primul nostru concediu cu Andreas

primul nostru concediu cu Andreas | Autor: Yasmine

Link direct la acest mesaj

Hai sa va scriu mai pe larg cum a fost primul nostru concediu cu Andreas.
Am plecat joi pe 17.04. la un hotel care afla in satul de vacanta Adalbert Stifter in apropiere de Passau, dupa multe ore de drum am ajuns la 17:10 la hotel ... stupoare receptia era deschisa numai pana la 17:00, ne lasase pe usa un bilet ca gasim cheile de la camere in restaurant, de fapt o braserie ... ma rog, luam cheile si mergem in camera.
Eram cu niste prieteni cu 2 copii, de 2 si de 4,5 ani vedem camera de la parter, adica un apartament 2 camere, dar mici de nu te puteai intoarce, un singur patut de copil, din ala de calatorie, de fapt un tarc, mergem la primul etaj o singura camera desi rezervasem 2 apartamente, convenim sa luam noi camera de sus, ei fiind mai mult sa ia apartamentul, da-i si handraleste caruciorul lui Anderas pe trepte pana iti ies ochii.
Mergem la masa, nu mai aveau loc in restaurant, care de fapt arata ca o sala de mese de camin, ne aseaza in braserie unde era un fum de sa-l tai cu cutitul, si noi fumam, dar nu in apropierea copilului si in nici un caz in casa ...
Ne-am si hotarit ca a doua zi plecam, daca nu gasim altceva plecam acasa, ca nu era de loc pe masura asteptarilor noastre, si nici a celor promise in prospect si in internet.
Prietenii nostrii mai fusesera cu bebelusii la neubichler-alm si au sunat imediat seara mai aveáu locuri si am rezervat pentru 18.04-22.04.
Hotelul este situat la 800 m altitudine cu vedere superba asupra orasului Salzburg din Austria, apartine de localitatea Piding in Germania insa.
De afara o cladire aparent micuta, este dotat cu absolut tot ce ai nevoie daca calatoresti cu un bebelus, de hotelul principal mai apartin niste vile, care toate sunt legate prin holuri subterane cu hotelul mare unde se afla si restaurantul.
Prima chestia care l-a frapat pe Alexandru a fost computerul din holul hotelului cu internet nonstop si inclus in pretul camerei.
Apartamentul nostru avea 2 camere si o baie, si o terasa inchisa la intrare. O curatenie exemplara, am uitat sa va spun ca in primul hotel unde fuseseram patutul copilului avea salteluta plina de pete de urina. (430EUR pt 5 zile pt 2 adulti si un copil)
Noi aveam demipensiune, deci dimineata micul dejum sub forma de bufet, la fel si cina, erau atitea la alegere, de nu puteai nici macar sa le gusti pe toate ca te saturai. Pt. bebei era la subsol o bucatarie accesibila zii si noapte unde puteai sa pregatesti sticluta, aveai fierbator de apa, termosuri pe care le puteai lua cu tine in camera daca aveai nevoie noaptea, sterilizator de sticlute, masina de spalat vase, aragaz, frigider, vesela. Pt. copii pesniunea completa era inclusa in pret, deci le serveau masa de pranz si de seara, sucuri si apa minerala la discretie, gradinita cu tot felul de activitati cite 10 ore pe zi de la 10:00-20:00, animale iepurasi, iezi, ponei ocu care se puteau juca copii, aveau cursuri de olarit ... etc.
Pt adulti sunt: piscina, sauna, baie de abur, o sala de fitness supermoderna, ping-pong, biliard, popice, simulator de tenis, fara plata, cai de calarie, teren de tenis de cimp unde se plateste cu ora, pt. mamici un salon de cosmetica cu preturi rezonabile.
Am fost zilnic cu Anderas la piscina, a fost superincintat, dadea din manute si picioruse de-ti venea sa-l maninci, apa era cam de 28-30°C, in sala erau vreo 35°C deci extraordinar pt bebei (155EUR pe zii pt 2 adulti si un bebe pe zii)
In una din zile am fost la Chiemsee, un lac f. mare, pe care bavarezii il considera Marea Bavariei, ne-am plimbat cu barca pe lac impreuna cu Andreas.
Trebuie sa recunosc ca la inceput mi-a fost putin frica sa plec asa cu un bebelus de acasa, dar acum pot sa incurazej pe oricine, bebeii sunt foarte rezistenti. In concediul asta Andreas cu toate ca a dormit mult si ziua, noaptea nu s-a mai trezit de loc, abia dimineata pe la 6-7, seara dormea in carucior in sala de popice pe un zgomot infernal, nici ca-i pasa.
A fost primul nostru concediu in 3, si in nici un caz ultimul, a fost cea mai buna pregtire pt. plecarea la vara in Romania, de care, pt. ca oricum Andreas va avea aproape 9 luni, nu ne mai e frica de loc.

Corinna

Modificat de admin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlexandruL spune:

Corinna , ai omis ceva , trebuie spus despre momentul în care intri în teritoriul complexului hotelier erau iepuri , capre , iedutzi , ponei si asta chiar în împrejurimile hotelului , si cäprioare vaci vitzei . Din ceea ce ai relatat tu nu este cum era acolo multä luminä si arhitectura ciudatä si deosebitä . Dar ce mai încoa si încolo internet în vârf de munte (asta ma pus pe gânduri) popicele erau automatizate întrutotul , cu tabelä , sala de sport însä era superbä , mai era si teren de golf foarte bine dotat ca de altfel toate celälalte . A fost o splendoare !
Acum închei cä tre sä povestim eu si cu Andreas !

Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

:)))
nici despre nu am povestit

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Yasmine m-ai dat gata cu peisajele alea de vis si cu conditiile de acolo ... dar ce n-am gasit eu pe site, sau poate n-am inteles si te rog sa-mi spui, care este cel mai apropiat oras cu aeroport international si cred ca ai nevoie de transport propriu sa ajungi in acel satuc, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

München e cel mai aproape din Germania, dar Salzburg in Austria are si el aeroport daca nu ma insel si e la doar 25 de km de Piding.

Corinna

quote:
Originally posted by Sofie

Yasmine m-ai dat gata cu peisajele alea de vis si cu conditiile de acolo ... dar ce n-am gasit eu pe site, sau poate n-am inteles si te rog sa-mi spui, care este cel mai apropiat oras cu aeroport international si cred ca ai nevoie de transport propriu sa ajungi in acel satuc, nu?

Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!

Mergi la inceput