cu ce sa incep diversificarea?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Ba si eu stiu ca sucul intra la diversificare.
Dupa suc se continua cu cereale fara gluten, daca bebelusul e slabut sau cu supa de zarzavaturi (morcovi si albitura) daca e grasut.
Noi am facut asa:
Cereale: la inceput doar o data pe zi, 2-3 lingurite la un biberon cu lapte 150ml. Dupa catva timp (o saptamana sau doua, cred) am introdus si a doua masa de cereale (ca sa mai ingrasam nitzel matza slabanoaga).
Supa de zarzavaturi: 100g morcov si pastarnac, fierte in apa cu 1 lingurita de zahar (eh, stiu ca nu e bun zaharul, dar daca asa m-a invatat pediatra..., l-am eliminat in cateva luni, treptat), pasate si adaugat apa pana la consistenta necesara pentru a trece prin tetina larga de cereale. Asta pentru ca fie-mea de pe la 3 la 6 luni a acceptat mancarea numai in somn si eram obligata sa-i dau cu biberonul. Altfel se poate da cu lingurita.

Ah, inca o remarca: sucul de morcov CRUD NU constipa. Este poate cel mai eficient remediu pentru bebelusii constipati. Pe cuvant! Recomandat de pediatra si testat pe constipata mica din dotare, timp de aproape 2 ani de zile.



Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxivan spune:

Am mai studiat!!Intr-adevar si sucurile intra la diversificare. Intr-o carte mai veche pt mamici( dinainte de '89) scrie ca pt bebeii alimentati cu lapte praf diversificarea incepe dupa 3 luni, mai nou se recomanda diversificarea dupa 4 luni jumate.Azi ne-a vizitat si doctorita, Darius are putin rosu in gat si mi-a recomandat sa ii dau ceai de tei indulcit cu miere si un siropel de tuse.Eu stiu ca mierea nu se recomanda la copiii sub un an.Voi cu ce le indulciti ceaiul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

Salutare mamici de pitici . De ieri am inceput sa ii dau la galusca mea cereale si sa vedeti ce ii mai plac, la inceput i-am facut putin sa vad daca papa si sa vedeti cum mai casca ea gurita cand vedea ca indrept lingurita catre ea

pe pitici

ali
poze IARINA(16.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Eu la varsta fetitei tale ii dadeam doar suc de mere iar de la 5 luni mar ras.
Cereale dupa 6 luni,supa de legume la fel.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

Luna 75- dar fetita mea papa numai laptic praf si am inteles ca la bebeii care papa numai laptic praf diversificarea se incepe de pe la 4 luni.
Ce bine ar fi fost sa am si eu mai mult laptic...dar asta e...

pupici la pitici

ali
poze IARINA(16.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Noi am inceput la 5 luni cu suc de morcov, apoi suc de mar, apoi mar ras/copt amestecat cu suc de morcov si apoi am pus si 1-2 linguritze de porumb cereale. Iar sucul de morcov NU constipa; morcovul fiert e cel care constipa, morocvul crud e laxativ. Acelasi lucru e valabil si in cazul marului- marul copt constipa/leaga scaunul, cel crud invers.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Am inceput la 4 luni( are reflux) cu orez si de azi am incercat si orzul care are mai mult succes. Are 4 luni si 3 sapt. Pana la 6 o sa ramnem numai cu astea 2. Apoi bagam si alte cereale, legume, fructe. Asa am facut la Mara(22 luni) si a fost foarte bine.

Timea si Mara 10 sept. 2004 si bb2 DPN 19 feb.2006
http://community.webshots.com/user/timea2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

Buna seara...
Multumesc fetelor dar de cand am postat subiectul a cam trecut...si nu credeam ca imi va mai scrie cineva dar oricum orice idee sau parere este bine venita mai pot adauga si acum noutati in papica, ca si asa nu am prea papat multe feluri.Am papat asa:cereale, supica de zarzavaturi dar nu pe carne inca (isi facuse greata ca asa i-am dat prima data) si fructe: banana ( ca sa ii stranga putin burtica) ,caise, piersica, mar(dar fff putin ca nu ii place), portocala(suculet) si tot suculet dar de morcovi(acum mai putin ca ne-am cam saturat)

timea sa sti ca si eu am inceput cu cerealele pe la 4 luni jumate . Cauza: nu mai vroia sa pape nici laptic si i-am cumparat prima data de Bebelac (care le-am aruncat) iar acuma de Nestle (etapa 1 cu orez)si astea ne plac la nebunie.

Kittycat stiam ca morcovul crud nu constipa si ca cel fiert constipa dar la noi cel fiert nu isi face efectul (adica nu ne-a constipat) , iar eu cred ca depinde si de fiecare bebelus , nu stiu ce sa zic... imi spui si mie te rog cum faci marul copt.... te rrrrrooooooggggg!!!



la pitici ...
...si la mamici

ali
poze IARINA(16.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Daca ii dai suc inseamna ca ai inceput diversificarea cu suc . Eu cred ca daca i-ai dat pina acuma suc de portocale si nu a facut nimic poti sa ii dai si in continuare.

Eu am inceput diversificarea cu cereale, i-am facut cereale fara gluten (Nestle) cum scrie pe cutie si i le dadeam cu lingurita. Intotdeauna dimineata i-am dat alimentul nou. Si dupa un timp i-am dat piure de legume - fierbeam morcov, albitura, telina, cartof, ardei gras, pasam putin din toate sau fara albitura, si ii dadeam tot cu lingurita. Mai tirziu i-am pus si broccoli si carne/ou de la 6 luni.

Mult succes!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

si noi incepem MAINE cu cereale...Bia are 4 luni si o saptamana si e pe formula exclusiv..

totusi, mie sucul de portocala mi se pare cam acid pentru stomacelul lor..asa ca o sa il evit pana la 9-10 luni, poti incerca ccccaisa, pepene, passion fruit...banana mai rar ca poate da alergii si mai si constipa..

am dat azi o tura prin marmacii si m-am dotat cu trei tipuri de cereale Milupa...care nu-i plac, le mananc eu, hihihihi


Numai bine!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)

BebeBlog-Cooking for my Baby

Mergi la inceput