Subiect delicat: PENSIA ALIMENTARA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Anca, eu stiu daca poti stabili amiabil cu ex-ul? Pentru ca la un moment dat tot va trebui sa ajungi in tribunal, nu va fi asa amabil pana la majoratul copilului. Cuantumul este de maxim 25% din salariul ex-ului, ce spui tu de minim e atunci cand ex-ul nu lucreaza si ti se da 25% din salariul minim pe economie. Depinde acum si ce ceri in actiune, eu am cerut 25%. Daca nu ceri nimic, ramai la mana judecatorului.
Cand ex m-a dat in judecata pentru micsorare, a specificat ca vrea sa dea procent fix, dar judecatorul n-a fost de acord. Asa incat a ramas 25%, fara sporuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Gabi draga, ce imi spui tu mie mi se pare..ce sa spun.. sub orice critica, 1 mil la 2 copii..o magarie,ce sa zic.

Alma, aha, deci e max nu min.acel 25%..bun, eu tot acest 25% il voi cere. Ptr cate ne-a facut el noua, cat m-a furat, inselat, mintit, etc, este putin oricum. Si daca ajung la proces, asa voi cere. Ce obtin e partea a doua.

Deocamdata, minune mare, a fost de acord sa plateasca de buna voie acei 25% din salariul sau, incepand de luna aceasta, Aprilie. Sa vedem. Intr-adevar pana la majorat, nu stiu daca va mai fi asa amabil..Si imi cere sa vada copilul de 2 ori sau mai mult pe saptam!! Ce n-a fost el tata responsabil in cei 2 ani de viata a lui bebe, l-a apucat acum... am senzatia ca il invata cineva, ca se preface.. imi este clar cine il invata, parsiva cu care s-a incurcat, scopul inca nu mi-e ff clar.. vom vedea si asta.. Numai timpul poate arata unele lucruri. Asta este.

Legal, in caz de proces, stiu ca drept de vizitare se da de 2 ori pe luna, asa este ?? Si are voie sa ia copilul?? Eu chiar nu pot fi de acord cu asta acum.. bebe are 2 ani si 2 luni, nu vorbeste inca decat cuvinte disparate, sa-mi spuna ce si cum, iar el, tatal, este iresponsabil, se ducea cu bebe la plimbare ca sa se intalneasca cu 'ea' de fapt si imi aducea copilul inghetat bocna, cu ora de masa trecuta, mort de foame si de sete si eu sunam ca disperata dupa ei sa vina ac...

A mai fost de acord sa-mi dea procura ptr libera circulatie, adica sa pot iesi cu bebe la vara peste granita, o semnam saptam viit. Si asta e un semn bun, ca nu prea era incantat sa mi-o dea, ca cica 'merge si el cu noi, ca poate ne impacam'..etc, de ce sa mai dea procura..acum a incetat teatrul cu 'impacatul' si zice ca face tot ce vreau eu, dar sa vada copilul des..

cam atat, deocamdata..uufff, e tare greu.. gandul sa-l vad chiar si odata pe saptam.ma tulbura rau..as vrea sa nu-l mai vad veci, si mi-e teama ca vizitele lui nu vor face decat sa-mi bulverseze inutil copilul..

Anca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Anca - imi imaginez prin ce treci.
Iti trebuie un avocat bun la divort. Dupa ce custodia o obtii si ramane hotararea definitiva, nu mai ai nevoie de declaratia lui la notariat pentru a putea iesi din tara cu copilul.
Dreptul de vizita - il stabileste judecatoarea (de aceea iti trebuie un avocat bun). Minim 2 ori pe luna, insa daca el solicita mai des, ar putea sa obtina, depinde ce si cum argumenteaza. Poti sa mai reduci pe tema varsta copilului (ca are sub 3 ani) - insa de la 3 ani poate sa ceara si sa-l ia la el peste noapte, week-end-uri, vacante intregi etc.
Pensia alimentara e 25% maxim (in afara cazului in care el este de acord cu o anumita suma, mai mare) - dar nu cred ca e cazul.
Aveti de facut si partaj?
Sper ca in timp lucrurile sa se mai aseze intre voi.

PS: Ca ia copilul si se duce aiurea - iti trebuie si probe pt asta, martori, etc. Cel mai bine aveti o discutie singuri sau cu avocatii - ca sa evitati o tiganie la proces.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Adina draga mea, nu va fi divort ptr ca noi am trait, cum se spune asa frumos, in 'uniune consensuala' timp de 5,5 ani..a venit cu vreo 4 camasi in casa mea si pleaca acum cu vreo 45 si o garderoba ptr care ii trebuie un TIR.. dar nu asta m-ar fi suparat vreodata daca era om ..asa ca macar nu trec prin vreun partaj, chit ca am auzit ca dupa 5 ani de 'concubinaj' apar nush ce drepturi.. ca cel care pleaca poate arata ca a varsat veniturile sale in acea relatie, etc.

In cazul nostru insa, se poate dovedi usor, zic eu, ce 'venituri' a varsat el in acesti ani.. nu cred sa am probleme in acest sens si nici nu cred ca indrazneste sa puna vreo problema de acest gen..atata i-ar trebui..

Deci, la noi, deocamdata, totul se convine amiabil.. ceea ce ma supara este ideea in sine ca in fiec.an trebie sa ma duc sa ma milogesc de el sa-mi dea procura aia de libera circulatie.. altfel, nu este necesar sa fac proces ptr custodia copilului ca e clar ca ramane la mine, el nu are nici pe departe posibilitatile mele materiale si are 'o viata noua' cu 'zana zanelor'..asa ca ..

Ideea, ptr viitor, de a lua copilul peste noapte, vacante, etc, ma supara teribil, da.. mai ales sa stiu ca mi-ar aduce copilul in preajma nenorocitei aleia, ptr care ne-a tradat..nici nu vreau sa ma gandesc..si sa mi-l ia sa-l duca la parintii lui iar ma deranjeaza.. mama lui, in primul an de viata al copilului, daca venea, si nu prea avea eachef de asa ceva, sa stea cu bebe sa ma mai ajute, uita sa-i dea sa manance pur si simplu, adormea in aburi de alcool in fotoliu cu copilul langa scara si alte 'glume' de acest gen... nu am cuvinte..cum sa-mi las copilul la astia..nu mai spun ca, din pacate, intre familia mea si a lui, acesta este crudul adevar, exista o diferenta crasa de clasa sociala, care se face simtita in vorbire agramata, limbaj agresiv/jignitor, si nu mai intru si in alte delatii, ce sa mai.. ce sa vada acolo copilul meu..ma gandesc cu groaza..
Am fost ptr aceasta familie doar o binevenita 'sursa de bani, o partida materiala', atata tot..

Dar daca fac proces ptr custodia - oficiala - a copilului, mai trebuie sa-i cer anual aceasta procura sau scap de corvoada asta ???? sa nu-mi prin naibii paie in cap, sa vina cu cine stie ce pretentii de vizitare si sa obtina te mir ce, ma gandesc.. asa, deocamdata.. vreau sa-l primesc, bine, daca chiar nu vreau, nu are ce-mi face..

Altfel, vorbele sunt mari.. ca vrea sa-l vada, vai, pe bebe de 2 ori pe saptam, iata ca azi se facu saptam.de cd l-a vazut ult data ( si atunci dupa alte 2 saptam) si nu mi-a cerut nici o intrevedere..
uff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Buna fetelor . Ma bag si eu un pic pe aici, pe la voi, vazand ca discutati despre pensie alimentara... Nu stiu sa dau raspunsuri ... pentru ca eu insami am intrebari ...

Deci, intrebarile mele sunt:
1- pensia alimentara se acorda in functie de numarul de copii al celui ce o da?
Explicatie: eu cu el avem un copil, noi nefiind casatoriti. El, mai are o fetita dintr-o relatie a "tineretii" (pe care o creste el) si... in urma divortului (a fost casatorit candva)... "ar trebui" sa mai plateasca o suma de "40.000" lei vechi unui baietel... pensie alimentara pe care nu a platit-o niciodata sustinand ca nu-i copilul lui... chiar daca e trecut pe numele lui...
Deci, legal, copilul meu pentru el este al treilea... de intretinut.

2- asadar, copilul meu la ce "procent" ar avea dreptul? Cat va trebui sa cer in instanta de la el?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, tin pumnii celor care asteapta rezolvari si urez tuturor numai bine. Scuze daca v-am deranjat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cryna, nici un deranj, insa mai bine postezi aceste intrebri la Legislative.
Oricum mai mult de 30% nu ii ia nimeni pt pensie, si acela cred ca se imparte intre copii. Totodata stiu ca depinde si de varsta copiilor. La mine baiatul primeste 60, fata 40 RON.


Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Gabi, multumesc frumos pentru raspuns. Ai dreptate, o sa merg la Legislative... Merci oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cryna, n-ai pentru ce... imi pare rau ca nu te-am putut ajuta:(

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

quote:
Originally posted by cryna77


Buna fetelor . Ma bag si eu un pic pe aici, pe la voi, vazand ca discutati despre pensie alimentara... Nu stiu sa dau raspunsuri ... pentru ca eu insami am intrebari ...

Deci, intrebarile mele sunt:
1- pensia alimentara se acorda in functie de numarul de copii al celui ce o da?
Explicatie: eu cu el avem un copil, noi nefiind casatoriti. El, mai are o fetita dintr-o relatie a "tineretii" (pe care o creste el) si... in urma divortului (a fost casatorit candva)... "ar trebui" sa mai plateasca o suma de "40.000" lei vechi unui baietel... pensie alimentara pe care nu a platit-o niciodata sustinand ca nu-i copilul lui... chiar daca e trecut pe numele lui...
Deci, legal, copilul meu pentru el este al treilea... de intretinut.

2- asadar, copilul meu la ce "procent" ar avea dreptul? Cat va trebui sa cer in instanta de la el?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, tin pumnii celor care asteapta rezolvari si urez tuturor numai bine. Scuze daca v-am deranjat...




Daca figureaza ca are 3 copii, poti cere a treia parte din jumatatea veniturilor, deci 1/6 din venituri.

Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Multumesc frumos pentru raspuns LauraT. M-am informat si la Legislative si m-am cam dumirit acum despre cum sta treaba cu pensia alimentara a copilului meu... Oricum multumesc pentru ca mi-ai raspuns . Pa si numai bine .

Mergi la inceput