cancer la plamani- ce mai e de facut?

cancer la plamani- ce mai e de facut? | Autor: Christel

Link direct la acest mesaj

Tocmai am aflat ca tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la plamanul stang. Dr. de la spitalul Marius Nasta din Bucuresti nu-i da sanse prea mari(el spune cateva luni).
Sunt distrusa, vestea asta m-a daramat total, plang in continuu de cand am aflat, noi abia ne-am intors din Romania si gandul ca poate nu am sa-l mai vad ma ingrozeste.
El are moralul foarte bun, am vorbit cu el la telefon, dar nu stiu daca se ascunde de noi sau este optimist.
Acum caut retete naturiste, daca stiti si voi ceva retete s-au ce am putea sa mai facem,unde sa mergem cu el, mi-ar fi de mare ajutor.

Nu stiu ce sa fac sa fie bine, am mai pierdut acum 2 ani un frate si nu pot sa concep o alta pierdere asa curand.

Orice sfat imi este de ajutor.
Multumesc ca sunteti aici si m-ati ascultat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Imi pare rau pt tatal tau.

Ce iti recomand: cere a 2 a opinie. Asigura te ca este cancer. Daca este cancer si nu s a extins la alte organe poate ca ar trebui intervenit chirurgical. Si/Sau facute citostatice.

Ce medic il are in supraveghere? La oncologie a fost??

Multa sanatate si noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

La clinica virtuala este un subiect deschis de mine "Ajutor - remedii pt metastaze". Acum e chiar pe pg 1. Intra acolo si citeste ceea ce am gasit eu si alte fete si daca vrei sa vorbesti cu noi nu ezita. Intelegem f bine prin ce treci.

Hai curaj si te asteptam la acel subiect.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. El a fost trimis de medicul de la Calarasi care i-a facut radiografia la Buc la Spitalul de specialitate M.Nasta, acolo i-au pus acest diagnostic. Initial au zis ca are apa la plamani, i-au facut niste analize si au zis ca nu are apa la plamani dar ca are o tumora la plamanul stang Si ca trebuie sa faca cura cu citostatice si cobalt. Maine se interneaza.
De operat a zis ca nu este(acum nu stiu de ce, ori este avansata boala, ori este prea batran si nu ar rezista?-are 72 de ani)

Unde am mai putea cere si o alta parere in afara de acest spital?
Retetele naturiste sunt bune oare? Daca incepe si cu citostatice e bine sa inceapa si tratament naturist?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

christel, imi pare rau pt tatal tau...si te inteleg prin ce treci, socrul si mai recent verisoara mea au avut cancer la plamani, si din nefericire s-au prapadit...nu la mult timp dupa aflarea vestii.....
nu vreau sa te intristez, dar este o boala grea, necrutatoare....dar cum a zis si adi_dalma, trebuie aflata si a doua parere, mai multe detalii (daca este cancer)... nu vreau sa iti spun mai multe, pt ca nu vreau sa te descurajez, eu avand langa mine doua persoane cu aceasta boala.....sunt foarte revoltata si pe doctori, si pe medicina ....
mult curaj, forta si sa fii alaturi de tatal tau orice ar fi!!

"Nu uita:langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Lavinai, multumesc de raspuns,imi pare rau de rudele tale, totusi daca vrei sa-mi spui mai multe poti sa-mi scrii mai multe pe PM.
Intristata sunt oricum, noi acum ne punem speranta in Dumnezeu si poate mai are totusi o sansa; sa incercam si pe cale naturista, nici nu stiu ce sa mai zic, nu pot sa accept ce a spus acel doctor ca ar mai avea doar cateva luni!Asta ma intristeaza cel mai mult, oare un doctor poate da un un pronostic atat de sigur?
El stie ca are cancer, dar cred ca nu stie totusi cat mai are de trait(nu cred sa fi fost doctorul atat de crud). El se simte bine acum, nu a scazut in greutate, chiar se intreba de ce il tin dr-ii in spital ca pe el nu-l doare nimic.
Azi se interneaza pt cura de citostatice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Christel nu adaug si eu rude si prieteni bolnavi ca ne speriem cu toti...este ingrozitor. Eu am deja doua cazuri in familie si mai am si in trecut. Am inteles ca acesta este anul in care se injumatateste uraniul de la Cernobal, de la un oncolog si este pur si simplu "explozie" de cazuri...

Sfatul meu de persoana cu "ceva experienta" este sa mai cereti o parere si daca se poate chiar mai multe. Apoi nu neglijati tratamentele naturiste indiferent daca este avansat sau nu. Un alt sfat ar fi sa ajute cu alimentatia. Sunt alimente care hranesc tumora, precum carnea dar sunt si alimente indicate precum cruditatile, ciuoercile si sucurile naturale proaspete.
Pot sa iti spun un singur lucru, un medic nu are cum sa dea un asemenea verdict fara tomografie. Daca are o tomografie unde apar metastaze in mai multe zone, da este posibil insa nu poate sa se pronunte niciodata sigur. Bunicii mele, un dement, i-a zis ca mai are 2 saptamani!!!!!! A mai trait 3 ani..

Mult curaj si forta iar tatalui tau MULTA SANATATE SI PUTERE!

EMANUEL-POZE MAI VECHI
EMANUELCOWBOY
MOTIMOTANELUL
MAMI"MAMININA MEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Anca, multumesc de raspuns,tomografie i-au facut deci banuiesc ca diagnosticul e cat de cat corect, dar eu nu ma impac cu ideea ca ar mai avea cateva luni.

Daca aveti experiente asemanatoare si cunoasteti alti medici buni(spitale)unde sa mai cerem si alte pareri, va sunt recunoscatoare.

El acum este internat pt cura de citostatice la Calarasi(acolo locuiesc parintii).

Am vorbit cu el la telefon si dupa cum se simte el(adica bine) el zice ca i-au gresit medicii diagnosticul, acum ori nu vrea sa ne sperie si ingrijoreze pe noi ori.....

Asta speram si noi ca prin diverse tratamente naturiste sa-l ajutam sa-i prelungim viata macar cu cativa ani.

Multumesc pt mesaje si astept in continuare orice informatie ce ne-ar fi de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Christel daca spui ca ai fost in Romania de curand presupun ca nu ai vazut nimic suspect la tatal tau, altfel ai fi avut ceva banuieli. Daca tatal tau ar fi intr-o faza avansata credema ca s-ar vedea fara tomografii! Persoanele bolnave de cancer, inca din faza initiala sunt palide (o paloare anormala, galbuie), slabite (tumora papa tot ce prinde)si au o stare de oboseala accentuata. La fazele avansate, cu metastaze apar si semnele metastazelor: abdomen umflat, pete pe piele, repiratie ingreunata, cearcane foarte pronuntate si altele in functie de locul in care au aparut metastezele.

Daca tatal tau ar mai avea 3 luni de trait poate ar fi deja la pat. Este posibil sa aiba intr-adevar cancer insa sincer nu cred ca mai are 3 luni nici daca ma bati. Si tomografiile astea este usor sa le faci si greu sa le citesti asa ca nu te mira sa fie cu totul altele rezultatele, la noi, si nu numai, se intampla orice.

Medici buni sincer nu stiu desi am cunoscut multi. Nu as putea sa iti recomand pe nimeni, experientele noastre au fost clar negative. Stiu un singur chirurg bun, la Bucuresti pe care il recomnd cu caldura insa nimic mai mult.

Acum mi-am adus aminte. Ca tratament naturist bun ar putea lua Omega 3. Noua ne-a fost recomandat pentru socrul meu si a ajutat, in masura in care mai putea ajuta ceva. Sunt niste pastile transparente cu ulei de peste. In paralel trebuie luata Vitamina C pt fixare. In perioada in care a luat Omega 3 se simtea mai bine insa nu pot sa iti spun daca a fost numai meritul acestor pastile sau a fost o coincidenta.

MULTA SANATATE TATALUI TAU!

EMANUEL-POZE MAI VECHI
EMANUELCOWBOY
MOTIMOTANELUL
MAMI"MAMININA MEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Anca multumesc mult ca ma incurajezi(nici nu stii cat inseamna aceste randuri pt. mine). Nu ne-a spus dr exact cate luni ar mai fi dar s-a exprimat in luni.

Si da, asta ma mira si pe mine, cand am fost acum acasa, el este sanatos, nu-l doare nimic(el chiar sustine ca nu e asa bolnav precum zic doctorii si ca i-au gresit dr diagnosticul). Biata mama plange intr-una si el o incurajeaza si-i spune stai linistita ca nu mor eu asa usor!!!!
El a fumat mult(din tinerete)iar acum cam de 2 luni s-a lasat total si se simte foarte bine, are pofta de mancare si nu mai tuseste cum tusea cand fuma)-Tigarile bate-le vina l-au adus in starea asta, lucru pe care acum il recunoaste si el. Mama toata viata l-a batut la cap sa lase tigarile ca o sa se imbolnaveasca de cancer la plamani(parca a prevestit nenorocirea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Christel, daca tu nu ai observat nimic clar nu este avansat. Acum, citind raspunsul tau mi-am dat seama ca unul din semne este lipsa poftei de mancare...nu mai mananca nimic.

Faptul ca nu ai observat nimic mi se pare foarte important, la fel ca faptul ca se simte bine.

Un alt lucru important, foarte important este moralul. Am convingerea ca o persoana cu un psihic puternic, hotarata sa lupte cu aceasta boala nenorocita are mai multe sanse. Bunica mea ne zicea in fiecare zi ca "Moare ea dar nu de cancer"...Avem o prietena careia ii tinem pumnii, puternica cum nu am mai vazut si lupta de un an de zile. a facut chemioterapie si acum face raze. Nu s-a oprit din nimic, duce aceiasi viata, este la fel de zambitoare. Nu vreu sa stiu insa ce este in sufletul ei...cred ca este tare greu sa fi asa, insa face bine!
Chiar un medic ne-a spus ca cel mai bun tratament este un psihic puternic.

De ce nu vorbesti cu parintii tai sa mearga sa ceara si o alta parere? Cu tomografia si analzile. In general este bine sa existe mai multe pareri. Recitind raspunsul tau ma gandesc ca poate avea altceva la plamani dar nu tumora. Nu de putine ori medicii au operat de cancer persoane care nu aveau tumora

EMANUEL-POZE MAI VECHI
EMANUELCOWBOY
MOTIMOTANELUL
MAMI"MAMININA MEA"

Mergi la inceput