Tiroida

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Page spune:

fireyes, eu iau euthyrox de 25 fiindca am TSH 5,1, adica peste limita.
In locul tau as merge intai la un endocrinolog, fiindca daca tot trebuie sa iei tratament macar sa stii clar care e diagnosticul, ce fel de probleme ai la tiroida, daca e vorba de ceva ce se poate agrava in timpul sarcinii sau nu.
Eu am ajuns la un moment dat la hipertiroidism datorita tratamentului dat de o dr. pentru reducerea TSH-ului, in conditiile in care aveam TSH 1,77. Dupa 2 luni de tratament aveam TSH 0,025. E drept ca doza care mi-a fost prescrisa la acea vreme era de 100.
Daca te hotarasti sa faci tratament, te sfatuiesc sa repeti TSH-ul dupa o luna sau doua, ca sa vezi in ce stadiu e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
citat din mesajul lui fireyes

Eu v-am descoperit de curand si am o problema de alta natura: in toamna, urmeaza sa fac FIV (pr la sot+endometrioza la mine).
Mi s-au dat de facut pt FIV si analizele hormonale si cele de tiroida mi-au iesit asa:

TSH=2.51 VAL.NORMALE: 0.27 - 4.2
T3=2 VAL.NORMALE: 1.3 - 3.1
T4=96,4 VAL.NORMALE: 66 - 181

Deci, in grafic. Dr insa mi-au spus ca pt o femeie care doreste sa ramana insarcinata (si pt a creste sansele FIV), ar trebui sa am TSH<2, chiar daca sunt in limite normale.
Am repetat TSH=1.91, l-am mai repetat o data si a iesit 2.39.

Ei au recomandat sa iau Euthyrox 25.

Eu acum sunt scindata: sa iau pastiluta? mi-e teama sa nu ma dereglez. sa nu o iau si sa nu ii ascult pe ei, putand in pericol reusita FIV? mentionez ca este vorba de medici diferiti, insa din Austria si ei mi-au zis ca au observat acest lucru pe baza a zeci de ani de experienta.

Voi ce ma sfatuiti?

P.S. Mai vreau sa va spun ca eu am aproape toate simptomele de hipotiroidism (am pus in ultimul an cam vreo 6-7 kg fara sa fi schimbat mojor ceva in alimentatie, ba din contra, am mancat mai sanatos si dietetic, sunt friguroasa, piele si par uscate, menstruatie care tine 7 zile, etc)

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png



fireyes,

Eu zic sa-ti asculti medicul. Sa sti ca intradevar ideal este ca TSH-ul sa fie sub 2, mai ales ca te pregatesti de FIV.

In plus, sa sti ca nu trebuie sa ai neaparat un TSH de peste 4.2 pt a avea hipotiroidie. Exista si hipotiroidie subclinica.

Sunt total de acord cu Page ca daca iei Euthyrox trebuie sa repeti analiza periodic (mai ales ca esti la inceput si inca nu sti exact care ar fi doza ideala si este si vara (vara se scad dozele oricum)) si ca ar trebui sa te vada si un endocrinolog. As adauga eu un endocrinolog care se ocupa si de endocrinologie reproductiva si care are si experienta cu paciente care au facut FIV.

Bottom line: Vorbeste cu 1,2, ...n medici pana cand tu esti sigura de decizia corecta si intelegi toate implicatiile si riscurile. Dar dupa ce gasesti acel medic in care ai incredere si cu care poti comunica, asculta-l.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri.
Mi-am facut programare deja la Corina Neamtu, sper sa fie OK... doar ca numai saptamana viitoare, la sfarsit am gasit.

Ma gandesc totusi daca sa iau pastiluta inainte si sa-i povestesc atunci ca am luat-o... e nevoie de reteta ca sa cumperi Euthyrox?



http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia06 spune:

fireyes,raspunsul cel mai bun ptr problema il are numai doctorul endocrinolog.parerea mea este sa amani pastiluta pana sapt viitoare(nu cred ca e o tragedie).cat despre eutyrox,se elibereaza fara reteta si este f ieftin.succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilica74 spune:

Buna, eu am fost diagnosticata cu ATPO, sau tiroidita cronica, dar hormoni in parametri normali, trebuie sa fac analizele la 6 luni, si sa astept sa se intample ceva...sigur se v-a intampla...nu se trateaza nu ai ce sa faci sa te feresti, am mostenit asta de la parinti, aveti idee de vreun tratament...totusi?
E groaznic sa stai asa sa nu faci nimic!
Cum sa ma protejez?
Nici nu ma simt prea bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilica74 spune:

Buna, eu am fost diagnosticata cu ATPO, sau tiroidita cronica, dar hormoni in parametri normali, trebuie sa fac analizele la 6 luni, si sa astept sa se intample ceva...sigur se v-a intampla...nu se trateaza nu ai ce sa faci sa te feresti, am mostenit asta de la parinti, aveti idee de vreun tratament...totusi?
E groaznic sa stai asa sa nu faci nimic!
Cum sa ma protejez?
Nici nu ma simt prea bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Otilica74, dar cat a iesit valoarea ATPO? medicul nu ti-a indicat nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Page spune:

fireyes, eu sunt tot pacienta Corinei Neamtu. Eu am tiroidita cronica Hashimoto, iar pana de curand aveam TSH si FT4 normale. Corina Neamtu nu mi-a dat tratament pana nu a crescut TSH peste limita.
Oricum mi-a spus, chiar si atunci cand aveam TSH-ul in limite, ca in cazul unei sarcini mi-ar da Euthyrox 25.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Page spune:

Am vazut ieri la televizor, absolut intamplator, o emisiune unde erau invitati mai multi doctori, care incercau sa diagnosticheze si sa vindece diverse afectiuni, prin metode alternative. Printre ei se afla dr. Rares Simu, care e homeopat, dar si imunolog, alergolog, care a spus ca se pot vindeca bolile autoimune. Voi stiti ceva, a fost cineva la acest doctor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna, fetelor.
Sunt noua la acest topic. Am 27 de ani, nu am copii inca (tot incercam dar degeaba) si tocmai ce mi-au iesit analizele de tiroida:
TSH = 6.25 (VN: 0.49-4.67)
Anti-TPO = 793 (VN: <12)
Anti-TG = 83.2 (VN: <34)
T3 = 0.89 (VN: 0.79-1.49)
T4 = 6.59 (VN: 4.5-12).

Dupa cum vedeti, 3 analize din 5 au iesit prost....ATPO chiar dezastruos. LUni dimineata ma duc la medicul Daniel Grigorie de la Parhon dar pana atunci nu ma pot linisti, sunt foarte suparata...bunica si matusa mea s-au operat amandoua de boala Basedow deci am istoric de boli de tiroida in familie. Ma gandesc ca valorile astea sunt si cauza pentru care nu am reusit sa raman gravi pana acum....si tot dadeam vina pe altele...oare voi putea sa fac un copil??
Imi mai puteti spune niste nume de endocrinologi buni din Bucuresti???
Va multumesc...nici nu stiu ce sa va intreb...doar sa impart cu voi aceasta angoasa...sunt sigura ca ma intelegeti.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput