PLACENTA ACCRETA??!!!!!!!!!!!!!!!!

PLACENTA ACCRETA??!!!!!!!!!!!!!!!! | Autor: aiska

Link direct la acest mesaj

Rog moderatorii sa mute subiectul acesta daca nu isi are locul aici.

Am o problema destul de urita.Sunt in saptamina a-12-a de sarcina si mi s-a spus ca am placenta inserata in peretele anterior al uterului, este pozitionata foarte jos si ma intreb daca s-ar putea sa fie praevia accreta.Precizez ca am ramas gravida la 7 luni dupa nastere vaginala.

Stiu ca placenta are timp sa "migreze" si poate se ridica pina in saptaminile 20 si ceva.Ceea ce ma preocupa este ca am citit ca in cazul meu am sanse 30% de placenta accreta si intrebarea ar fi una singura:

Se poate cumva ca placenta accreta sa se formeze incetul cu incetul pe parcursul sarcinii si sa nu fie observata de la inceput?Cam care ar fi procentul de descoperire a placentei accreta la ecografie morfologica in saptamina a-12-a de sarcina?

Scuzati-ma daca am postat unde nu trebuie.

Sabina 12+
mamica lui Aleksi Joel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Sabina, placenta acreta se refera la o problema de implantare a placentei, nu de pozitie, adica e ceva mai bine "infipta" in uter. Este o problema ce nu poate fi detectata in timpul sarcinii si care, in forma cea mai grava se trateaza prin histerectomie dupa nastere.

Probabil tu te temi de o placenta praevia. Nu se pune diagnostic de praevia mai devreme de 30 saptamani de sarcina, pt. ca abia atunci uterul incepe sa creasca mult in sus si "ia" si placenta cu el, ridicand-o.

Intr-adevar, praevia poate fi o cauza de placenta acreta, dar f.f. rar. Iarasi, tipurile de acreta sunt 3, nu intru in detalii, si nu se poate pune diagnosticul ecografic decat pt. acreta totala (vilozitatile prin care placenta se prinde de uter strabat tot muschiul uterului).

Deci, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji acum. De praevia nu e cazul inca, ai o sarcina mica, iar acreta...probabil e o confuzie.

Sarcina usoara in continuare!


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Diana_Mirela iti multumesc frumos pentru raspuns.
Vad ca aici nu se face intotdeauna histerectomie la accreta, incearca sa faca totul sa salveze uterul DACA se poate.
Accreta o detecteaza cu ecograful Doppler in Finlanda.La ecograful obisnuit nu se poate vedea coresct decit rar.Inteleg ca uneori o praevie in peretele anterior poate rezerva surprize din astea de cosmar.

Ma intreb in cazul in care e doar praevia anterioara cum se face operatia cezariana?Sau si in cazul asta e vorba de histerectomie?


Sabina 12+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Daca e praevia anterioara se cauta sa se faca incizia astfel incat sa atingi cat mai putin placenta. Daca nu se poate si nu se poate, se intra si prin placenta, e mai hemoragica operatia, insa are toate sansele sa se finalizeze ok.

Cu accreta ca principiu ai dreptate cu Dopplerul, ar trebui sa se vada, insa nu pot sa iti dau detalii pt ca eu personal nu am avut ocazia sa vad. O sa caut sa citesc si revin.

Insa ceea ce ti-a spus Diana Mirela e adevarat, la 12 sapt. deocamdata nu ai motive sa iti faci griji, iar praevia nu inseamna obligatoriu accreta, in nici un caz.

P.S.(edit): Sigur ca nu se face histerectomie decat daca este absolut necesar, asta e un principiu general. Daca se poate rezolva cu chiuretaj intraoperator sau alte mijloace, bineinteles ca se incearca intotdeauna salvarea uterului.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns Cata.

Sabina 12+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput