dormitul pe burtica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

buna, sa ma bag si eu in seama... e clar, si subscriu, somnul pe spate, in ciuda faptului ca e nefiresc si impotriva firii din punctul de vedere al evolutiei umane - recte al pozitiei lipsite de aparare in fata unui eventual atacator - e cel mai sigur si mai sanatos.
acu, pt adulti si pt bebei, somnicul pe burta e cel mai odihnitor, dar inainte sa ne certam, ar trebui sa cauati explicatia: dormind pe burta, in somn profund, metabolismul bebelusului incetineste, iar riscul mortii subite se traduce cu " a uita sa respire". nu ca se sufoca - instinctul de supravietuire e sfant, de aia nus e sufoca de exemplu la san, si nici ca ar regurgita, asta pe spate si s-ar ineca. sunt explicatii pe care le-am primit de la moasa care vine in vizita regulat, si car enu se compara cu asistentele din ro. ci e chiar calificata si foarte informata. deci am incredere in ce imi spune.
concluzia, daca se poate tineti copiiipe spate, pe burtica cu supraveghere si in racoare. asa e sigur ca nu uita sa respire de bine ce le e:)
pupici

miri_mik, fericit mamik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by miri_mik
dormind pe burta, in somn profund, metabolismul bebelusului incetineste, iar riscul mortii subite se traduce cu " a uita sa respire". nu ca se sufoca


Exact asta am inteles si eu ca ar fi mecanismul - li se poate opri respiratia daca dorm prea adanc. "Uita sa respire" Moartea subita inseamna oprirea respiratiei, nu inecarea cu voma sau sufocarea cu nasul in perna /sub plapuma. Ultimele doua sunt alte cauze ale mortii. Si cazurile de moartea subita - aparent fara nici o explicatie -pentru ca la autopsie nu se gaseste nimic - sunt rare, dar asta nu inseamna ca nu exista.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladidi spune:

E foarte adevarat ca orice copil e unic,fiecare mama vorbeste din proria experienta mai mult si nu este o regula care trebuie neaparat respectata.eu am incercat sa o pun sa doarma si pe spate si pe o parte si pe burtica...asa cred eu ca e bine.atunci cand o pun pe burtica nu o las nesupravegheata,ac se intampla m mult ziua,cand doarme m profund o pun pe spate,sunt m linistita asa si e m comod pt ea.copilul mic trebuie studiat si urmarit in permanenta ca sa vezi ce e m bine pt el,cateodata si instictul matern te ajuta.sanatate si multa iubire sa aveti din partea celor dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Iaca ma bag si eu in seama, Miruna mea a dormit pe burtica de la 2 luni. Ea isi intorcea foarte bine capul asa ca nu mi-a fost nici o clipa frica ca se va sufoca stand pe nas, plus ca era singura pozitie in care putea dormi, dat fiind colicii care ne-au omorat pana la 3.5 luni. Si acum, face ce face, se suceste si tot pe burtica aterizeaza. Aavand in vedere ca si eu si tati adoram sa dormim asa, cred ca are pe cine mosteni.
Nu stiu si nu ma bag in polemici, cu OMS, pediatri, etc, eu am facut asa cum mi s-a parut MIE bine ptr copilul meu.

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 7 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Am si eu problema asta ca si Alina... Oana vrea musai sa doarma pe burtica, dar vad ca nu e sigura pe ea in ce priveste intorsul capului. Ieri a fost prima zi cind s-a intors singura pe burtica, si seara a vrut NEAPARAT sa stea asa, dar si gu pumnul in gura, daca se putea... a plins pina a adormit pe o parte, a amortit, s-a trezit, si cumva am culcat-o pe spate inapoi. Azi am pandit-o toata ziua, am lasat-o sa doarma pe burtica si am stat linga ea, i-am intors capul, am pus ceva jucarii pe laterala, si a mers mai bine ca ieri. Dupa ce adoarme seara pe spate, nu se mai misca. Inca asa ca trebuie sa invete sa-si intoarca capul pe o parte, daca nu stie inca, si sta cu nasu'-n saltea. Sper ca va merge repede, ca sunt si eu cam ingrijorata pe moment...
Pupici!



Catrinel, mama lu' Oana (23 martie 2006)

Mergi la inceput