3 lucruri de evitat la nunta ta

3 lucruri de evitat la nunta ta | Autor: anelize

Link direct la acest mesaj

Pentru ca anul viitor o sa fiu si eu o miresica,as vrea sa aflu niste trucuri/sfaturi/situatii/mommente de evitat la nunta.
Poate ne ajuta fostele domnisoare...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

In primul rand evita sa te enervezi
acu serios vorbind, in cazul in care va faceti singurei nunta, si va ocupati voi te absolut fiecare detaliu, incercati ca in seara nuntii sa puneti pe alcineva sa faca interfata intre dolenatele tuturor celor prezenti si voi. Noi aici am cam gresit, ca toata lumea de la restaurant stia ca daca e ceva tb sa vb cu mirii. Astfel incat chelnerii, formatia, invitatii, etc daca aveau ceva de comunicat comunicau la noi. Acu, n-o sa-ti spun ca asta ne-a stricat nunta, dar e bine sa fie altcineva receptacul pentru toate aceste lucruri pt ca tu sa te poti ocupa in voie de atmosfera, invitati si sa te simti bine.
Si mai e ceva: evita sa te gandesti tot timpul la ceilalti. Oricum toata seara vei avea un ochi de veghe sa te asiguri ca totul merge bine, dar incearca sa nu renunti la chestii pe care ti le doresti, pt ca s-a intamplat sa se decaleze/incurce nu stiu ce si atunci in loc sa te pui pe tine pe primul loc ii pui tot pe ceilalti. E o tendita fireasca dar...infraneaz-o. Noi de exemplu am intarziat foarte mult fata de ora stabilita la biserica si s-au cam precipitat lucrurile. Daca era sa ma uit in gura alor nostri, as fi ratat sesiunea foto ca sa nu ajunga invitatii inaintea nostra la restaurant. Dar eu imi doream enorm de mult pozele alea artistice asa ca ne-am aruncat in masina eu, mirele si fotografa, le-am transmis tuturor ca ne vedem la restaurant si am fugit, la propriu in gradina botanica Bineinteles ca au fost cativa invitati care au ajuns inaintea nostra, dar nu s-a rupt cerul in doua si acum imi pare bine ca nu m-am lasat purtata de valul "nu se cade sa.." si am nistre poze superbe la sesiunea foto!
Daca-mi mai aduc aminte de ceva relevant, revin.

Creta
Poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

s-ar putea, ca in marea majoritate a cazurilor, ca soacra sa comenteze una si alta in ziua nuntzii,
deci, daca nu poti sa evitzi.....soacra, evita sa te enervezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

1.sa te enervezi
2.sa tii cont de traditii si superstitii
3.sa bei alcool(n-am baut la nunta dar am fost la o nunta unde s-a imbatat mireasa...e tare comic)

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

3 lucruri de evitat?

1. Inconsecventa: stabileste un program si in ziua nuntii tine-te de el in ciuda tuturor "nu se cade sa..." sau "trebuie sa..." care apar de peste tot de la tot felul de cunoscatori binevoitori.
2. Problemele: daca te mai gandesti cum sa faci sa nu ai nici un fel de problema la nunta, atunci deja esti o victima! Vei avea probleme pe baza unui mare filosof al omenirii (Murphy - "Daca ceva poate merge prost, atunci asa va merge"). Stabileste dinainea nuntii ca toate problemele care vor apare in noaptea aceea sa le rezolvi pe cat cu putinta ... a doua zi (chit ca e vorba de friptura mai mica a varului GIGEL, sau de coafura care se incapataneaza sa nu mai iese ca la proba)
3. Crisparea. Daca ceva se schimba brusc, nu dispera: improvizeaza! Ploua afara? Ei si ce daca? La urma urmei se zice ca asta inseamna bunastare in casatorie! Nu ninge si tu iti doreai? Sa vina confetti!
Si am putea continua. Cat despre traditii si superstitii? Trateaza-le asa: uita-te urat la fiecare care INDRAZNESTE macar sa iti aduca aminte ca ar trebui sa faci ceva ce tu nu vrei si nu este in interesul tau sa vrei. Este nunta ta si nu lasa pe altii sa preia controlul doar pentru ca "aduce ghinion" sau alte alea.
Concluzia? Ziua nuntii este unica, si tu esti acolo sa te bucuri de ea, nu sa rezolvi probleme si sa stai ingrijorata, si nici sa sattisfaci pretentiile si mofturile nu stiu carui invitat. Oricum, invitatii sunt acolo SA VA ONOREZE PE VOI si nu sa fie actori principali in nunta voastra. Sper sa nu supar pe nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

O ma pun sa memorez toate sfaturile ca sa nu am surprize.
Am oservat ca mai multe fete imi spun de superstitia traditiilor.
Din acest punc de vedere nu va exista absolut nici o problema pt ca vom avea o nunta-petrecere originala,fara pic de traditii.Urasc chestiile astea cu traditia.
In al 2-lea rand nu o sa ma uit in gura unuia si altuia.Nu imi sta in fire.Mai bine ca mine nu imi poate organiza nimemeni nunta,pt ca asa cum vrem noi,nu cum vor altii.Doar e ziua noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by anelize

O ma pun sa memorez toate sfaturile ca sa nu am surprize.
Am oservat ca mai multe fete imi spun de superstitia traditiilor.
Din acest punc de vedere nu va exista absolut nici o problema pt ca vom avea o nunta-petrecere originala,fara pic de traditii.Urasc chestiile astea cu traditia.
In al 2-lea rand nu o sa ma uit in gura unuia si altuia.Nu imi sta in fire.Mai bine ca mine nu imi poate organiza nimemeni nunta,pt ca asa cum vrem noi,nu cum vor altii.Doar e ziua noastra.



Cred ca evitatul traditiilor si obiceiurilor te poate scuti de multe neplaceri la o nunta (vorbesc aici de persoanele care nu le doresc la nunta lor, dar care sunt silite de cei din jur sa le accepte, pt ca am participat la asa ceva si am vazut ce a iesit:(...).
Daca nu esti cu socrii in cele mai bune relatii, evita-i! Iarasi vei fi scutita de multe neplaceri...
Evita sfaturile celor din jur... nu toti iti vor binele, oricat de interesati in acest sens ar incerca sa para. Sa faci exact ceea ce vrei si ce simti tu! Sa fii tu!
Si ar mai fi multe, multe...

Iasul de Sarbatori:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/album?.dir=/af83re2


Fuego--Iasi--23 noiembrie 2006:
http://good-times.webshots.com/album/556103784FkXpah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Sa nu se bage prea mult in seama soacra. Scuze, poate tu ai o soacra la locul ei, dar a mea .... credeai ca ea se marita.

Varsta Darius: http://b1.lilypie.com/aQySp2.png

Poze:
http://new.photos.yahoo.com/maryion_71/album/576460762381149389

Mary mama lui Darius-Theodor nascut pe 14 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns majaginn spune:

Am si un un sfat asa, ca dupa aproape 2 ani de la nunta: beti un pahar de sampanie. Suunt multe lucruri care poate ar fii de evitat, dar va zic eu sigur- daca va incepeti ziua cu un pahard e sampanie veti fii mai relaxate si scapati de crisparea specifica zilei...

Eu am baut cu d-soarele un pahar de sampanie in timp ce ma aranjam si a fost extraordinar de relaxant sa facem asta impreuna inainte sa inceapa "emotiile adevarate".

Nunti de vis va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printesa_roz spune:

Eu as mai adauga ceva, poate nu e cazul pentru toate fetele, adica sper sa nu fie cazul.......daca cumva intre socri exista o competitie, adica fiecare vrea sa fie considerat mai important in viata tinerilor casatoriti, incercati ca la nunta sa va purtati cu toti la fel, altfel o sa va enervati rau, caci nu se vor putea abtine sa nu isi arate coltii.
Pupici pentru toate viitoarele miresici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

va dau si eu un sfat: cand sunteti furate nu lipsiti mult de la nunta.
am fost la o nunta unde mireasa a lipsit o ora si jumatate fara sa dea nici un semn de viata. a fost de-a dreptul penibil.

Andrei (16.12.2006)
poze

Mergi la inceput