Generatia noastra,a celor nascuti intre anii 70-80

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosar spune:

Si eu sunt nascuta in '73.Si traiesc cu impresa ca copilaria noastra de atunci era mult mai frumoasa.Am crescut intr-un cartier aglomera intr-un bloc cu 3 scari, unde era o gramada de copii, si formam gasti.Chiar zilele trecute m-am intalnit cu cativa prieteni de la bloc( fiecare din noi stand acum in alte parti), si ne aminteam ce copilarie frumoasa am avut.unul din ei inca mai sta acolo, si ne povestea cat difera pustimea de cum fata de noi.N ai sa mai vezi acum schim de timbre, sau colectii de lingurite de inghtetata sau mai stiu eu ce mai faceam atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Inghetata aia nasoala in pahar de plastic, la 4 lei 25, de ti le lipea un maglavais aiurea pe cerul gurii, dar tot o mancam...
Fulgii de porumb pe toate drumurile (la 3 lei punga) si... la un moment dat... alimetarele pline numai cu creveti...
Coada de la 5 dimineata la smantana, sau cea de la miezul noptii la carne ca "Poate baga ceva tacamuri"
Mai tarziu, goana dupa casete goale, daca aveai vreun prieten care sa iti inregistreze, erai de-a dreptul norocos.
Si petrecerile cu magnetoafoane Kashtan.
Vremuri bune in care noi, constantenii, aveam doua bazine perfect functionale (acum, unul e groapa de gunoi, al doilea e Bingo - daca o mai fi!), plus ca puteam merge la piscinele de la hoteluri. Mai tarziu nu ne mai primea, ca nu eram la mare cu bilet.
Bomboanele Carpati - Doamne, cat de bune erau, cu ciocolata si un fel de krantz - de la cofetaria Perla din Mamaia.
Prajiturile Mignion la 2 lei 25 (sau 75?)
Bataia pe blugi adusi de 'vaporeni', blugi care se vindeau cu cel putin 1 000 de lei, care era aproape jumatate din salariul lui taca-miu, iar tata avea doi copii...
Voi frecati polistiren ('celuloza') de pereti?
Si mancam batoane de vanilie (al naibii de bune erau!) si glucoza. Daca faceau parintii rost de zahar kandel, eram cei mai smecheri de pe maidan.
Ce vremuri de demult!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Pana la 11 ani am stat langa o fabrica de biscuiti. Stateam agatati de plasele de sarma de la geam si strigam:"nenea surubel, ne dai biscuiti?" si venea omul cu un sort plin cu biscuiti fierbinti iar dupa program vineri ne aducea un pachet mare cu 30 de eugenii cu crema supermulta (multa rau)...Ii aratam de multe ori carnetul de note sa ne dea supliment.
Imi mai aduc aminte cu drag de cenaclul Flacara sau de Marina Scupra cantand pe stadion...ce vremuri!
Dar de taberele PTAP va amintiti sau de cele cu Sanitarii priceputi la Arbanasi (noi am luat o data locul 2 la faza pe tara dar de mers am mers de 4 ori)?! Va pup pe toti cei care va amintiti cu drag de acei ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

maraki un prieten cu mama vorbeau mai demult si tot il auzeam pe d-ul spunand ciocosan ciocosan.Ma gandeam atunci ca vorbesc despre o carte ceva.Acum am inteles despre ce era vorba.
Ce amintiri fetelor!Va citesc si imi aduc aminte despre ce povestiti.


japonia prin ochii unui amator



www.tickercentral.com/view/65wn/1" target="_blank">sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu sunt cu cutremuru' din '77...

Mai tineti ciocolata aia tare, veche, o spargeam si mancam putina crema din interior. iar staniolului ii ardeam hartia si faceam mingi de staniol, din ce in ce mai mari. La chei aveam cabluri colorate din care scoteam lita si le impleteam cumva, nu mai stiu cum, ieseau super.

Varul meu sta chiar vis-a-vis de raul colentina si vara faceam baie cu covoarele si caii tiganilor si n-am avut nici o problema.

Azi implinesc 29 de ani si parca toate s-au intamplat ieri...

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

si colectiile de plase straine (cu Malboro si alte cele) si de vederi cu artisti care erau 2 Lei bucata si faceam schimb cu fetele din cartier
poate ne amintim cu atita drag de vremurile astea doar pentru ca viata noastra la virsta respectiva era total lipsita de griji ....
dar hai sa las "filozofeala" si sa savurez subektu' si amintirile induse ....
pentru voi toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

Eu imi aduc aminte de o prajitura pe care de atunci nu am mai gasito.Se numea Hamburg si era conica,de ciocolata plina cu boabe de...struguri cred,dar nu sint sigur.O mai stie careva?
In rest,da,imi aduc aminte de toate cu nostalgie,am petrecut zile frumoase pe atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

...ce vremuri erau!!!
De n'spe mii de ori mai frumoase decat acum.
Stam pe afara pana aproape de 12 noaptea si jucam pititea sau mai puneam un dovleac ciopartit cu o lumanare innauntru in mijlocul drumului si-i speriam pe vecinii care se intorceau seara de la munca.
Eu si acum asociez Craciunul cu portocalele, ca numa atunci mancam


Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

quote:
Originally posted by yank

Eu imi aduc aminte de o prajitura pe care de atunci nu am mai gasito.Se numea Hamburg si era conica,de ciocolata plina cu boabe de...struguri cred,dar nu sint sigur.O mai stie careva?
In rest,da,imi aduc aminte de toate cu nostalgie,am petrecut zile frumoase pe atunci





Eu imi aduc aminte de ea. E prajitura mea preferata si am gasit-o chiar si de curand la cofetaria Alice din Bucuresti.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
Poze
Poze petrecere 2 ani si poze vacanta Bulgaria
Vacanta Antalya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

quote:
Originally posted by pd

quote:
Originally posted by yank

Eu imi aduc aminte de o prajitura pe care de atunci nu am mai gasito.Se numea Hamburg si era conica,de ciocolata plina cu boabe de...struguri cred,dar nu sint sigur.O mai stie careva?
In rest,da,imi aduc aminte de toate cu nostalgie,am petrecut zile frumoase pe atunci





Eu imi aduc aminte de ea. E prajitura mea preferata si am gasit-o chiar si de curand la cofetaria Alice din Bucuresti.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
Poze
Poze petrecere 2 ani si poze vacanta Bulgaria
Vacanta Antalya



unde e cofetaria asta Alice in Bucuresti?

Mergi la inceput