mamici de sept-oct2006 (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lyana spune:

laliq de priviri rautacioase in parc am parte tot timpul. De ce or fi oamenii asa rautaciosi cu noi care "procream"?
La cat scade natalitatea in ultimul timp, si creste numarul de pensionari n-as stii la ce sa ma mai astept.
Slava Domnului ca mai exista oameni care fac copii ca in ultimul timp cei tineri nu se mai gandesc la asa ceva, cel putin celor de varsta mea nici prin cap nu le da.


26+ Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

quote:
Originally posted by MamiLili
Mentineti acest ritm timp de 5 ani....fara sa va pierdeti buna dispozitie! "



Amuzant! Dar de ce "timp de 5 ani"... totusi? Hai ca nu-i chiar asa... fetita cumnatei mele are aproape 5 luni si de vreo luna doarme aproape nonstop noptile. Mai si depinde de prunc. Sau poate citatul de mai sus era din categoria "puneti ce-i mai rau in fatza... ca orice sa vi se para apoi mai usor"

Eloise 27+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Buna burtici!


Am scris un ditamai mesajul si l-am pierdut!

Asa cum am zis ieri am fost la spital si am vizitat salile de nastere. Impresie super buna.Foarte intim si dragut nu cum ma steptam sa vad ditamai sala de nastere. Sclipitor de curat, trebuie sa folosesti papuci speciali. Bagaj de spital nu-mi trebuie, doar carnetelul de gravida.

Era si o nastere intr-una din sali. Ce era nasol ca se auzea cum urla. Da urlete de-alea de groaza zici ca o tortura cineva, nu asa cum vedem in filme la nastere. Mi-a cam "cazut inima in chiloti". Deja ma gandeam la mine. Ce-oi face eu atunci?M-or cam apucat angoasele. Sper sa-mi treaca.Pai nu: "Curaj Zoe, fii barbata!"

Fetelor va rog spuneti-mi si mie la ce folositi voi finetul? Am vazut ca sunt si pe aici bucatele la pachet, cate 5 si si de tifon, dar habar nu am la ce se folosesc.Am mai intrebat eu mai inainte dar probabil ca nu stiti si despre Garmastan si Bepanthen.Pls!

Pupici,

Vauva 34+ cu Bianca


POZE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Vauva, eu am optat pentru Bepanthene. Pt. sani si pt. iritatiile lui bebe -fundulet rosu. E la fel de bun ca Garmastanul (zic eu...)
Despre scutecele de finet au vorbit fetele, probabil ai sarit tu mesajul: le folosesc la baitza lui bebe, la schimbat...

Carmen(30+) siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Buna fetelor,

am venit si eu numai sa va salut, de cand am reinceput serviciul, am uitat si de insomnii si de contractii si de tot. Singurul lucru deranjat sunt picioarele care mi se umfla ingrozitor, si orice as face seara: bai , masaje, stat cu ele in sus nu ajuta nimic, dimineata sunt la fel de umflate. Sper sa nu fie ceva grav, la doctor merg abia miercuri.

try sper ca decizia ta nu e irevocabila, mie personal mi-ar lipsi mult explicatiile tale clare si la obiect. Apropo, multumesc de raspunsul cu pompa si alaptatul . La un moment dat ai scris si tu ca ti s-au umflat foarte tare picioarele, ti-a trecut?


Cam atat nou, maine intram in saptamana 33 si abia astept ca nu prea mai am rabdare.

la toti si sa auzim numai de bine.

Oana 32+ cu Lisa Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraPG spune:

La Multi Ani sarbatoritelor de azi!
Am venit si eu de la eco si control, bebita are 1.100 gr. si inimioara ii bate cu 147 bpm.
Despre analize, medicul meu a spus ca hemoglobina nu este mai scazuta ci mai diluata si nu mi-a recomandat nici-un supliment pe baza de fier.
Despre prezenta nitritilor din urina si numarul crescut de leucocite, a zis ca trebuie sa fac o urocultura, sa vedem daca e vreo infectie in sfera uro-genitala.
M-a intristat putin pentru ca mi-a zis ca placenta este cam grosuta, usor imbatrinita, insa mi-a zis ca nu e nimica grav.
Eu am sa fac totusi pentru linistea mea o ecografie la Iosup, sa-mi spuna ce grad de maturare are placenta si ce presupune faptul ca e mai groasa, sper ca bebita sa fie bine.
Monique, te astept cu vesti de la control, stiu ca si tu urma sa mergi azi la control.
Va pup si va doresc o zi buna!

O fericita mamica in devenire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Buna mamici!
Eu am facut cezariana cu anestezie generala nu am simtit nimic,m-au trezit cand m-au adus in salon sa vad fata,dar ca prin vis i-mi amintesc.Cusatura e mica si nu se vede indiferent cat de joasa e talia la ce purtati,e chiar langa parul pubian,pe linia lui si cat tine.
In legatura cu biberoanele,nu va pot da nici un sfat,nu am cuparat inainte,aveam o obsesie sa alaptez si am reusit si scuze daca va bat la cap cu asta dar credeti-ma merita.Incercati sa cititi subiectele cu help alaptatul si o sa vedeti diferenta.Si inca cred ca numai cine nu vrea suficient de mult nu alapteaza,asta cu riscul sa supar pe mamele care au incercat....nu asta e intentia ci de a va face sa va doriti asta si sa reusiti cat mai multe!
Iar cu noptile nedormite,e putin exagerat,cel putin eu care dadeam san,nici nu simteam ca ma trezeam puneam sanul in gura fetei si adormeam si eu si ea sugand.Dupa 3 luni am muta-o in patut,intradevar ma trezeam sa o iau sa suga dar nu f des si dupa un an am scapat de treziri pt lapte noaptea.si se poate si mai repede.Nu zic ca si acum uneori mai plange noaptea dar ,rarut o mangai putin si adoarme.iar bucuria de a ti vedea bb langa sufletul tau te face sa uiti tot ce e greu.dar asta cred ca stie toata lumea.
In legatura cu camasile de noapte,eu am purtat pijamale,nu sunt adepta lor....
Nu am mentionat pe fiecare ca nu reusesc sa tin minte ficare fata ce intreaba si ma grabesc sa scot bb-lina afara.
aaa....si referitor la oameni si felul lor,din fericire nu prea am avut parte de chestii urate,iar eu evit cat pot randurile.dar de felul meu sunt indiferenta la cei din jur,ma refer la necunoscuti.Mai nou ma scot din minti cei care i-mi dau sfaturi cum sa cresc fata,dar pe astia chiar ii ignor sau ma cert daca se baga in seama prea tare.
O sa vedeti acus daca indrazniti sa scoateti bb inainte de botez,daca nu-i puneti caciulita,daca nu e infofolit....etc...eu am fost mereu mai putin nonconformista cu unele chestii si mereu primeam observatii.Si azi in parc am uract fata intr-un topogan f mare,eram si eu cu ea,si apoi o asteptam jos si s-a gasit o mama sa-mi spuna sa o dau jos ca e prea mica si chestii de astea si cand m-am dus sa o astept o astepta si ea .parca eu nu stiu ce poate si ce nu copilul meu.Scuze iar ca m-am lungit atata cu msj.
sarcini usoare in continuare si sa nu va doriti deloc coipilul sa vina mai devreme fiecare saptamana are rolul ei iar ultimile saptamani 37-40 sunt importante pt aparatul respirator,e bine sa stea acolo unde le e locul pana cred ei.la mine s-a declansat la 38 sapt nasterea,s-a rupt apa,a ...si intreba cineva ,din acel moment nu a mai miscat deloc bb.
Eu sper acum sa duc cat mai mult si pt atunci i-mi pare rau ,ca a fost putin vina mea,fusese o zi f obositoare,statusem in picioare jumatate de zi,am facut un dus cald cand am ajuns ca eram infrigurata si era iarna si cred ca de aceea am nascut mai devreme.
dar gata ,va las nu va mai bat la cap cu ce am patit eu.
Toate cele bune!


Paula 29 sapt si minunea Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, aseara am iesit si eu afara din casa dupa vreo 3 luni in care nu am fost decit la dr. Am stat pe malul unui rau si parca eram scapata de la inchisoare... ma bucuram de tot ce vedeam, de apa, de copaci, de oamenii care treceau... si am vazut si gravidute care se plimbau bine merci... taaaaare bine a fost ca azi noapte am dormit... puteai taia lemne linga mine.
Of ca m-am saturat de statul asta in casa, dar de acuma daca mi-e mai bine o sa mai ies. Am zis ca bebele o sa-l cresc numai pe afara ca la cit am stat eu in casa...

Am pus pozici noi.

Va pe toate.

Mirabela sapt. 30
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

alipiticot pe mine ma dispera chestia asta cu sfaturile "binevoitorilor", deja au inceput rudele: ca de ce ii pun numele asta la bebe, ca de ce sa-i cumpar patut ca oricum n-o sa doarma in el, si multe altele. Eu le-o zic imediat ca e copilul meu si fac cum o sa vreau eu, desi firea mea este cam moale, dar nu-mi place sa se bage nimeni. Una e sa dai un sfat si una e sa te bagi ca musca... pe mine char ma enerveaza chestia asta...

Legat de burtica mica, de ceva timp eu ziceam ca mi-a mai crescut si mie burtica, dar aseara cand am iesit, m-am intalnit cu o mamica de gemeni care, printre altele, ma intreaba daca am 4 luni jumate ziceti si voi... cand i-am zis ca am 7 luni acusi, nu stia cum s-o dreaga. Asta e, crestem noi mari...

Mirabela sapt. 30
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns credo spune:

Salut Burtici
Ma bucur ca veniti cu rezultate bune de la eco, sa dea Dumnezeu sa fie bine cu toate burticile si bebeii lor.
Try imi pare tare rau ca pleci , sper sa te razgandesti, pt mine au contat f mult raspunsurile tale "chiar asa cu un ton mai nu stiu cum" eu am citit ce era important si de citit - mai ales ca sunt la prima sarcina si mereu am intrebari si chiar daca am raspuns iar intreb si asa o tin mereu. Poate ca eu-s mai stresata.
Am fost si noi ieri la obstret., ne-a citit ecograful de acum 2 sapt (facut la 32 sapt si 4 zile) si ne-a spus ca bebe e in grafic, avea 2 kg si creste constant si bine, si eu am mai luat in greutate ceea ce e bine, tot neintors este "breach" ii spune pe aici, drept pentru care ne-a programat pentru cezariana pe 22 august (pana la urma va fi leoaica cum vroiam initial- dar nu mai conteaza ca eu vreau sa nasc natural -a spus bien cine a zis "fii atent ce-ti doresti") deci in sapt 39.
Tot tanti doct ne-a spus ca e greu de spus daca se mai intoarce de acum incolo - caci eu sunt mica de statura si daca bebe creste in acelasi ritm nu va mai avea loc deci sanse minime.
Drept pt care eu am fost dezamagita si am "mustrat-o" pe bebilina i-am zis ca nu-i cuminte si nu asculta pe mami. Ce ziceti ca a facut? Jur ca nu a mai miscat deloc in urmat 3 ore decat f putin si asta ca sa-mi ceara acordul ca nu mai sunt suparata pe ea. Vorbesc f serios cand mi-am dat acordul ca o iubesc indiferent cum va veni pe lume a inceput iar sa dantuie si bineinteles ca aproape toata noaptea s-a jucat acolo - eu care nu o simt deloc noaptea. Si normal ca am si visat-o azi noapte, cica lui tati i se luase de papusi si vroia baietel sa se jaoce cu masinute si barcute. Dar ea era asa dragutica si grasunica - am si plans in vis.
Tot aseara am mers si la cursul de "parenting" organizat de colegiu+spital si ne-a spus profa ca daca e in "breach position" va fi cezariana si o va scoate cu funduletul. La care tati "nu-i nimic o va durea in fund de lume" m-a bufnit si plansul si rasul.
Asa ca ieri nu a fost o zi grozava pt noi, ne bucuram totusi ca e bine creste si sa speram ca nu va fi asa rau - imi e cam frica sincera sa fiu - nu ma intrebati ca nu stiu de ce. Poate ca totusi e mai bine ca evit partea cu travaliu caci eu la durere fac urat de tot si nu-s rezistenta, cine stie.
Doamne Doamane ne va ajuta pe fiecare sa trecem peste toate.
Iata ca m-am intins prea mult.
Si sa spun ca mi se umfla picioarele f tare si dimineata cand ma trezesc - sunt la fel, sarea oricum am eliminat-o de multisor as zice. Tre sa caut ciorapeii aia, si sa-mi fac timp sa incep cumparaturile pt bebita abia astept chit ca habar am cu ce sa incep.
Cred ca am intrat sa scriu ca sa ma descarc . Uff
Va pup pe toate si sa fiti bine in continoare si voi si bebeii vostrii.
va pup pe toate



Adina 34 sapt

Mergi la inceput