Dr. Puia Sorin (Giulesti)

Dr. Puia Sorin (Giulesti) | Autor: akella

Link direct la acest mesaj

Fetelor, va rog pe cele ce il stiti pe dr. Puia, sa-mi spuneti si mie ce parere aveti despre dansul, prin ce experiente ati trecut. Mie mi s-a parut a fi OK. Am ajuns la el, la cabinetul particular, pentru ca de vreun an de zile ne straduiam sa facem un bebe si nu reuseam. Dl. doctor mi-a cerut sa fac o serie de analize, apoi m-a trecut 3 luni pe Orgametril (asta din cauza ca virgula concentratia de progesteron tindea catre minus infinit). Martea viitoare am iar programare...

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Draga Akella,bine ai venit pe la noi!
Eu pe dr. Puia l-am intalnit o singura data,vara trecuta la Giulesti cand mi-a facut o colposcopie si mi s-a parut ok. Adica serios,calm,dedicat...Am inteles ca e un f bun colposcopist.Ca ginecolog sau obstetrician nu stiu prea multe despre el dar stiu fete care au nascut cu el si sunt multumite de "colaborare"...Pe probleme de infertilitate eu una n-am auzit nimic de el...
Sper sa primesti mai multe informatii decat am putut eu sa-ti dau. Mult succes si sa auzim de

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Akella: e medicul meu de un an si jumatate. Am facut ERAD cu el si acum imi urmareste sarcina. Am avut ceva probleme in sarcina si sunt multumita de cum s-a purtat cu mine. Pe probleme de infertilitate, din pacate, nu pot sa-ti spun nimic. Bafta si sa ne dai vestea cea mare cat de curand!

mami de Vladut(13.06.2003) si 34s
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20060829/dt/7/k/8cb9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru raspunsuri. Trebuie insa sa va cer scuze ca am omis (neintentionat) sa va spun ca am o fetita de 4 ani si 4 luni si ne straduim sa facem al doilea copil. Dar se pare ca, in timp, ceva s-a defectat la organismul meu, si de aceea dam rateuri... Poate e de vina si factorul psihologic, amandoi suntem obsedat parca de conceperea copilului...
Vreau sa stiu amanunte despre dl dr Puia, pentru ca medicul cu care am nascut prima data nu si-a dat interesul nici in urmarirea sarcinii (ma duceam eu de nebuna la fiecare 3 saptamani si se mira ca ce caut asa des la el), nici cand s-a produs nasterea (la 29 de saptamani de sarcina), iar dupa ce am nascut a disparut de tot, nici macar o data nu m-a vizitat la salon... Ca sa nu mai spun ca din cauza lui, fetita mea a suferit o hemoragie cerebrala la nastere... Dar asta e alta poveste.
Revin cu rugamintea ca cine il cunoaste pe dl dr Puia, sa-mi spuna si mie pareri, experiente... Ajutati-ma cu informatii, ca acuma suflu si in iaurt...

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaS spune:

Akella
Am facut o cauterizare de rana de col cu el prin 1992, s-a vindecat perfect, multi ginecologi care m-au vazut dupa au spus :perfect lucrat.
Dar si ei stiu ca are competente in colposcopie- probleme de col...hmmm in inferitiltate nu prea stiu
Sfatul meu e sa mai consulti pe cineva, suna rau ce ti-a dat, Orgametril, am luat si eu in urma cu multi ani dar in state este ..pe cale de a fi retras, are multe multe efecte adverse (poate genera pilozitate, cazul meu, si nu l-am luat decat 3-4 luni)
Sunt si alte progesteroane mai de ultima generatie fara atatea efecte adverse, unul chiar natural Utrogeston.
mai intreaba si pe altii, dar e demodat rau Orgametrilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

MadaS, multumesc de raspuns; am luat Orgametril 3 luni, iar daca va mai fi nevoie sa continui tratamentul cu progesteron, am retinut sugestia ta, si-l voi ruga pe medic sa-mi prescrie altceva, Utrogestan de exemplu. Ca injectii am mai facut si mi-a facut poponetele ciur... si sunt si dureroase...

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidevladut spune:

Buna Akella,
Eu sunt o fosta pacienta a dr. Puia. Am plecat de la el din aceleasi probleme ca si tine. De luni bune tot incercam sa concepem al doilea copil si......nimic.In februarie am fost la dr. Puia si i-am zis (dupa ce imi facuse toate analize si imi daduse verde la facut bb)ca nu reusesc sa raman insarcinata, la care el mi-a raspuns ca trebuie sa astept si sa am rabdare, fara alte investigatii. Pe infertilitate mie mi se pare un pic depasit, merge pe proceduri invechite.Drept urmare m-am mutat la alt medic si acum fac monitorizari.Nu stiu despre ce cabinet particular vorbesti,dr. Puia nu are cabinet, probabil te referi la Centrul de Planificare de langa Spitalul Giulesti. Prima sarcina mi-a fost monitorizata tot de dr. Puia. Am avut o sarcina cu f multe probleme si dusa cu tratament. Intr-adevar, este profesionist, tratamentul a fost corespunzator, dar este f aglomerat, si stai dupa el prin spital cate o jumatate de zi. Nu mai spun ca daca nu faci cezariana sa fie programata, si nasti noaptea nu vine (a fost si cazul meu), cu toate ca aveam o sarcina dificila si am nascut prematur.
Bafta multa si iti tin pumnii oricare ar fi alegerea ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Mamidevladut, dr Puia poate fi gasit si la Marinescu Medical Center, o clinica particulara deschisa de dr Bogdan Marinescu (si unde poate fi gasita si sotia acestuia, medic endocrinolog). Chiar ieri am fost la el si mi-a recomandat prelungirea cu inca 3 luni a tratamentului cu progesteron... Asta e, daca organismul meu nu mai are... Intr-adevar, este adeptul conceptiei naturale; o prietena il tot batea la cap sa-i prescrie medicamente pentru fertilitate, caci voia sa faca al doilea copil si nu reusea sa ramana insarcinata. Dr Puia a refuzat sa-i prescrie ceva in acest sens, ea s-a dus la alt medic, a luat la greu buline si... nimic. D-abia cand se resemnase, dupa 1 an de zile, a ramas insarcinata ... natural. S-a intors la dr Puia si a nascut prin cezariana.
Deocamdata ma tin de tratamentul prescris de dansul, apoi ma rog la bunul D-zeu sa raman insarcinata. Cat despre nastere, am avut o experienta cumplita prima data (am nascut prematur si fetita are probleme...), asa ca dr Puia m-a asigurat ca va urmari foarte atent urmatoarea sarcina, iar nasterea va fi prin cezariana.
Iti multumesc pentru raspuns.

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

quote:
Originally posted by MadaS

Akella
Am facut o cauterizare de rana de col cu el prin 1992, s-a vindecat perfect, multi ginecologi care m-au vazut dupa au spus :perfect lucrat.
Dar si ei stiu ca are competente in colposcopie- probleme de col...hmmm in inferitiltate nu prea stiu
Sfatul meu e sa mai consulti pe cineva, suna rau ce ti-a dat, Orgametril, am luat si eu in urma cu multi ani dar in state este ..pe cale de a fi retras, are multe multe efecte adverse (poate genera pilozitate, cazul meu, si nu l-am luat decat 3-4 luni)
Sunt si alte progesteroane mai de ultima generatie fara atatea efecte adverse, unul chiar natural Utrogeston.
mai intreaba si pe altii, dar e demodat rau Orgametrilul



M-am interesat - referitor la medicatia prescrisa si am aflat ca doar progesteronul injectabil este natural; restul sunt toate combinatii de progesteron - chimice, insa dufastonul este foarte puternic, iar utrogestanul se recomanda in special in sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ele77 spune:

buna fetelor. Eu sunt pacienta dr Puia de foarte multi ani. Este un dr minunat. Datorita lui am un baietel de 2 ani. Am facut 2 ani investigatii si tratament pentru a putea ramane insarcinata. La un moment dat mi-a spus ca investigatiile care trebuiesc facute nu mai sunt de competenta lui si m-a trimis la o doctorita care se ocupa de aceste cazuri de infertilitate. Toata viata o sa-i multumesc pentru tot ce a facut pentru mine.



Traieste cu speranta...

Mergi la inceput