Ajutor-dezvatz de bratze

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu deformeaza coloana marsupiul!! Copilul meu n-are nici o problema si inca multi ca el...cred ca toti, de fapt.
Marsupiul e special conceput ca sa stea copilul cu spatele drept.
Nu-s de acord cu ce spune pediatrul tau. Ca dovada, sunt copii care de-abia la 7 luni stau bine in fund. S-astepti pana atunci? Pai mai are cateva luni si invata sa mearga!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Si Robert a vrut mai mereu in brate.Si intotdeauna l-am luat,chiar si la cel mai mic scancet.Nu sunt si nici n-am fost de acord cu faptul ca bebe se invata in brate.Eu,cel putin asa am gandit,ca are nevoie de mine nu ca se invata in brate.Si l-am carat in brate pana pe la 1 an si 2 luni,si am prins si iarna cand era infofolit,dar am vazut partea frumoasa a problemei,ca face bine la silueta. Acum,la 1 an si 7 lluni,as vrea sa-l mai tin in brate dar nu vrea el.Este prea dornic de zburdat si curios de ceea ce se intampla in jur ca sa mai vrea in brate.


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Un copil de 3 luni MUSAI trebuie luat in bratze mai tot timpul. Nu exista copii rasfatzati la aceasta varsta, ci doar copii cu nevoi. Exista si un curent numit Atachment Parenting care sustzine ca, pt. o buna dezvoltare fizica/mentala, sugarul trebuie tinut cat mai mult timp in bratze, iar nevoile primare (foame/somn/tzinut in bratze) trebuie satisfacute foarte prompt.
Sfatul meu: nu te mai lua dupa tot felul de neinitziati gen parintzi/bunici/vecini care nu stiu absolut nimic despre psihologia copilului mic. Regulile clasice de creshtere a copilului nu dau cele mai bune rezultate in timp.
Stabileshte-ti singura regulile de educatzie (cele mai importante fiind hranire la cerere, si nu la program (asta in cazul in care alaptezi), raspuns prompt la cel mai mic scancet (la 3 luni, bebelushii nu plang asha, ca sa se afle in treaba, ci au motive foarte serioase) si, nu in ultimul rand, tzinut cat mai mult timp in bratze. Ai sa vezi ca rezultatele vor fi cu mult mai bune decat te asteptzi.
Io inca imi car copilul de 7 luni foarte mult in bratze si pot sa spun ca-s foarte multumita de progresele pe care le face. Nu mai zic ca e un copil foarte vesel, sociabil si increzator in sine/restul lumii, chiar daca e atat de mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

badriana si fetitei mele tot la verticala ii place, si acum la opt luni sta in picioare in carut.
De stat in brate non stop.
Sunt de acord cu lordra , eu mi-am tinut copilul in brate oricand a cerut si crede-ma ca a cerut non stop.Esti la inceput stiu ca e greu, insa asta e dorinta puiului tau.
Tu ca mama stii cel mai bine ce trebuie sa faci pentru linistea si fericirea bebelusului tau.
Succes!

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

Ma gandeam si eu ca un bb de 3 luni nu se naste cu niste dorintze machiavelice de a-si teroriza parintii cu tinutul in bratze asa cum sustin cei mai in varsta. Cand esti proaspata mamica primesti atatea informatii contradictorii incat nu mai sti incotro sa o iei. Instinctul de mama e cel mai bun.

Vom vedea ce va mai fi pe masura ce cerstem mari.

Adriana si bb Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisik 4ever spune:

si noi am adormit-o de multe ori in brate cand era asa de mica. insa cand a inceput sa doarma cate 4-5 ore, seara era regula: la ea in patut. nu am lasat-o sa planga singura dar nici nu o luam in brate. ii cantam, o mangaiam, ii schimbam pozitia, ii mangaiam fetica cu o jucarie de plus, dar ramanea la ea in patut. rezultatul a fost ca pe la 5 luni, o puneam seara in pat pe la 8, o lasam singurica cu o jucarie de plus si peste 10 minute cand veneam in control ea dormea dusa. sau era cu ochii inchisi si nu scotea un miau. spre surprinderea mea, patul a devenit terenul ei in care se simte in siguranta. daca am nevoie sa fac ceva (sa iau o cratita fierbinte de pe foc, de exemplu) si o pun in pat ptr cateva minute, niciodata nu plange, asteapta sa o iau. cand se scoala, nu plange. o aud jucandu-se cu jucariile si asteptand sa o iau.

daca as avea un al doilea, as face la fel. a fost extraordinar cand dupa primele luni cand nu puteam sa mancam impreuna, reuseam sa ne regasim seara la masa cu tati, imi aduc aminte si acum de primele seri in care o puneam in patut si apoi mancam amandoi.

eu am procedat asa ptr ca nu voiam sa o obisnuiesc in brate. acum stie sa ceara de la 13 luni, dar cand ii spun "nu acum, asteapta" nu se pune pe plans, ci se aseaza in funduletz si se uita la mine. si cand termin ce aveam de facut si ii spun "vino la pupici", tusti calare pe mami. acum sa nu va inchipuiti ca sta asa cu orele, dar pot sa curat un morcov fara sa ma bazaie.



... si puiuta 08.05.05

Mergi la inceput