cancer la plamani- ce mai e de facut?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

quote:
Originally posted by Crinutz

Marci ma uimesti cu ceea ce spui. E posibil asa ceva? Pai si mamei i-au pus diagnosticul asta si daca nu e? Ea oricum a facut cito 6 sedinte deci si daca nu era nimik, sa zicem, dupa atatea chimicale bine nu mai poate fi. Spune-mi te rog daca mama ta a mai avut un cancer primar inaite de acest diagnostic pt ca din cate stiu eu metastazele se fac dupa ce persoana a avut undeva o tumora operata sau tratata. Si mama e la Fundeni si eu nu am nici o incredere in doctorii de acolo, sunt superficiali si mitocani.

Doamne ce bine ar fi sa fie si la mama cum a fost la tine!!!

Stiti cumva daca la tomografie sau pe baza unor simple analize de sange se poate spune daca tumora e benigna sau maligna? Sau trebuie facuta musai o biopsie? Se poate face biopsie pt tumora de pe ficat? Cam multe intrebari am dar sunt disperata si nu stiu daca sa am incredere in ce spun si fac doctroii nostri. Pentru ca atata timp cat te baga in seama doar daca dai banu' nu pot sa ma incred in profesionalismul lor.

Sanatate tuturor celor care sufera de boala asta cumplita si sa ne ajute Dzeu pe toti! Si nu uitati ca azi a inceput postul Sf Maria. Rugati-va mult la Ea si cu siguranta va auzi.


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"



Crinutz, ceea ce a scris Marci nu ma surprinde deloc. Socrul meu a fost operat la Coltea de cancer la colon. Dupa o saptamana tot nu avea scaun. Ni s-a spus ca are nevoie de laxative. L-am indopat si degeaba. L-am adus la bucuresti iar si la Floreasca au descoperit ca nu fusese cusut bine intestinul si se revarsa in stomac. Consecinte: a fost salvat de o doctorita extraordinara, la un pas de septicemie...am mai scris.
Asistentul ne-a spus ca operatia nu este ok si ca are si metastaze iar noi nu l-am crezut. Deh, era cuvantul unui medic primar inainte...si uite unde am ajuns. Pana la urma saracul ma mers din operatie in operatie si nu s-a putut face nimic.

Mentionez ca l-au consultat 3 medici si niciunul nu si-a dat seama ca nu era cusut bine...nici cu tomografia in fata.

Eu am patit-o urat cand eram insarcinata. De 5 ori mi s-a spus "avort" si am un copil sanatos...

Marci, ce pot sa spun decat BRAVO tie ca ai reusit sa gasesti pe cineva care i-a pus mamei tale dignosticul corect. Din pacate in Romania sunt medici buni dar putini si nu stii mereu cum sa ajungi la ei.
Si mie tot o preitena medic, care se afla in Norvegia la momentul respectiv mi-a zis ca nu este nevoie de avort si mi-a explicat cum statea treaba cu virusul... era simplu daca aveai bunavointa de a gandi un pic. Apoi am gasit un medic care mi-a spus acelasi lucru si am mers mai departe.





EMANUEL-POZE MAI VECHI
EMANUELCOWBOY
MOTIMOTANELUL
MAMI"MAMININA MEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Ce sa zic, mama nu se simte nici ea chiar asa de rau daca nu ar face cito. de la alea se simte rau de fapt. Adevarul e ca nici mama nu arata a om cu metastaza, mananca destul de bine, dar mai are ameteli si oboseste repede. Si ea are psihicul destul de bun sau cel putin asa arata. Noi nu prea vorbim despre boala cu ea desi stie ce are. Evitam sa deschidem subiectul.

Nu stiu daca ar trebui sa ne mutam la un alt spital. Cel de care spuneti voi, spitalul Nasta este specializat pe oncologie?

Marci mai zi-mi si mie cum e cu tratam ala. De unde l-ai luat, cum se ia si poate iti amintesti si cum se cheama ceaiul ala, ca si mama are probleme de digestie.



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

christel, in primul si in primul rand nu dispera si nu crede in "pronosticuri" de genul "mai are cateva luni de trait". tatal meu, D-zeu sa-l odihneasca!, a avut cancer la plamani. am aflat pe 24 decembrie si ni s-a spus atunci ca nu mai apuca pastele; l-a apucat... ulterior am auzit ca nu mai apuca vara, apoi craciunul urmator, apoi iar pastele, vara, craciunul... a mai apucat trei sarbatori de paste, doua craciunuri si doua veri... s-a stins inainte de cea de-a treia vara. si sigur mai traia cativa ani daca nu murea mama intre timp- D-zeu s-o odihneasca!. tata a murit pentru ca a cedat psihic, pentru ca a vrut sa moara.

poate ca pare ciudat ceea ce spun si medicii ma vor contrazice, dar eu cred cu tarie ca vointa de a trai si dragostea celor din jur fac minuni si inving chiar si o boala atat de urata precum cancerul. nu ma refer ca boala dispare, ci este tinuta in frau.

eu iti recomand diete naturiste: o alimentatie echilibrata, cu multe fructe si legume proaspete, cu peste mult si fara carne (eventual doar de pasare), cu medicamente pe baza de plante imuno-modulatoare (nu vitamine). si cel mai important: inconjurati-l cu dragoste!

numai bine!

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Multumesc mult, tuturor pentru incurajari si ca imi impartasiti din experientele voastre.
Despre tata sa va spun ca se simte bine(cel putzin asa imi spun mie la telefon cand vorbim), nu i-au facut citostatice inca, nu stiu din ce motiv, a fost internat la spital 2 zile, dar i-au facut alt tratament si i-au spus sa mai vina la control peste o luna.

Iar cu diagnosticul, initial a facut niste raze la spital,la Calarasi, apoi l-au trimis la C-ta pentru o tomografie, de unde i-au spus ca are apa la plamani, iar la Buc i-au spus ca nu are apa la plamani(i-au facut nu stiu ce analiza), dar au pus acest diagnostic,de tumora. Nu au spus nimic de metastaze, mai mult ca este de natura benigna si nu se transmite la alte organe.

Acum ne rugam la Dumnezeu sa-i fi gresit diagnosticul si sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Crinutz, stai calma, tratamentul i l-am administrat eu, e pe baza de plante. Am intrebat la farmacie, dupa ce mi l-au recomandat am cerut prospectul si mi s-a parut ca merge. De pedicuta am citit pe internet ca ar merge la ficat, dar nu tb sa bea mai mult de o cana pe zi.
Nu sunt adepta tratamentului dupa ureche,depinde de la caz la caz. La mama fiind mai mai mult pe fondul unei depresii mascate, am considerat ca tb sa-i administrez ceva, sa nu creada ca nu este luata in seama.In cazul ei merg pe efectul Placepo, care functioneaza f bine. La a doua pastiluta de Liv 52 se simtea deja mult mai bine si cred ca ti-am spus tot cu asta.
Pentru tine acum este f important sa ai mai multe opinii, sa te asiguri ca diagnosticul este pus bine. Eu as fi circumspecta la un asemenea diagnostic si as mai cerceta. Cand i-a scos colecistul mamei mele am mers la 4 doctori si am evitat chirurgii. Abia cand am avut confirmarea tuturor ca este necesara operatia si ca nu poate fi amanata am internat-o pt asa ceva.
NU stiu ce sa-ti zic, e tare greu sa decizi in astfel de situatii si fiecare caz este unic in felul lui. Cand spun asta ma gandesc la tatal prietenei mele care a fost diagnosticat cu tumora maligna si prietena mea s-a oprit la primul doctor care i-a infirmat diagnosticul. La nici un an avea nu stiu cate metastaze.
Uneori si pe mine ma apuca teama ca nu cumva sa fi gresit in ceea ce o priveste pe mama. Uneori, fara sa ne dam seama, cautam doctori care sa ne spuna ce vrem noi sa auzim, nu realitatea.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

christel, tocmai am vazut un reportaj la tv, un profesor dr turc a inventat un aparatel care literalmente razuieste tumora si aspira bucatelele si bolnavii se fac bine (daca cancerul nu s-a extins in corp). au aratat cum decurge operatia, totul se face cu camera, parea destul de logic.

daca dr vostru nu stie inca despre procedura, o sa ma interesez mai in amanunt. scrie-mi pe e-mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbog98 spune:

Christel, ti-am trimis un mail in legatura cu un posibil tratament. Numai bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisbog98 spune:

Christel, se pare ca nu pot sa iti trimit e-mail, deci iti voi rezuma: am citit in FORMULA AS nr. 709 un articol f. interesant despre doamna dr.Angela Hagar Haimovich si tratamentele dumneaei, pe baza de extracte alcoolice din plante care au rezultate uluitoare in tratamentul cancerului. In nr. de saptamana aceasta din FORMULA AS au fost publicate mai multe scrisori ale cititorilor care au urmat tratamentul doamnei dr. si ceea ce mi s-a parut extraordinar, era ca 5 dintre scrisori veneau de la fosti bonavi de cancer, unii chiar cu metastaze, care, in urma tratamentului s-au refacut complet, adica resorbtie totala a tumorii.Dr. Angela Hagar Haimovich poate fi contactata la tel:021/319.23.88, 021/769.51.54, 0748/11.24.20, 0748/11.24.21 sau la adresa de e-mail: angela.hagar@gmail.com Poti citi articolele din FORMULA AS pe site-ul www.formula-as.ro nr.709 si 728. Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmin spune:

revin acum la cererea lui Crinutz cu ceva detalii luate de pe net.

Procedura este foarte noua. aici e linkul cu articolul aparut in ziar.
http://www.sabah.com.tr/2006/06/26/gny/sag106-20060623-200.html


Nu am timp sa traduc mot-a-mot dar pe scurt:


Prof. Dr. Yalcin Karakoca - forcepsul si rezectorul YKK (il vedeti in imagine)

Este valabil doar pt cancerul la plamani.

Operatia dureaza apx. o ora. tumora este razuita complet din bronhii si durata de viata se prelungeste intre 2-6 ani in conditiile in care pacientii ar fi murit prin sufocare.


Am cautat info in engleza, dar am gasit numele drlui doar aici:

http://www.chestjournal.org/cgi/reprint/112/3/863.pdf


stiu ca nu e mare lucru, dar puteti sa informati dr despre metoda aceasta si eventual sa se ia legatura cu dr turc. daca e nevoie, caut eu nr de tel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Multumesc Yasmin. Din pacate sau din fericire, nici nu stiu cum sa o iau, mama nu ar putea beneficia de acest miraculos tratament pt ca nu sufera de cancer la palman si sper sa nu faca si acolo.
Dar poate cei care sufera de asa ceva vor reusi sa gaseasca acest dr. Este o informatie fff buna zic eu.

multa bafta!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput