Tiroida

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by Sagitarius

De astazi am inceput o cura de Ca+Mg,Memoplus si Sedivitax(este un produs f.bun,din plante,care nu da dependenta)si m-am inarmat cu foarte multa rabdare.Stiu ca nu ma pot vindeca dar macar pot sa imi fac viata mai usoara acceptand sa lupt cu boala,poate se va descoperi mai multe despre ea...Apropo,stie cineva daca si libido-ul scade de la boala?...sau numai eu am probleme???



Din proprie experienta pot sa iti spun ca libidoul este mai scazut la deficiente tiroidiene. Dar si asta se poate remedia. Eu am descoperit singura ca ginsengul imi face, adica ma activeaza, energizeaza, sunt mai optimista dar imi creste si libidoul (lucru pe care nu mi-l doream in momentul respectiv). Plus ca nu suportam dozele din vitaminele normale. Ulterior am gasit niste pastile cu ginseng natural care ziceau ca trebuie sa iei 6 pe zi. Eu luam una in reprize cam de doua luni, apoi pauza o luna. Dupa un tratament din asta timp de 2 ani am ramas insarcinata fara probleme.

Dupa nastere, mi-a sarit TSH-ul la 152, mi-au dat euthyrox pe care nu l-am putut lua in cantitatile prescrise, asa ca am inceput treptat, crescand cate putin. Nu e bine sa sochezi organismul cu cantitati mari. A durat vreo 6 luni dar mi-am revenit. Cateva luni a fost ok, dupa care vara trecuta iar am sarit la TSH 40. Mi-au dublat doza de euthyrox iar in momentul ala am inceput sa am metroragii. Am diminuat singura doza de euthyrox pt ca incepusem sa am si palpitatii. Mi-au mai dat si duphaston pe langa tiroida, mi-au zis ca cresc iar tiroida... La ecografie a iesit ca tiroida mea e ca moarta (10 - 15% activa).

Asa ca m-am impacat cu gandul ca voi lua toata viata euthyrox, ca s-ar putea din cand in cand sa trebuiasca sa il reglez din nou, dupa cum simt si cum imi iese in analize.

Si am inceput sa iau schyzandra, o planta hymalaiana. Am impresia ca incep sa mi se diminueze metroragiile (sangerarile intre cicluri), mi-a crescut cert libidoul si ma simt mai bine.

Cum imi sare TSH-ul incep sa am probleme de memorie. Pur si simplu uit, asa ca am inceput sa imi scriu tot ce trebuie tinut minte. Cand isi revine TSH-ul, imi revine si memoria.

Mama are aceasta problema de 30 de ani si mi-a spus ca intre 35 si 50 de ani s-a simtit zilnic rau (asta ca incurajare ) dar a invatat sa se regleze singura si mai ales ca accepte ca asta este. Atata poate, atata face. Cand nu mai poate, ia o pauza. E cel mai important lucru, sa iti asculti corpul.

Plus ca am gasit pe internet ca exista si o forma mult mai urata a acestei probleme, encefalita Hashimoto care este afectarea neurologica determinata de aceasta boala.

Deci pana la urma, se poate si mai rau, noi o ducem inca bine .



Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefiuta spune:

mai fetelor, voi m-ati speriat rau de tot! adik din ce scrieti voi aici, inseamna ca si eu tot pe acolo sunt
eu nu stiu cat e TSH-ul asta si unde ma incadrez eu, ce valori exista la mine, dar...... de f multi ani, in aproape 10 dak stau sa ma gandesc, regasesc si eu cate ceva din ce ati povestit voi.
nu credeam ca aceste "simptome' sunt date de dereglarile glandei.
cand sunt f suparata sau cateodata chiar fara motiv, ma apuca ganduri morbide, ma vad pe mine moarta, pe cei apropiati sau imi fac scenarii despre o suferinta f mare. am pus pe seama faptului ca pe la vreo 20 de ani am avut un mare soc cand a murit tatal meu. cu memoria stau si eu f prost, n-am stiut niciodata de ce, am zis ca asa sunt eu, iar cu libidoul nu mai spun, dar si pe asta l-am pus pe seama nemultumirilor mele personale, ca doar la noi tre sa fie sufletelul linistit, nu ca la barbati.
haideti ca m-ati pus pe ganduri, ma duc peste doctorita!!!!!!!!!

leuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

quote:
Originally posted by stefiuta

mai fetelor, voi m-ati speriat rau de tot! adik din ce scrieti voi aici, inseamna ca si eu tot pe acolo sunt
eu nu stiu cat e TSH-ul asta si unde ma incadrez eu, ce valori exista la mine, dar...... de f multi ani, in aproape 10 dak stau sa ma gandesc, regasesc si eu cate ceva din ce ati povestit voi.
nu credeam ca aceste "simptome' sunt date de dereglarile glandei.
cand sunt f suparata sau cateodata chiar fara motiv, ma apuca ganduri morbide, ma vad pe mine moarta, pe cei apropiati sau imi fac scenarii despre o suferinta f mare. am pus pe seama faptului ca pe la vreo 20 de ani am avut un mare soc cand a murit tatal meu. cu memoria stau si eu f prost, n-am stiut niciodata de ce, am zis ca asa sunt eu, iar cu libidoul nu mai spun, dar si pe asta l-am pus pe seama nemultumirilor mele personale, ca doar la noi tre sa fie sufletelul linistit, nu ca la barbati.
haideti ca m-ati pus pe ganduri, ma duc peste doctorita!!!!!!!!!

leuta


Se poate la fel de bine sa ai o problema de natuta psihica nu hormonala.Fa un control ca sa fii mai linistita,daca se poate spune asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Sanziana 72, care sunt pastilele de ginseng pe care le-ai luat 2 ani, cate una pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Speranta, pastilele respective le aveam din Franta de la laboratorul Lustrel. Le trimiteau prin posta, dar cred ca doar in Franta. Nu le-am luat continuu, adica luam o luna, mai faceam o pauza, iar luam. Trebuie avut mare grija ca ginsengul este insa contraindicat in sarcina, poata sa dea malformatii.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sagitarius spune:

Sunt putin curioasa,e posibil sa apara complicatii in tiroidita Hashimoto,daca tratamentul este incorect?(ma refer la doza de Euthirox)Ma cam sperie o eventuala operatie...In rest...astept zile mai putin calduroase,sa pot face mai multa miscare ca sa mai dau jos ceva kg.Am sa intreb doctorul despre gingseng,poate nu sunt o cauza pierdutasi pot avea si eu un copil candva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamg spune:

va urmaresc de ceva timp si nu am raspuns pana acum.
si eu am o problema cu tiroida*tireotoxicoza*.Am trecut prin toate problemele pe care le-am citit si inca am foarte mari probleme.Am inceput tratamentul cu tyrozol in ianuarie 2007 cand mi-am si descoperit "problema".Dupa multe greutati...... ma simteam f. bine dar... a venit gradul II si o vara intreaga de invatat(foarte greu)si de stres.Gradul a trecut (am media 9.60)dar simptomele bolii au reaparut ........nodul din gat nu mai dispare,pulsul nici nu mai spun. Am si cateva probleme noi despre care as vrea sa va intreb:imi cade foarte tare parul de vreo 2 luni si inca o "noutate":suport foarte greu caldura ,transpir foarte tare ca si cand as avea bufeuri de menopauza cu toate ca am 28 ani...si inca cateva multe altele....Cu toate astea doar prin autoeducatie am reusit sa trec prima oara peste greutati si acum sper sa reusesc din nou...in nici un caz nu voi lua calmante si altele.........Cat despre calciu medicul meu endocrinolog ,in care am toata increderea,mi-a spus sa mananc n fiecare dimineata 100 de grame de branza de vaci proaspata.Asa ca mult sussces.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamg spune:

succes vroiam sa spun si multa vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

Iodul este pentru Hashimoto cea mai buna hrana. De aici sa se inteleaga ca boala se agraveaza cand se ia iod. Bolnavii de Hashi (si eu) trebuie sa evite iodul in orice forma (sare, sushi,alge,etc) Anul asta cand am venit de la mare aveam un TSH de 37,38. Nu stiu cat am avut inainte dar in orice caz asta a fost extrem de mare. Acumiau Euthyrox 125 si azi am primit ultimele rezultate, TSH= 1,2 si ceilalti hormoni sunt ok, spre limita de sus,ceea ce e bine. La Hashi e ideal a se suprima TSH-ul pentru ca tiroida sa nu mai lucreze ea insasi deloc, sa fie trecuta pe linie moarta.Pentru ca din cat ea produce hormoni din atat se intensifica procesul imun de distrugere a ei. A mea are un vol. de 10 ml in total (deci fiecare lob cate 5 ml) si are o structura marita.


Surpriza





Buna! Ma numesc Raluca si vreau sa va intreb ceva. Cautam pe site despre ovarul polichistic si am gasit acest subiect in care se discuta si despre cealalta afectiune a mea, hipotiroidism cauzat de Hashimoto.

Am citit aici in mai multe mesaje ceva interesant... ai putea te rog sa-mi dai mai multe detalii despre intercatiunea cu iodul? ... :( Mie endocrinoloaga mi-a dat NUMAI IOD pentru afectiunea mea... :((

cred ca trebuie s-o schimb... stiti ceva endocrinolog bun in Cluj-Napoca? (eu sunt din Baia Mare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vourvourou spune:

Buna! Este prima oara cand scriu pe acest forum, desi citesc si apreciez de mult timp sfaturile voastre.
O sa incerc sa rezum problema mea. Am fost diagnosticata cu Basedow acum 7 luni, am luat Thyrozol in doze mai mari - 30 si apoi 20 mg si am raspuns foarte bine la tratament. Nici nu se compara cum ma simt acum, dupa aceste luni de tratament. In prezent iau doar 10 mg doza de intretinere si 50 mg de levotiroxina. Pentru ca nu mai am 20 de ani sa pot astepta ci 30, imi doresc un bebe, dar doctora mea imi spune sa ma operez intai - adica sa imi scot glanda tiroida, un lucru cu care inca nu sunt de acord. As vrea sa va cunosc opinia: risc prea mult daca in perioada aceasta (cand am tratament de intretinere)as incerca sa raman insarcinata? Cu ajutorul endocrinologului (trebuie sa gasesc pe cineva care sa ma ajute) si al ginecologului pe care inca il caut pot reusi sa am un copil sanatos si o sarcina fara riscuri majore?
Va multumesc.

Mergi la inceput