Durerea unei pierderi de sarcina (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Buna fetelor!
Revin si eu cu vesti,dupa o absenta destul de lunga. Imi pare rau ca nu v-am mai scris, dar eu de doua saptamani m-am intors la serviciu si ajung foarte tarziu acasa. Abia am timp sa mai citesc cite ceva.
A iesit in sfarsit si rezultatul de la necropsia bebelui meu, dar sunt la fel de in ceata ca si pana acum. Ideea e ca bebele nu avea absolut nici o malformatie, dar nu se stie din ce motiv nu a fost oxigenat suficient si a murit. Am fost si am vorbit cu doctorita care a facut necropsia, dar pur si simplu mi-a zis ca nu stie ce sa-mi spuna. Pe raportul care a iesit sunt scrise citeva randuri din care nu inteleg aproape nimic, iar la diagnostic scrie: suspiciune de maladie fibroasa difuza (hipoxie cronica?); Autoliza organelor parenchimatoase. Nu mai inteleg nimic. E tare frustrant sa nu pot avea o explicatie! Mai scrie si edem cerebral, probabil tot de la lipsa de oxigen. Si nu stie nimeni sa-mi spuna care a fost motivul!

Ieri am fost la doctor, eu sunt foarte bine, uterul s-a retras mult, si am reusit sa negociez ca de urmatorul bebe sa ma apuc peste patru luni si nu peste sase cum imi spusese initial. O luna deja aproape a trecut, asa ca mai am trei de asteptare. Intre timp o sa fac niste analize genetice si analizele pentru SAFL.
Ale, pe mine dr.Radoi m-a trimis la doctorita Dima de la Fundeni. Sunt tare curioasa ce o sa-mi iasa, pentru ca acum un an doctorita Uscatescu imi gasise si mie SAFL, dar cind am repetat analizele la Coltea nu mi-a iesit nimic. Nici eu nu stiu ce sa mai cred cu sindromul asta. Oare chiar nu e nimeni in stare sa faca niste analize ca lumea?
Ce sa va mai zic, ieri am venit de la doctor plina de optimism, e incredibil cit de mult reuseste doctorul acesta sa ma incurajeze!
De-abia astept sa ma apuc din nou de bebe. Sunt atit de fericita cind ma gandesc ca o sa fiu iarasi insarcinata, mi-e dor de burtica, mi-e dor sa simt un bebe in mine care da din picioruse, mi-e dor de senzatia aceea de fericire pe care o ai in timpul sarcinii si mi-e dor sa nasc!!!! Stiu eu sigur ca data viitoare o sa fie bine si am sa reusesc sa am copilul pe care mi-l doresc atit de mult!
Va pup pe toate!!!!!

Cristina

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_miloiu/album?.dir=/98e2re2&urlhint=actn,ren%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Buna fetele. Azi am reusit sa dorm dupa masa si acum sint intr-o forma ceva mai buna sa va scriu. Sint super obosita si tracasata, la noi la servici au loc restructurari si e haos si o tensiune de neimaginat. Om vedea.

Altfel, ma bucur sa aud lucruri bune de la voi.
lariana, draga mea, la inceput e cel mai greu. Trebuie sa fii constienta de asta. Nimic nu mai are sens. Gindeste-te ca corpul tau era pregatit de o alta viata, de alaptare, etc, si acum functioneaza "pe uscat", nu mai are obiectul muncii. Hormonii fac ravagii si la femei ok, dapai la una indurerata ca tine. Deocamdata plingi mult, plinge-te la altii, indiferent cine sint, si-n statia de tramvai, daca simti nevoia, si lasa timpul sa treaca.
Iar pe gravide le vei uri multa vreme de-acum inainte... Nu te invinovati pentru asta, este perfect normal.
Cit despre sot sa stii ca puterea nu de la el mi-a venit. Desi este painea li Dumnezeu, imi venea sa-l string de git in fiecare zi. Plingeam si nu ma lasa sa pling, sufeream si imi zice ca lasa, ca bine ca esti tu bine si numai de-astea. Ce-mi pasa mie ca io sint bine cind copilul nostru nu mai era???? facea totul pe dos si ma scotea din minti. Preferam sa nu vorbesc cu el decit sa-i dau ocazia sa-mi mai spuna ceva care sa ma enerveze. Acum, cu mintea cea de pe urma, imi dau seama ca avea dreptate, dar atunci eram asa cum esti azi si nu vedeam nimic.

Hai, fii curajoasa. Noi acum ne gindim la bebei pentru ca am trecut de socul initial. O sa treci si tu, si peste o luna o sa te bucuri si tu ca ti-a venit ciclul si ca e drumul spre normalitate. Sufletul usor nu-l are niciuna dintre noi, doar MAI usor decit al tau in aceste momente. Chiar daca vorbim cu usurinta de bebei, sa vezi cind o ramina prima gravida, ce temeri si indoieli va avea... Poate mai putin Laura, care este cu adevarat exceptionala!

Laura si ileana, ma bucur de ciclurile voastre asa cum ma-m bucurat si de al meu. Felicitari!

megbeng, da am fost "depistata" cu SAFL, dupa sarcina. Dar cu nu mai sint depistata, ca iesira bune analizele... STiu ca sarcina acceleraza coagulare si pot aparea nomalii, dar mi ein sarcin analizele de coagulare mi-ai iesit bune, si ocrum sindromu asta nenorocit il ai si cu sarcina si fara. Se pare ca io totusi nu-l am, desi azi la coltea mi-a ieist anticoagulantul lupic la limita pozitivitatii . Deci s-au inversat rolurile, e 2-2 la rezultate: 2 pozitive, 2 negative, fiecare laborator cu cite unu din fiecare .

cristina, ma bucur sa aud vesti de la tine, chiar daca nu sint cele mai bune. Nu stiu ce sa-ti zic, zau...
In ceea ce o priveste pe dr Dima, ea este sefa laboratorului de hemaotogie, este sefa Uscateascai, deci analizele tot ea le face. Ma bucur ca Radoi te linisteste la fel de mult ca si pe mine. Nu stiu daca ai apucat sa citesti la subiectul dat disparut, dar si io am negociat de la 6 luni la 3 si iata ca dupa doua a uitat de negociere si a zis sa trecem la treaba. Asta iti doresc si tie.

Avalon si msemcu,


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:

Bravo Cristina.Asa ar trebui sa gindeasca toate (viitoare)mamici,sincer daca ei nu te-au putut lamurii asupra cauzei decesului bb atunci cine e persoana care-ti poate da mai multe detalii?Fetelor unde va faceti voi analizele genetice si cum se procedeaza?Imi trebuie trimitere si cit costa?Caci va trebui sa ma apuc si eu chiar daca nu voi mai avea curind burtica.Stau si ma intreb ca proasta de o tin una si buna ca dupa 2-3 ani sa incerc din nou sa ramin..Nu cumva am patit ceva in timpul operatiei de m-au tinut 3 ore?Intrebari,intrebari fara raspuns... Ca parca m-as muta si eu la doctorul vostru macar sa-mi spuna si mie ca pot dupa 6 luni.E o prostie nu?Ma amagesc singura ca oricum pina la anul nu am de gind sa ramin...Multa sanatate si spor in toate....tuturor si sa nu trageti chiulul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Lariana, eu analizele genetice o sa le fac la un doctor de la Spitalul Titan, ca acolo m-a trimis, dar tu le poti face la Genetic Lab (sunt mai scumpe), sau la Institutul Parhon. Daca dai cautare pe forum dupa cuvintul "genetice" in titlurile subiectelor, o sa gasesti si numarul de telefon al doctoritei de la Parhon, plus tariful (in jur de 1 milion si ceva).
Am vazut ca esti foarte speriata sa nu ti se fi intimplat ceva in timpul operatiei. De ce nu te duci tu sa-ti faci un consult si o ecografie la un alt doctor, ca sa te linistesti?
Ale, daca zici tu ca analizele de SAFL le face tot Uscateasca, n-am rezolvat nimic. Oricum eu o sa le mai fac si in alte parti, ca totusi lipsa asta de oxigenare pe care au gasit-o la bebele meu mie imi cam suna a SAFL. Sper sa ma insel totusi.
Fetelor, voua cit timp v-au curs lohiile? La mine cred ca sunt aproape de final, ca mai curge doar asa, din cind in cind. Si la cit timp v-a venit ciclul? As vrea sa stiu la ce sa ma astept, ca peste trei saptamani plec in concediu la mare si mi-e teama ca ma apuca tocmai acolo.
Laura, si noi vroiam sa plecam in Antalya, eu chiar eram cit se poate de hotarata, ca am auzit ca sunt conditii super, dar cind am auzit de atentate m-am speriat rau si am renuntat. Cred ca o sa mergem la Albena, desi eu nu sunt prea incintata. Mi-ar fi placut sa ma pot apuca de bebe in concediul asta, dar e prea devreme.
Va pup!

Cristina

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_miloiu/album?.dir=/98e2re2&urlhint=actn,ren%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Cand am citit subiectul am crezut ca "temporar" este legat de durerea pierderii, nu subiectul. Dar vad ca e totusi o doza mare de optimism. Ceea ce si trebuie. Eu v-am mai spus, asa cum spune si Ale: plangeti, urati pe cine vreti, exteriorizati-va durerea cum simtiti voi. Eu si acum graviduta ma uit la mamici cu carucioare si le urasc. Dar nu ma mai rusinez de sentimentele mele, pentru ca ele nu au trecut prin ce am trecut eu si nu vor sti niciodata sa aprecieze acel copil cum vom sti noi cele care am trecut printr-o durere, fie ea mai mare sau mai mica. Ma uit la cumnata mea care este ca o vaca, a ramas gravida, a trecut prin sarcina fara macar sa ia o vitamina, a nascut si acum ii plimba ma-sa toata ziua copilul. Eu nu cred ca as putea sa stau 10 min fara el. Dar pe ea o doare in ... de copil. Probabil sta si doarme ca vaca si nu o intereseaza de copil. Si mai mult, desi copilul cred ca are cam vreo 3 luni si acum ii pare rau ca e fata si nu baiat cum isi dorea. Asa ca stau si ma gandesc ca poate Dumnezeu mi-a dat toate astea ca sa pot aprecia la maxim ceea ce voi avea mai tarziu. Eu imi doream fetita ca mi-era drag de rochite si fundite. Si uite ca voi avea un baietel pe care nu l-as mai da nici pe 10 rochite. Lariana, bucura-te de ceea ce ai. Ai o fetita care iti umple viata. Va veni si bebe 3 cand va fi timpul.
Ale, daca vei urma tratam lui T iti va da la inceputul sarcinii aspenter ptr coagulare oricare e rezultatul analizelor. Eu sa stii ca am mare incredere in tratamentul lui. Desi am fluxurile de sange marite pe arterele uterine si ombilicale tratamentul isi face treaba lui acolo si bebe e tare vioi. Grijile sunt zilnice, dar ma gandesc mereu ca desi mai am 16 saptamani pana la final, dacaajung la 28 (si voi ajunge bineinteles) totul va fi mai usor, ptr ca bebe se poate naste oricand. Asa ac mai am putin. Si eu de fapt nici nu ma gandesc ca nu voi naste dupa 38 de saptamani.
Cristina, legat de lipsa de oxigenare a bebelusului tau, poate tocmai de la aceste artere sa fie, pentru ca si mie mi-a spus ca daca nu fac tratament bebele nu se mai hraneste bine si nu se mai oxigeneaza cum trebuie. Fluxurile acestea trebuie sa fie sub 0.5 iar eu am avut la prima eco morfologica 0.75 iar acum au mai scazut la 0.65. Am descoperit ca la sarcina nr 2, am facut o eco la numai 7.5 saptamani si fluxurile erau peste 1. Sarcina era oprita din evolutie. Deci o cauza posibila poate sa fie aceasta. Ma ingrijoreaza un pic, dar faptul ca au mai scazut si ca fac in continuare tratament imi da incredere.
Si legat de statul la soare in timpul sarcinii, eu nu m-as risca in primele saptamani ptr ca sarcina nu e bine fixata si caldura nu stiu daca ii va face bine. Eu la prima sarcina am inceput sa am sangerari la 3 zile dupa ce am stat vreo 2 ore la soare, asa ca nu stiu sigur daca nu carecumva nu a fost si de la asta. Eu sarcina asta nu m-am mai riscat absolut de loc. Si mie imi vine sa ma duc la mare, la laja, dar ma abtin deocamdata. Poate la anul cu bebe.
Asa ca mult curaj si multa speranta va doresc la toate.

tanima 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Cristina, de ce te-ai intors asa repede la servici? Chiar in caz de deces beneficiezi de cele 126 zile pre+post natal, eu avand nastere prematura, le-am luat pe toate dupa!
de fapt, nici acum nu ma pot intoarce la munca, mi-am luat fara plata sa ma linistesc complet si sa stau mai mult cu copiii.
in legatura cu necropsia, tie ti-au dat o hartie scrisa? eu nu am avut taria, s-a dus sora mea, dar au zis ca nu dau nimic scris, numai daca cere procuratura sau asa ceva... m-ar interesa, mai ales ca ce i-au spus sora-mii nu corespunde cu ce mi-au zis doctorii care l-au ingrijit in ultimele zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Tanima, eu sunt de aceeasi parere cu tine: cel mai bine sa ne luam toate masurile de precautie! Deci nici eu nu as incuraja statul la soare, dar plimbarile seara, pe malul marii sau cele de dimineata mi se par absolut indicate . tare ma bucur sa te vad optimista! Tu o sa spargi prima ghinionul si dupa aia o sa te urmam si noi toate! Sunt sigura ca de acum e momentul nostru pentru bucurie!

Probabil voi si eu o mama tare nebuna, care se va gandi la toate cele si isi va innebuni doctorul cu intrebari si telefoane . Dar mi-am promis ca la viitoare sarcina sa profit de orice moment si sa fiu o mare egoista: vom fi importanti doar eu si bebe! Nu o sa mai stau la serviciu pana in ultima clipa, nu voi mai avea mustrari de constiinta ca le las pe ale mele colege cu toata treaba sau ca nu pot participa la toate treburile de pe acasa!

Cristina, si eu mi-am luat aproape tot concediul dupa, si chiar ar fi bine daca ai putea sa-ti mai iei putin timp liber, ca sa te mai linistesti! Eu abia saptamana asta m-am intors la serviciu si inca mi-e tare greu, parca nu ma pot concentra la nimic si chiar s-au mai gasit vreo 2 colegi sa ma intrebe daca am lasat deja copilasul acasa si eu venit fuguta la munca . tare imi pare rau ca nu te-ai putut lamuri E tare greu sa nu stii exact ce s-a intamplat!

Hair, din cate stiu eu cei de la spital sunt obligati sa-ti dea rezultatul la necropsie. Si eu am umblat multa vreme dupa al meu, si a fost facut in mare bataie de joc, dar tot mi-au dat o fituica, ceva cu 2 lulele scrise pe ea.

Avalon, Ale, Ileana, Laura si Lariana va pe toate.

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Eu am fost foarte demoralizata ieri, pe langa fatul ca mi-a venit CM, am gasit si site-ul Fundatiei Internationale Vasa Previa. Am citit acolo tot felul de cazuri, multe fericite, dar si nefericite si chiar asemanatoare cu al meu. Se pare ca rata de supravietuire atunci cand nu este depistatata problema la timp este de 50-95%. Vasa previa se depisteaza ecografic transvaginal colour Doppler, dar nu prea se ia in considerare aceste teste fiind o problema asa de rara (cel putin in tarile astea dezvoltate). Eu fiind "norocoasa" din una la 2500!!! Sansa de a mai face iar e aceeasi ca si prima data!!! Eu cred ca lumea ar trebui sa fie informata despre asta. Cred ca daca exista si o fundatie nu este ceva ce se intampla rar. Eu pana acum nu am auzit de asa ceva, sunt curioasa daca in ro exista cazuri.
Tot imi vine sa ma duc la dr ala .
Dar optimismul vostru m-a molipsit si pe mine...O sa fie bine pana la urma.
tuturor!

Ileana
Nepotul meu David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mari imi place ca ta ‘vad’ gandind asa Si eu cred ca voi face la fel: doi copilasi unul dupa altul, sa nu-mi pierd incalzirea.

Avalon multumim pentru vorbele de incurajare si, daca tu ne garantezi, tre’ sa te tii de cuvant.

Cristina ma bucur ca ai vesti bune, inclusiv faptul ca bebe nu avea nici o malformatie este o veste buna. Asa mi-a spus si mie dr mea ginecolog, dupa ce a citit foaia de la necropsie: “Bine macar ca stim ca poti sa faci copii sanatosi!”. Deci peste 3 luni incepem sa-ti tinem pumnii (adica din octombrie sau din sept. ca mine?). Super!

Ale spor la “munci”. Auzi, dar e chiar culmea cu laboratoarele astea: pai in care, Doamne iarta-ma, sa mai crezi???? Dar dr.T ce laborator recomanda pacientelor lui? Ar trebui sa te interesezi, ptc stiu ca are incredere in nush ce lab. Deci ti-a dat unda verde dr? Pai de acum la treaba cu tine, dar serios, nu asa...

Lariana si eu cred ca ar trebui sa mergi la control la alt dr ca sa vezi ce lucratura ti-au facut inauntru si in felul asta mai afli si alta parere (eu as inclina tot spre dr.T). Nu mai fi suparica ai sa vezi ca timpul estompeaza durerea asta crunta...

Hair mi se pare foarte dubios ca nu vor sa-ti dea rezultatele la necropsie! Pai mie mi le-au dat fara sa le cer impreuna cu foaia de externare (l-au vazut si pe sotul meu ca era turbat si in stare sa-i omoare). Eu zic sa mergi cu panarama acolo pentru ca sunt obligati sa-ti dea ceva la mana, sa stii si tu de ce a murit copilasul tau !!! E revoltator cate pot face astia pt a-si salva pielea !!!

Ileana chiar daca ai avut ghinionul imens de a fi cea 1 la 2500, nu gandi ca se va intampla asa si data viitoare. Atunci vor fi dr cu mult mai atenti si-ti vor face si ecografia aia de care ziceai. Daca vezi ca nu, le ceri tu. E imposibil sa te refuze stiind ca ei au dat chix la sarcina trecuta! Sper din inima sa te molipsesti de optimism

Tampita mea de medic de familie nu mi-a dat dupa nastere decat cele 40 de zile, concediu de lehuza (inainte de nastere avusesem 65 de zile), si eu am crezut-o ca nu am dreptul la mai multe (deci am pierdut din cauza ei mai bine de 3 sapt).
M-am intins cat o placina, dar stiti cum va pup pe toate? Uite-asa: zmuuuuuaaah (vorba unei foste colege de la mamici)



http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Apollo spune:

dragele mele, va pup pe toate

Stiti ca la inceputul saptamanii eram deprimata ca m-a lasat doctorul balta, ca pleaca definitiv din tara.....mi-am revenit.
Ale , draga mea, nici eu nu stiu ce sa zic de aceste analize de la Fundeni. Eu le-am facut la o sapt dupa pierderea sarcinii, la dr Uscatescu, dar nu am mare incredere. Au iesit ca am rezistenta la proteina C activata, tot un indicator de coagularea a sangelui.
Dupa ce am trecut printr-o mica depresie, simteam ca m-a parasit dr si nimic nu merge...am ascultat de voi si am mers la DR T.
M-a trimis la Geneticlab pt niste analize mai profunde (cei de la Fundeni spun ca am probleme de coagularea a sangelui dar ce a generat aceste probleme nu reiese din analizele lor), m-a trimis si la Coltea sa-mi repet analizele de la Fundeni si apoi....mi-a dat unda verde pt bb.
Voi urma un tratament de sustinere a sarcinii viitoare si sper sa raman cat mai curand din nou gravida.
Imi doresc nespus de mult un bb...nu avem nici un copilas.
Uneori nu mai inteleg: de ce eu? Nu am facut nici un avort dorit.

Va pupic si sa auzim numai de bine.....si sa revina subiectul nostru(desi imi doresc sa nu mai treaca nimeni prin asa ceva si sa nu mai fie nevoie de un asa subiect).Imi sunteti de un real ajutor emotional!!!!!

Mergi la inceput