Medicii sa raspunda

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Am si eu o intrebare: in cazul unei sarcini cu sac gestational fara embrion valoarea beta hcg creste la fel ca intr-o sarcina ce se dzvolta normal??

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cristina, pe scurt, raspunsul e nu! acum depinde daca nu e embrion pentru ca e inca prea devreme si nu s-a vizualizat la ecograf sau daca nu e embrion , sarcina fiind oprita in evolutie.
din saptamana a 6a de sarcina (= de la UM), la o ecografie transvaginala trebuie sa se vada embrion cu activitate cardiaca!

te rog eu hai cu vesti bune!

vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna fetele!
sunt din provincie si acum 2 saptamani am nascut un baietel care are o mica problema. diagnisticul suna cama asa:"picior tal valg stang si tar var drept", adik dupa cum arata nu are glezna la locul ei, e putin spre exterior, ca sa zic asa. medicul pediatru din spitalul unde am nascut ne-a recomandat masaj, dar la budimex i-au facut niste atele pe care sa le poarte zilnic si sa alternam cu masaj, atele care nu prea pareau sa dea rezultate cine stie ce, de fapt totul parea pe "incercate", medicii ma intrebau ce mi-a recomandat neonatologul din spital, ceea ce nu pare ok, pt ca ei erau de specialitate ortopezi, nu ar fi trebuit sa ii intereseze parerea unui neonatolog, nu?
la un ecograf ne-au zis ca e prea mic copilul, la doar 2 saptamani nu se pot pronunta ce si cum, si sa revenim cand va mai creste cel putin dupa 1 luna de zile. voi ce stiti despre aceasta problema? cum se poate remedia in afara de masajul pe care i-l facem zilnic? precizez ca la atele am renuntat sa i le mai punem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

MEG, merci pt raspuns!
Eu am scris ieri la odisee :Eu am urmatoarea problema:
UM 24 iulie deci... teoretic sarcina ; am facut hcg si am avut urmatoarele valori:22 aug: 34,87 , 29 aug :836,84 si azi, 31 aug 3002,1 cu progesteron 21,23!
Problema apare acum: am fost azi la eco si bomba: sac gestational vizibil 6,1 mm -diametrul, ehivalent 5sa +1zi concluzia: sarcina mai mica de 5 saptamani sau oprita in evolutie! ( a picat cerul pe mine mai ales ca am mai trecut prin asta anul trecut!)
Doctorul meu mi-a spus sa stau linistita si sa repet eco sapt viitoare dar simt ca o iau razna! Voi ce credeti? Pot avea sperante ? Cresterea hg-ului e un semn bun sau el creste chiar daca embrionul a murit?
Daca aveti mai multe informatii sau v-ati lovit si voi de asta va rog sa-mi dati de veste!
Tu sti foarte bine prin ce am trecut anul trecut iar acum cand in sfarsit m-am putut bucura de un test pozitiv am luat-o de la capat!

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

cristina, ecografia a fost transvaginala? HCG-ul ti-a crescut foarte bine, stai linistita..iar dupa ecografia de care zici acum, sarcina pare doar cu cateva zile mai mica...poate ai ovulat mai tarzior un pic..cum au fost ultimele tale cicluri? regulate? la cate zile?


vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

va rog sa ma lamuriti si pe mine ce este dermatita eczematiforma? fetita mea (18 luni) a fost diagnosticata azi la spitalul de dermato-venerice si inca nu stiu exact daca sa ma bucur ca nu scrie dermatita atopica pe reteta sau sa ma ingrijorez.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Ca'caa'uu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamaria spune:

Da! Eco transvaginala ! Ultimile cicluri au fost aproaape ceas la 28 zile( rar 29) !
Luni dim merg la eco si vedem!
Doamne ajuta!

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

quote:
Originally posted by Witchie

va rog sa ma lamuriti si pe mine ce este dermatita eczematiforma? fetita mea (18 luni) a fost diagnosticata azi la spitalul de dermato-venerice si inca nu stiu exact daca sa ma bucur ca nu scrie dermatita atopica pe reteta sau sa ma ingrijorez.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Ca'caa'uu




Anda, sa te bucuri, pt ca e o treaba care trece. In traducere libera dermatita eczematiforma= inflamatia dermului sub forma de eczema...pe romananeste. Nu eczema e rau in diagnostic...ci "atopic"....la tine nu e asa ceva, deci fii fericita!
De curiozitate ce ti-au dat?....unguente, creme, solutii?...si de care?(asta daca mai ai timp sa scrii)
Sa se faca principesa bine....tinem pumnii...si mami.. si Fulvia si pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

mi-a dat reviken sa-l combin in parti egale cu hidrocortizon - de 2 ori pe zi, claritine 1 data pe zi, baneocin pudra dupa baie (aci cred ca am gresit-o ca intai trebuia sa dau cu pudra si pe urma cu cremele). 2 saptamani trebuie sa-i tin tratamentul asta.
Pediatra a zis sa o trec totusi pe advantan + zyrtec dupa cateva zile.
Nici una nu mi-a zis nimic de regim sau alte restrictii cu exceptia pulloverelor de lana si a bailor in cada (trebuie musai dus). A si a zis sa nu folosesc sapun.

Teo, astept sa ma sfatuiesti:) uite, dupa 3 zile de tratament au disparut petele rosii dar nu ai disparut bubitele reliefate, ce fac?
Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Ca'caa'uu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

quote:
Originally posted by Witchie

mi-a dat reviken sa-l combin in parti egale cu hidrocortizon - de 2 ori pe zi, claritine 1 data pe zi, baneocin pudra dupa baie (aci cred ca am gresit-o ca intai trebuia sa dau cu pudra si pe urma cu cremele). 2 saptamani trebuie sa-i tin tratamentul asta.
Pediatra a zis sa o trec totusi pe advantan + zyrtec dupa cateva zile.
Nici una nu mi-a zis nimic de regim sau alte restrictii cu exceptia pulloverelor de lana si a bailor in cada (trebuie musai dus). A si a zis sa nu folosesc sapun.

, astept sa ma sfatuiesti:) uite, dupa 3 zile de tratament au disparut petele rosii dar nu ai disparut bubitele reliefate, ce fac?
Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Ca'caa'uu



Anda, Reviken+hidrocortizon mi se pare super ok....adica un tratament de inceput foarte bland (zic neagresiv).Baneocinul e ok...despre claritin (asta e antihistaminic) nush ce sa zic...are cumva Irina un teren alergic?...sincer nu-i prea vad rostul, dar nici contraindicat nu e.
Ce a spus pediatra, mi se pare cam mult, asa ca asteapta sa vezi daca merge numai cu ce am scris mai sus ...daca nu se poate incerca si altceva.
Faptul ca au disparut petele rosii e semn bun. Ai rabdare, vor trece si bubitele, dar nu de pe azi pe maine!(cand e vb de copilul tau...ai vrea ca sa treaca totul "cat ai zice peste".... dar tre timp...asa sunt eu cel putin...)
PS: Baneocinul se pune pe piele direct, apoi poti aplica cremele.
Sa va faceti bine repejor....multa sanatate

Mergi la inceput