Medicii sa raspunda

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

offff....ipohondria nu-mi da pace, si nu pot sa dorm de griji si emotii, iar am sa viu la munca zombie!!!
Intreb si eu ca...nepriceputul, dar...tot ce am scris eu mai sus, nu ar putea fi incadrate la simptome de sarcina, nu?
Nu cred....


http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by filofteia

Multumesc mult Diana.
Se pare ca intradevar despre asta este vorba.
Intrebarea mea... herpesul asta localizat la nivelul gurii si faringelui... poate fi acelasi lucru cu aftele?
O matusa a sotului face foarte frecvent aceste afte cum le spune ea... Se poate sa fi luat de la ea?
Oricum am avut si un avantaj din partea acestui herpanginom... l-a convins sa nu-si mai suga degetul... Putea fi si de la degetul pe care si-l sugea?
Daca boala recidiveaza, ceea ce am inteles eu ca se intampla destul de des, tratamentul este acelasi? Exista vreun mod de prevenire? Trebuie sa aiba o alimentatie diferita atunci cand are acest herpes in gura?
Sper ca ai inteles tot ce am vrut eu sa intreb... Multumesc inca odata.



Da, poate fi acelasi lucru. Herpesul bucal se poate manifesta si asa si este f. posibil sa fi luat de la matusa.

Poate recidiva, pt. ca acest virus nu poate fi "scos" din organism, ramai purtator toata viata. Se poate manifesta iarasi de cate ori apare vreo scadere a imunitatii (boala, stres, etc).

Tratamentul, in principiu, este acelasi, poate cu mici modificari in caz ca apar si alte simptome.
Alimentatia este normala, mai mult lichida de preferat. Nu forta copilul sa manance, lasa-l sa pape ce vrea, chiar si numai lapte daca doreste, este normal sa-l deranjeze bubitele la inghitit.

Sanatate!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

quote:
Originally posted by carolyna

Multumesc pentru informatii Diana Mirela.
Cu ajutorul clorocalcin-ului (asa zic eu!) am reusit sa reduc sangerarea si chiar s-o opresc vreo jumatate de zi.
De 2 zile am inceput sa iau vitamine, fier, spirulina, etc si sunt mai vioaie.
Cum mi-ai zis si tu Diana Mirela, se pare ca substanta de constrast de la HSG e raspunzatoare de starea mea. Eu inca nu sunt foarte convinsa ca doar ea e de vina dar...
Si cum omul nu se satura cu un deget si vrea toata mana mai am o problema:
de mai bine de o luna, la diferite momente din zi, in special dupa amiaza, fac febra: 37 - 37,3 nu mai mult si nu zilnic.

Ce ar trebui sa investighez?

(In ziua cand am facut HSG am anuntat dr de febra si a zis ca daca nu ma doare burta nu tine de ginecologie. La momentul ala burta nu ma durea. Urocultura e negativa.)
Multumiri,
Carolina



Ma bucur ca te simti deja mai bine. Ai grija ca tratamentul cu fier se face 4 luni (2 luni pt. refacerea depozitelor si inca 2 de mentinere), apoi ar trebui sa faci niste analize ca sa vezi cum stai.
Temperatura de 37-37,3 nu este febra. Pana la 37 vorbim de temperatura normala, apoi de o stare subfebrila.
Spre seara temperatura normala creste usor, de-aia nu sunt convinsa ca este vorba de ceva patologic.

Daca totusi nu-ti da pace, mergi sa faci niste analize de sange, poate e vreo infectie, ceva pe undeva (pana si o banala carie, sa zic asa, poate sa iti dea o usoara inflamatie si de aici subfebra).



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Chiar nimeni nu imi poate da un raspuns

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

quote:
Originally posted by nikole

Buna fetelor!
V-as ruga, daca aveti timp, si bunavointa,sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, o parere.
De aproape o saptamana, ma confrunt cu o simptomatologie mai aparte, sau ma rog nou mie!
Acum ceva zile , am avut o mare cearta cu al meu, am adormit cu mari nervi, o furie ca de ma concentrem nitel cred ca aveam puterea sa distrug totul in jur.
In incercarea mea de a adormi sa uit, m-am trezit la vreo ora, crazand ca mor, mi s-a intarit efectiv stomacul, si aveam niste crampe si forfoteli, parca fierbea ceva, stari de voma(nu am varsat), m- luat cu un tremur, ca nu stiam incotro s-o iau.
Ei pr. e...ca de atunci, aproape in fiecare zi,(nu-s daca o fi doar coincidenta), la cateva ore dupa ce adorm ma trezesc din cauza forfotelii(nu-s cum sa ma exprim mai bine), si a discomfortului.
Simptomele sunt mai blande, nu am dureri, doar senzatie de greutate in zona ombilicului, si parca simt ca mi se strange stomacul, si usoara constipatie.
Zilele astea nu am prea mancat nimik, apa iaurt, fructe..
a...si un usor reflux vad ca s-a instalat.
Nu-s ce poate fi, ma gandeam e SPM?
Sapt viitoare am sa ajung si la un medic, astept sa-mi iasa asigurarea, pana atunci poate ma luminati un pic.
Multumesc mult fetelor



http://photos.yahoo.com/frezia_2004



Nikole, acum am vazut postarea ta...asa ca iti raspund. Nu poate fi vorba de sarcina si nici de SPM, mai ales ca nu spui ca pana acum sa mai fi avut asa ceva.
Mai degraba pe fond nervos se intampla totul la tine (hiperreactivitate simpatica...ma gandesc eu)...inclusiv starile de "rau" pe care le descrii. Nu as putea incadra simptomatologia ta in nici o boala organica, deci zic eu, incearca sa te linistesti si sa rezolvi problema cu persoana cu care ai avut "razboiul" si probabil te vei simti mai bine. Nu strica ceva analize, dar mai mult ca sigur acestea vor fi ok.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceraseluta spune:

Buna ziua tuturor.Va retin si eu atentia cu o problema.Am sa postez un link unde sunt atasate 2 buletine medicale=tomografii alte tatalui meu,bolnav de cancer hepatic,facute la 6 luni distanta una de cealalta.Va rog,daca se poate sa le intrepretati pentru noi,restul.Sunt un user activ al subiectului "remedii pentru metastaze".Nu sunt de specialitate insa studiindu-le atent parca observ o diferenta.Va multumesc anticipat

cela(31)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceraseluta spune:

scuze:am uitat sa postez linkul...doamne ce aiurita mai sunt
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=547481831&security=kRlINO

cela(31)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Teo, multumesc mult ptr. raspuns.Cred ca ai dreptate, am observat, de fiecare data cand ceva mi se intampla, ma cert,sau ma intristez, panichez, etc...interiorul meu sufera schimbari ...efctiv mi se face rau instantaneu.O data rezolvata pr. nu mai am nimik, simt ca pot muta si muntii din loc.Totusi starile astea atat de contradictorii,opuse, nu suntnormale...dar asta e alta poveste.
Desi am stiut dintotdeauna cat de puternic este creerasul...este infricosator sa experimentezi asta pe propria piele.
Mi-e ciuda...simt ca detin o "bomba", o arma, si nu stiu sa o folosesc...ioi...o iau p aratura.
Multumesc inka o data

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

quote:
Originally posted by nikole

, multumesc mult ptr. raspuns.Cred ca ai dreptate, am observat, de fiecare data cand ceva mi se intampla, ma cert,sau ma intristez, panichez, etc...interiorul meu sufera schimbari ...efctiv mi se face rau instantaneu.O data rezolvata pr. nu mai am nimik, simt ca pot muta si muntii din loc.Totusi starile astea atat de contradictorii,opuse, nu suntnormale...dar asta e alta poveste.
Desi am stiut dintotdeauna cat de puternic este creerasul...este infricosator sa experimentezi asta pe propria piele.
Mi-e ciuda...simt ca detin o "bomba", o arma, si nu stiu sa o folosesc...ioi...o iau p aratura.
Multumesc inka o data

http://photos.yahoo.com/frezia_2004



Nikole, te inteleg, dar vezi tu ca suntem oameni si gandim si prin asta ne deosebim de rasele inferioare....tre sa inveti sa-ti stapanesti nervii......cred ca asta e rezolvarea problemei(si nu medicii psihiatri...ci numai TU poti face asta)
Multa sanatate si sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza76 spune:

Salut si eu initiativa voastra.Problema pe care o aduc si eu in fata voastra se refera la sotul meu. Transpira f. mult. Nu stiu daca e normal sau daca nu e normal care ar putea fi cauzele. Are 30 de ani. 1,71 si 94 de kg. E cam supraponderal. E fumator. Nu comsuma alcool decat rar, ocazional. Bea f. multa apa, nu stiu... cam 2,5-3 l de apa/zi. Transpira la cel mai mic efort, cand conduce, la masa, noaptea in somn. E si vara acum e adevarat si caldura mare, dar parca inainte nu transpira asa, bine... nici nu avea greutatea de acum.A dat jos 4 kg in 3 saptamani dar eliminand masa de seara si consumand multa apa. Credeti ca e cazul sa ma ingrijorez?
Multumesc mult.

Mergi la inceput