic, si am vazut foliculul in plina desfasurare a spargerii! Foliculul avea 2.16 cm, si avea ca un fel de cioc, o bresa... incepuse spargerea!
Endometrul era ieri de 6,3 mm. De azi am inceput iar utrogestanul, magne B6, Vit A si Vit E (forte). In 2 saptamani ar trebui sa stiu ce si cum!
Deci asta mi-a facut Pregnyl-ul...mi-a decalat cm.. Ce am crezut eu ca era o pata mai maricica, a fost cilcul meu (24-25), si conform acestui nou ciclu, ovulatie clara in ziua 11! De acum, nu pot decat sa sper in urmatoarele 2 saptamani.
Pupici!

Irina Codrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

Irinacodrina, ma bucur sa te "vad" si iti doresc bafta multa, sa fie cu noroc si sa reusesti !

Mergi la inceput