Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dolores spune:


la noi tati a simtit de vreo saptamana....
o sa simta si tati vostru la voi cat de curand

quote:
Originally posted by monis

fetelor cand o sa-l simta si tati pe bebe, ca la mine miscarile lui sunt doar ca niste bule de aer prin burta si tati nu le simte deloc, iar prima data a miscat la 16 saptamani. Dupa cat timp se simt mai tare ca sa le simta si altcineva in afara de mine? ca doar au trecut 3 saptamani de la prima tumba.
va pup.

moni 19+



dolores 20+
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel
poze


Este greu sa pierzi, dar mult mai rau este sa nu fi incercat niciodata sa reusesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

DOLORES,am vazut pozele,frumoase.Ai o nepotica dulce foc.

Adina 23

poze
Adina diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:



Monis stai fara grija ca si tati o sa il simta pe bebe foarte curand.La noi papi l-a simtit la 20 de sapt si acum se zbantuie toata ziua.
Abia astept sa se zbantuie si maine la 4D sa ne arate ce este.

Va pupic pe toate si sa aveti o noapte cu vise frumoase si multa liniste.
Am uitat sa va spun de liniuta de pe burtica la mine nici urma de asa ceva si mai am un pic si implinesc 22 de saptamani.Cat despre vergituri nu am nici una inca dar folosesc o crema pt gravidute inca din prima luna, e ceva nemtesc.

Cleo 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

multumesc mult..stiam eu ca o sa placa nepotzica mea scumpa si iubita dupa care sunt innebunita

quote:
Originally posted by adinazot

DOLORES,am vazut pozele,frumoase.Ai o nepotica dulce foc.

Adina 23

poze
Adina diverse



dolores 20+
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel
poze


Este greu sa pierzi, dar mult mai rau este sa nu fi incercat niciodata sa reusesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Dolores cum sa uit eu sa te pupicesc? Doara meriti, nu?
luly si eu voiam sa iti raspund:
1. Cat de des va faceti analizele si la indemnul cui? Al dr de familie sau al dr ginecolog (stiu ca oricum trimiterea tb de la dr de familie).
- pot spune ca imi fac luna r cate ceva. Nu le repet pe toate .... doar ce imi cere ginecoloaga. De dr. de fam nici nu vreau sa aud. Ce m-ar putea indruma bun un dr. de fam? E generalist? De unde stie el sa-mi urmareasca cum trebuie sarcina? Al meu e un idiot oricum.
2. Echo morfologica este obligatorie? V-a trimis cineva s-o faceti sau ati facut-o pt linistea voastra sufleteasca?
- echo morfo e o echo mai speciala plina de tot felul de masuratori ale lui BB si ale placentei. Nu e necesar sa o faci altundeva. Dr mea o face de fiecare data. Masoara si iar masoara de ma satur sa stau la cabinet.
3. Ce suplimente/ vitamine/ pastile mai luati in aceasta perioada?
- eu iau doar un elevit pe saptamana - mi s-a parut ca la doua pe saptamana am inceput sa iau proportii prea mari ... asa ca l-am redus. Suplimente imi iau din alimentatie. Incerc sa pap cate 5 legume sau/si fructe pe zi. Plus lapte si iaurt. Peste o data pe saptamana, salata sau spanac o data pe saptamana. ETC.
4. Sarcina va este supravegheata indeaproape si de dr. de familie sau doar de dr ginecolog?
- nu vreau sa ma repet - dar ce sa caut la dr. de fam? Ginecologul e tatal nostru. La med. de fam te duci doar pentru carnetu gravidei, vre-o adeverinta, vre-un concediu medical ... in rest ... sa nu-l vad. - cred ca o sa ma duc dupa ce nasc pe la el.

Laura13 si avdanaarhire cred ca sunteti singurele gravide "ca la carte". La noi e un haos la inceput de luna ... atat la dr. de fam, cat si la laboratoare ... sa nu mai vb de farmacii ... ca te apuca groaza si insisti sa-ti faci treburile astea pe la mijlocul lunii ... pentru a evita imbulzeala.
danita felicitari pentru slabit.
roana si la mine se vede o dunguta fina maronie ... si-s mamica de fetitza.
chinico cu ce sa te salvam? Unde pusesi intrebarea? Plizzz repeta ... ca la neuronu meu obosit .. nu o gasesc acuma.
Dorsilia mama ... tu esti datoare vanduta la noi. Vad ca au trecut deja 4 pagini si nu ti-a raspuns nimeni ... si nici nu ma mira. Tu intrii la noi ... pui intrebarea si ai taiat-o. Noi ne straduim si-ti raspundem de fiecare data, cel putin eu .... am facut-o de fiecare data ... si tu nici macar nu mai intrii sa spui da-te mai in colo ... dar mai sa spui un multumesc. Ti-am urmarit mai multe subiecte deschise pentru diferite intrebari pe care le-ai avut in sarcina ... toate, vreau sa-ti spun, s-au discutat la noi in grup ... dar tu nu ne citesti. Te-am intrebat de atatea ori daca vrei sa te trec in lista ... de ce nu aderi si tu la un grup oadata? Ce-ti place asa ... de una singura? DECI - demonstreaza-ne ca ne citesti.
asiza trebuie sa inveti sa stapanesti carceii - cand il simti ca incepe sa se formeze ... nu mai incorzi piciorul ... il lasi relaxat ... eventual freci locul si schimbi pozitia.
Cleomoni bafta maine la eco. Poate afli si sex-ul. hi hi hi
miraco te trec cu placere cu carutul roz ... ca ptrea putine suntem. FELICITARI! ai grija cu efortul.
monis eu maine am 24 de saptamani si tati abia o simte pe bebelina. Nu e asa de puternica ... iar el nu are atata rabdare. Pot numara pe degete de cate ori a simtit-o. Mai ai putintica rabdare.

Gata fetele ... ma duc sa inspectez ce a facut tati in camera bebelinei.


Miro23+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Va pup pe toate cu mare drag.
AELITA,
nu-ti face griji ca se mai intimpla,probabil m-ai confundat si ...nu-i bai.Hahahaa,esti tare simpatica.Eu daca nu citisem sus....am inteles ce era scris pentru mine....,deci...hai ca vin cu tine pe pluta.
DONIA,
si tu m-ai facut sa rid in hohote,hai ca am inceput bine seara...,ca azi am avut o zi naspa...,m-am certat cu "una" de -mi venea s-o dau de toti peretii.Multumesc ca m-ai facut sa rid.Mai gindeste-te si a alte nume...Fetita ta ,este grozava...,nemaipomenit de frumos si mie mi-au dat lacrimile...!
ASIZA,
la noi o fura cine poate...,ca doar este o gluma si traditiile nu se mai tin .La aceasta nunta de ex.,nu a mai fost nimic legat de traditii ,daca nu furam noi mireasa ....,probabil ca nici asta nu se intimpla...Ei sint mai ...,altfel .La noi la nunta s-a jucat si gaina,s-a facut si legatul,am aruncat si buchetul...,deci...noi am incercat sa ne simtim bine ca doar eram prietene si baietii nostrii n-au facut decit sa priveasca ,stiind ce pretentios este ginerele...!
Sa stii ca si mie mi se intimpla faza cu circeii aproape in fiecare seara,mi se intimpla si inainte dar acum mai des!
CHINICO,
sa vezi ce o sa se mai miste...de acum incolo!!!Esti pregatita?
ROANA,
multumesc..,esti draguta,am luat cam 7kg si sincer nu prea stiu pe unde sint...,dar tu ai luat mult in greutate?Important este sa te simti bine si mai ales bb ,nu-ti face griji de greutate c-o sa ne revenim cu toatele dupa...!
ASIZA,
ma bucur ca ti-au placut pozele.Cum ti-a placut rochita?Te-am lasat sa astepti daca-ti mai amintesti ...si sper ca a meritat.Ma simt foarte bine imbracata cu ea si este si draguta.
BAMBOLETTA,
multumescde compliment,de ce au aparut vergeturile asa devreme?
DANITA,
felicitari pentru aniversare.,sa fiti sanatosi si sa va iubiti mult.
DIA,
nu stiam ca poate fi asa de grav...,ma bucur ca mi-ai raspuns si daca stau sa ma gindesc bine...,n-am sa mor trei luni daca folosesc lama.Mai bine decit sa-mi fac cine stie ce probleme,nu?Lasa ca am eu timp sa suport durerea la epilat dupa.Ceara nu o foloseam oricium.Dar lama ...,n-am incotro,ma doare numai daca ma gindesc ...,dar sa mai simt si procesul in sine.
IULY,
1. eu mi-am facut doar o serie de analize ,pina acum la indemnul medicului de fam si al ginecologului.Am mers in aceiasi perioada la amindoi si le-am facut imediat
2.eu nu am facut eco morfologica si nu stiu unde ai putea sa o faci in C-ta.Sigur Cristureanu te poate ajuta!
3.eu iau Materna si Fier in aceasta perioada si miine facem 25 sapt.
4.in fiecare luna la inceput merg si la medicul de familie,ma masoara ,ma cintereste,imi ia tensiunea,prescrie reteta daca este nevoie si mai vorbim de una de alta...,ii pove ce am mai vb cu dr ginecolog...Sper sa te fi ajutat
MONIS,
ai gija si daca nu te simti bine...,mergi la alt dr numai ca sa te linistesti...sau suna-l pe dr tau daca poti.Asistenta este si ea plecata,este inchis cabinetul?
CHINICO,
cred ca o sa fii o maimutica draguta focEu stiu ca si de la crema te poti irita...asa ca ...mai gindeste-te si oricum crema nu stiu ce contine dar iti poti da seama si dupa miros cit de toxica este...!Nu cred ca ai voie ,eu una crema chiar nu as folosi!!!

dandusa 24 + si
mica printesa
poze
poze raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

buna fetelor, ma bucur ca in principiu toate suntem bine fara probleme, incepem sapt optimiste

miro, eu cred ca e foarte exagerat sa se faca analizele in fiecare luna, cum ziceai ca cele doua fete si ca ar fi ca la carte...depinde ce carte citesti. dar eu nu am mai auzit sa faci analize in fiecare luna, nici macar la mine care am sarcina cu risc din cauza lupusului.
eu am facut analize cand am aflat ca sunt insarcinata, apoi in sapt 12-13 parca. si atat. probabil ca voi mai face mai incolo spre sapt 30-32 .
eco obligatorii au fost la inceput pt confirmare, la 6 sapt, apoi la 14 si la 20 cea morfologica. mai am stabilita in sapt 32. dar nu stiu daca voi rezista pana atunci si poate mai dau fuga la privat peste o luna sa vad fetita.


controale am din 3 in 3 sapt: tensiune, gretutate, masuratori si examen (burta, col) si urina.
ca medicamente materna si acid folic, si inca 2 pt boala mea .

pana acum am pus 4,5 kg , nu ma umflu pe nicaieri si nu am carcei si nici alte simptome.nu vad nici o dunga pe burta si am inteles ca nu e obligatoriu sa apara.





Ktrinel si 22 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Buna burtici....

eu analizele nu mi le fac in fiecare luna,nu-mi prea place sa le fac,oricum eu le-am facut la indrumarea ambilor medici cel de familie si cel ginecolog in luna 2 si acum la 5 luni

cat despre carcei si pe mine ma chinuiesc noaptea prin somn....
chiar ma durut gamba doua zile la rand de la un carcel

linia neagra nici la mine nu a aparut,poate apare mai tarziu

miraco felicitari pt

sapt.asta va voi spune si eu daca ma altur culoarei roz sau albastru sper ca de data sa se vada sa nu mai fie cu spatele la ecograf

acum ma duc la somnic

noapte buna!!!!

22+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Buna burticute,
Eu nu apuc sa va scriu precum scrieti voi dar cred ca nu-mi simtiti lipsa chiar asa.
Si eu am carcei cand ma intind. Sunt f f puternici atunci si cu toate ca m-as intinde uneori, prefer sa nu o fac decat asa putin pana la limita durerii. Dar daca te indinzi cu varful degetelor indreptate spre genunchi parca poti sa o faci putin mai mult. Sigur e lipsa de ceva in organism, probabil Ca.
La mine bebele a inceput sa miste mai sesizabil, tarziu pe la 21 sapt si de atunci o simt in fiecare zi, uneori mai tare alteori mai incet.
Despre epilatul inghinal eu v-as safatui sa nu o mai faceti cu ceara, ca am inteles ca poate produce contractii si cum ati sesizat si voi pielea e mai sensibila acolo si f vascularizata (asa e normal in perioada asta) si sa nu faceti ceva infectie.

Mmonique parca ziceai ca vergeturile se trateaza dupa sarcina. Ai idee cum????? F F important pt mine. Am si eu unele pe coapse de mai demult si acum parca s-au inmultit. Pe burtica nu am inca si nici pe sani dar mi-e cam frica.
Si eu am o dungulita neagara de la buric in jos dar parca nu e vizibila in fiecare zi.
Si acum sa va pove o intamplare haioasa. Ieri am fost la shopping. Aviz fetele din Canada la Zara sunt reduceri mari de preturi si toale f f ieftine. Deci ieri eram f f supa ca bebica mea nu a miscat. Era dupa amiaza deja. Era 5 dupa amiaza si eram in Zara deja de 2 ore si studiam oferta. Dupa ce am studiat hainele de adulti si bineinteles ca mi-am luat cateva bucati pt cand o sa fiu iar slaba am mers la sectiunea de copii sa iau si nepotelei ceva. Apoi mi-am zis sa merg si la sectiunea de nou nascuti sa vad ce au. Cand am ajuns acolo, si cum ma uitam eu asa la niste hainute super misto, beblina mea mi-a dat 2 suturi in burtica de parca voia sa spuna ca vrea si ea ceva. Nu m-am putut abtine si i-am cumparat si ei cateva hainute. Asta mi-a amintit ce a zis o prietena cand a aflat ca o sa am fetita "In sfarsit Moni o sa aiba partenerul perfect de cumparaturi" Si asta e adevarul o sa-l am. Bebelina mea mi-a confirtat-o ieri in burtica. Inca de pe acum e inebunita dupa toale
Pupici

Moni22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

ALMO, nu mi-a scapat nici mie ZARA....au super reduceri si nici nu stii ce sa iei . eu mi-am luat vineri 2 fuste si 5 bluze. si cred ca mai calc pe la shopping si sapt asta...desi ma asteapta masina de spalat, frigiderul, aragazul, etc... sambata am cumparat masina de tuns iarba ca riscam sa ne dea primaria amenda la nu stiu ce lungime a ierbii...asa ca am intrat in randul lumii bune, cum spunea un prieten...taiem iarba la caini...

Ktrinel si 22 sapt

Mergi la inceput