Incompatibilitatea de grupe sanguine intre soti.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

multumesc de raspunsuri fetelor.
mi-a mai zis medicul ca incompatibilitatea, de exemplu in cazul meu sotul B3 si eu A2 apare daca nu stiu ce componenta e nu stiu cum.Deci nu in toate cazurile A2 si B3 sunt incompatibile(mi-a explicat el exact ce si cum dar nu pot repoduce ca nu ma pricep ),insa la noi se pare ca e pentru ca fetita a avut acest incter muuult prelungit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Hmm...e ciudat..nici eu nu am facut si fii-miu nu a facut icter deloc deloc, a iesit mare, frumos si sanatos si nu am avut nici o problema in sarcina, fiind amandoi incompatibili-eu 0 negativ sotul b negativ-dar m-ar interesa mai multe legat de asta...daca stie cineva care e motivul medical pentru care se face dozarea si de ce nu o recomanda toti

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Dupa parerea mea, dozarea este absolut necesara pentru a fi sigura ca absolut nimic nu va perturba dezvoltarea normala a fatului.
De ce sa risti (bineinteles ca intra in discutie norocul personal al fiecareia) sa auzi la un moment dat fraza: "sarcina oprita din evolutie" sau "sarcina stagnanta" si sa nu sufli si-n iaurtel ????
Pentru viata puilor de om ar trebui sa facem tot ce se poate face pentru a ne asigura o sarcina fara probleme, chiar daca asta presupune si un oarecare efort....mie una nu mi-a fost simplu sa merg la Hematologie pe Dr. Felix unde conditiile sunt nasolute (ca sa nu zic mai mult) insa personalul e ok. Poate si pentru ca nu prea sunt obisnuite cu spagile. Ca sa nu mai zic ca asta inseamna sa te intepe doar pentru asta pe langa alte intepaturi pentru alte analize...
Eu am facut dozarea de 3-4 ori, nu-mi mai aduc aminte exact in conditiile in care eu am grupa O1 si sotul A2.
Este adevarat ca riscul mai mare este la a doua, a treia sarcina ...la prima mai putin....De asemenea, este foarte adevarat ca bbul de regula are grupa de sange a mamei si atunci e clar ca nu se pune problema de incompatibilitate....dar se poate intampla (nu e de dorit) ca bbul sa aiba grupa tatalui (cazuri rare) si atunci intre grupa de sange a mamei si a bbului nu exista compatibilitate, in acest caz organismul mamei respingand "corpul strain" reprezentat de fat. Cam asa mi-a explicat mie dr. acum 3 ani cand eram in situatia respectiva.

Oricum fiecare face cum crede de cuviinta pentru a-i fi bine....chiar daca acest "bine" e relativ....

Bafta !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Fetelor, unii medici nu va spun fiindca...nu mai stiu ce au invatat la hematologie sau nu acorda importanta necesara.

Orice medic hematolog va poate confirma ca exista incompatibilitate de grup sangvin ABO. Chiar daca efectele ei (cel mai grav fiind anemia hemolitica imuna) nu apara asa frecvent ca la incompatibilitatea Rh, asta nu inseamna ca nu exista.

Problema cea mai mare este cu femeile cu grup O1 si sot cu alt grup de sange.

Daca vreti mecanisme imune si alte explicatii, cu mare placere vi le ofer cand ma intorc cu bebelina de la vaccin .



Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

buna,

la noi situatia e urmatoare: eu O1 pozitiv, el B3 pozitiv. la primul copil dr de la hemato mi-a recomandat sa fac dozarea la 5 luni insa nu am facut-o. dr mi-a zis ca e ok si nu e nevoie.

apoi am pierdut sarcina nr 2 inainte sa fac dozarea de anticorpi, insa inclusiv dr de la hemato unde mi-am facut alte analize dupa avort, si dr Tutunaru mi-au spus clar ca nu se opreste sarcina in evolutie din cauza incompatibilitatii de grup. am cautat si pe net si scrie acelasi lucru.

copilul poate avea icter prelungit (primul meu copil nu a avut icter deloc) daca apar acesti anticorpi.

copilul nu are de obicei grupa mamei, depinde cum se pot combina cele 2 grupa. spre exemplu la noi, eu avand 0, pot da numai o gena pt grupa O. Sotul poate da o gena pt B si una pt O (am facut studii aprofundate in familia lui si asa are sigur). Deci copilul are sanse mai mari sa iasa cu grupa O, ca mine. deci la noi riscurile sunt mai mici. daca avea doua gene de B, copilul iesea clar cu grupa B, deci aparea clar incompatibilitate la sarcinile urmatoare.
in fine, problema nu e asa grava si in nci un caznu se pierde sarcina. si cum e f frecvent intalnita, iar bebelusii de regula sunt bine mersi, multi dr n urecomanda analiza.

eu voi face o vizita la hemto pt linistea mea, o sa intreb si medicul cand.

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Si la noi e cazul de grupe diferite si ambele fete au avut icter prelungit (pana la 4 si 3 luni, respectiv). Cu prima am fost la 3 pediatri, m-au trimis la nu stiu ce prof la Grigore Alexandrescu, au vrut sa ma interneze, i-au facut o mie de analize etc. Nu avea "nimic". I-am "pus" eu ulterior singura diagnosticul... de pe internet....

La a 2-a fetita am stiut mai bine si am lasat-o sa se dezgalbeneasca singura in timp.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am 0, sotul are A si nu mi s-a spus ca trebuie sa fac vreo analiza. De fapt nici n-am fost intrebata ce grupa are sotul - asta aici, in Germania.
Oricum n-au fost probleme.
Doar ca Robert a avut vreo 3 saptamani icter, dar i-a trecut de la sine.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Este problema daca mama are rh negativ,tata nu conteaza ce are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Incompatibilitatea ABO - anticorpii produsi in circulatia sangvina materna trec prin placenta in circulatia fetala si incep sa atace celule rosii. Efectele pot fi de la icter usor sau prelungit -care se poate trata prin fototerapie sau sa treaca de la sine- pana la anemie severa (se poate intampla daca mama are grupa 0, iar copilul A sau B) - atunci pot fi necesare exanghinotransfuziile (bebelusului i se inlocuieste sangele cu sange grupa 0).
Subiectul e destul de vast - cine are timp si interes poate da un search pe google dupa "ABO incompatibility".

Tot la Institutul de Hematologie fac si eu dozarile pt anti A din doua in doua saptamani (pt ca asa trebuie sa fac dozarile pt anti D, avand rh negativ si fiind izoimunizata).

De ce sa ne miram ca majoritatea obstetricienilor ignora sau nu cunosc subiectul, cand inca sunt medici care nu cer gravidei sa faca analiza RH? Oricum ii protejeaza bine sistemul in care functioneaza. Medicul care mi-a "monitorizat" sarcina anterioara a primit doar o mustrare de la Colegiul medicilor pt ca nu a cerut analiza RH (printre altele). Efectele izoimunizarii le suport eu si bebelusul.

Numai bine tuturor,

Larisa 25+ Horia Matei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Diana, cam care sunt consecintele incompatibilitatii?Si cam care este mecanismul...as vrea sa stiu mai multe....se pare ca sunt una din mamele 0 cu rh negativ neinstruite

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput