Clipe din trairile sufletelor noastre...(9)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Buna seara.
Ma primiti si pe mine in rindurile voastre? S-a confirmat astazi k voi fi mamica singura. Povestea mea mai ciudata e in Album. Desi eu si respectivul ne intelegem de minune de un an, acum k i s-a terminat contractul va pleca si mai mult ca sigur k nu se va mai intoarce. Nu isi doreste copilul si mi-a zis clar k nu ii va da nici numele.
Toata ziua am plins... nici nu stiu ce mai simt. Incerc sa imi pastrez calmul, sa nu disper gindindu-ma la viitor, iarasi singura si de data asta, si cu un copil. Nici nu mai stiu daca ar trebui sa tin copilul sau nu. Mi-l doresc si am 31 ani dar... oare nu fac o greseala?
Oricum, va citesc de mai multa vreme si va admir pt puterea de a merge mai departe.
Nu stiu cit de coerenta sint acum ...Voi mai scrie...

Va pup si va doresc o noapte mult mai buna k a mea,
Marcela 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Draga Marcela, nu mai plange. Nu merita sa plangi dupa un om care nu-si vrea propriul copil. Bucura-te de viata, e o senzatie nemaipomenita sa fii cu burtica. Gandeste-te la bb ca el simte tot stresul, si asta nu-i bine pt. el. In legatura cu pastratul bb-ului nu-ti dau nici un sfat, tu trebuie sa decizi pt. ca orice hotarare iei, iti va influenta toata viata. Daca il pastrezi, de aceea. Daca nu, va trebui sa traiesti cu ideea ca ai trecut printr-un avort. Te pup, fii puternica, si rasfata-te un pic, sa-ti mai treaca durerea din suflet. Du-te la coafor, fa-ti ceva mancarica buna, iesi undeva cu prietenele pe care nu le-ai sunat de mult... fa ceva sa uiti de el. Distreaza-te.
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Marcela,oricine e bine venit printre noi,te primim cu drag si pe tine....
Ce sa-ti zic? E greu de dat un sfat in asemenea situatie,cred ca cel mai cinstit fata de tine,e sa faci cum iti dicteaza inima.Daca iti doresti acest copil,si inteleg ca ti-l doresti din suflet,atunci nu-ti mai pune prea multe intrebari.Nu e primul copil care vine pe lume numai linga unul dintre parinti.Gindeste-te numai cite mamici sint care,singure fiind,au luat hotararea de a naste un copil(unele chiar duceau lipsa de tatic)
Daca ai dubii insa,cred ca trebuie sa te gindesti bine.....

".(sau e prea las sa o paraseasca..nu stiu. Toate amanuntele sint asa cum mi le-a tot zis el, de-a lungul timpului. Nu pot verifica veridicitatea niciunuia si trebuie doar sa le iau de bune. Poate totusi situatia e altfel decit stiu eu ...dar nu am cum sa aflu sigur.)".....intrebarea asta mi-am pus-o si eu,oare nu cumva situatia este cu totul altfel decit ti-a expus-o el? Oare nu cumva a vrut doar sa aiba pe cineva linga el cit a stat in Romania?

Ma mai gindesc ca,poate daca te vede ferma pe pozitie,isi schimba intentiile.Ia incearca sa-i spui in mod categoric ca tu nu renunti la copil orice ar face.....asteapta reactia....

Indiferent cum ar fi,noi te primim cu drag linga noi,si pe tine si pe bebe.....




BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Buna dimineata tuturor,
sint treaza de la 7 si tot ma invirt de colo-colo, fara rost. Multumesc pt cuvintele frumoase si sper sa imprumut un pic din puterea pe care voi o aveti in a merge mai departe si a vedea partea frumoasa a vietii.
Gabitza, prietene nu am decit vreo 3, toate maritate si kiar dak nefericite, ele aleg sa stea in relatii pt ca "asa zice lumea", "asa se asteapta lumea" etc. Nu sint convinsa k imi pot da niste sfaturi pe care le pot lua in seama. Poate pot invata privind viata lor, ce sa NU fac. Oricum, nu as da viata mea pe a lor in nici un moment. Ceea ce ma face sa ma simt mai bine, parca nu e totul asa negru.
Brenda, se poate sa ai dreptate, sa stii. Si eu m-am gindit adesea la asta si ...nu am nici o certitudine. Am luat in calcul toate variantele posibile...dar oricare ar fi pina la urma, faptul e consumat. Am ales sa stau in relatie indiferent de ceea ce mi-a mai trecut prin cap pe parcursul ei. Cum se spune "mi-am facut-o cu mina mea". Exista totusi o speranta, sa fie bine..si cum asta moare ultima, de ea m-am cam agatat eu.
In fata lui sint tare pe pozitii. Stie k il pastrez sigur si k il vreau. Niciodata nu am vorbit altfel in fata lui. Asta si simt: k vreau bebele. Ziua rezist si ma imbarbatez singura sau ma iau cu altele si ...trece timpul dar seara, e problema. Cind te bagi in pat si te gindesti la toate. Si ma apuca disperarea, depresia, dezamagirea si ...orice o mai fi cu "D".
Multumesc pt primirea calduroasa si as vrea sa mai ramin prin preajma voastra.

pupic mare,
Marcela

PS: cred k eu as face cu succes cafeaua in fiecare dimineata...k ma trezesc devreme. Dehhhh... timp de un an m-am tot trezit in fiecare dimineata, la aceeasi ora, sa il pup inainte sa plece la munca si sa ii fac cu mina de la geam. Hmmmmm... ce proasta pot sa fiu! ...desi ...acum, dak nu sint cumva la geam, zice pe ton de repros "nu mi-ai facut cu mina..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Ahhhh... inca ceva...
Personal, mi-ar placea sa fie fetitza dar am sentimentul ciudat, k daca va fi baiat, l-ar da mai mult pe brazda pe "inamic". De ce oare barbatii se leaga de kestia asta?
Pe undeva, am si eu impresia (iarasi ciudata pt k nu am nici un temei concret pt care as simti asa) k poate fi baiat. Nu mi-a fost greatza mai deloc si nici nu am vomitat cum se obisnuieste. In toate astea 10 sapt am vizitat wc-ul doar de 3 ori, si asta k am mincat ceva naspa. In rest, ma simt k o floare. Parca nici nu as fi gravida. Dak nu ii auzeam inimioara la eco de 7 sapt, as fi zis k aiurez si k nu sint gravida.
La voi cum a fost? Se potriveste mitul k dak ti-e rau e fata si dak nu, e baiat?
Ehhhh... iarasi ma gindesc k ar fi si pacat sa nu il pastrez, mai ales k deocamdata e o sarcina asa usoara si am ajuns totusi in aprox luna a3a fara probleme. Cind ma gindesc prin cite trec unele femei pt a avea un bb ... mi se zbirleste tot parul! Am mai citit la: "asteptind un ingeras..." si am fost profund impresionata.
Ma iertati k scriu mult ...dar deocamdata ce pot face? mai imi trece si mie de urit!

Va pup ...iar...
Marcela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Marce, eu am si fata, si baiat, nu am avut nici greturi, nici alte pb.
Sarcinile mi-au fost identice, chiar si forma burtei a fost la fel.
Oricum, gandeste-te la minunea care creste in burtica ta si bucura-te de ea! Restul se va rezolva de la sine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Marce, acum ti-am citit povestea. Voi mai stati impreuna? Ceea ce priveste pe parintii tai, stai linistita, acum vorbesc ei una, dar aproape sigur se vor indragosti de nepotel sau nepotica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Buna din nou...
Da, mai stam inca impreuna in apt lui, inchiriat de firma. Incep sa imi caut iar o garso sau apt liber, k sa ma mut ca dehhhhh, sint k tiganul cu cortul. M-am tot mutat in ultimul an. Intii am stat singura, pe urma m-am mutat cu el si acum ...iar plec cu jucariile (si am f multe jucarii...).
Nu il inteleg, din pacate. Bani imi da tot timpul pt orice am nevoie si imi ia medicamentele, kiar singur de la farmacie dak il trimit. A insistat sa vina cu mine la prima eco si cred k il voi lua si la a2a. Ma mai mingiie pe burtica sau ma pupa uneori. Nu stiu...cred k face asta doar k sa ma simt eu bine, k la ceea ce spune...
Stiu k se zice k barbatii se dau mai greu pe brazda si au nevoie de timp dar..eu exact timp nu mai am. Cred k daca ar fi ramas aici si ar fi fost de fata cind se naste bb ..ar fi fost altceva. Dar... eu stiu k okii care nu se vad, se uita si dak pleaca, kiar si pt citeva luni, se va rupe de tot ceea ce simte acum.
Iar parintii mei sint tineri, 50 si ceva de ani si li se pare k e prea devreme sa devina bunici, desi ei m-au facut la 21! Ei tin f mult la aparente...dar sa zicem k vor accepta totul (cu reprosurile de rigoare, facute orideciteori de intilnim, cu siguranta) dar atita timp cit voi fi pe picioarele mele si nu ajung la mina lor. Si asta e un stress si mai mare.
Offff..nu mai vreau sa pling k imi iese bb plingacios!

Cred k tin topicul in frunte cu cit scriu. Sincer, dak e prea mult, sa imi ziceti. Ma mai descarc si eu ...k in rest, nimeni nu ma asculta.
Va pup iar,
Marcela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Marcela, poti sa scrii cat vrei, noi te ascultam, ca d-aia suntem aici. Imi pare rau sa aud de asemenea situatii. Si eu am un bebe mic iar tatal, chiar daca si l-a dorit si a stat cu mine cat a stat, tot de umplutura a fost. Am ales sa il dau afara. Mai bine singura cu copilul decat cu cineva si nefericita, stresata, plangacioasa.

Sarcina e insa mai sensibila. E momentul in care iti faci planurile si visurile pentru o noua viata. E normal sa iti doresti pe cineva alaturi. Eu iti zic ca se poate si fara. Si dupa ce ai tecut prin agonie si extaz, o sa fii puternica asa cum simti acum ca nu poti fi. In plus, o sa ai si copilul si nici un regret. Eu zic sa nu renunti la sarcina. Ma uit acum la copilul meu si ma gandesc cum ar fi viata mea fara ea. As fi singura si cu constiinta patata pe vecie.

PS: El este obligat sa recunoasca copilul daca il duci in instanta si implicit sa iti dea pensie alimentara.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Marcela,lasa plansul,ca nu face bine lui bebe si nici tzie.....
De scris,scrie cit vrei si ce vrei,face bine sa stii ca ai pe cineva care te "asculta".Si daca te putem ajuta cu ceva,vreodata,nu ezita sa ne-o ceri.
Deocamdata,trebuie sa-ti indrepti atentia catre bebe.Mai ales seara,cind zici tu ca te apuca gindurile alea negre,incearca sa te gindesti la bebe,va fi un pic mai bine!
Fetelor,azi am fost la dr.Chistuletele mele ovariene s-au mai retras,dar a ramas unul de 2 cm si ceva si trebuie sa mai iau 3 luni anticonceptionale.....
Dintii mi i-am pus,parul mi l-am vopsit altfel,daca mai scap si de astea,e ok.
Alma e la Durau,se racoreste bine,ne-a lasat sa ne luptam noi cu caldurile....Alma,adu mey niste ozon de-ala poate mai luam si noi cate o gura.
Cati,te asteptam cu drag in Bucuresti,mi-e dor de Pitzi,Diana abia asteapta sa-l vada.
Saptamana viitoare ma duc la Bagheera,o mai stiti pe Bagheera? Nush cind au trecut 5 luni,dar are o mandrete de bebe de 5 luni,frumos si sanatos.Abia astept sa ma joc cu el....
In alta ordine de idei......bem o bere?

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput