Clipe din trairile sufletelor noastre...(9)

Clipe din trairile sufletelor noastre...(9) | Autor: brendamitran

Link direct la acest mesaj

Sa mai deschidem un capitol din viatza noastra de zi cu zi....

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Iuli,esti bine? Tu esti in concediu mi se pare,dar am vazut ca a fost un accident la voi,la Galati,sint 4 arsi!
Urita situatie!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Eu parca-s moartea cu coasa!!
rad si inchid la capitole de zici ca nu-i aia....
si deschid altele..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Cam asta-i viata,She......
O insiruire de capitole care se inchid si se deschid in permanenta.Cei statici sintem noi....Cineva spunea:"Viata este trecatoare,noi sintem cei care ramanem"....
Asa ca inchide ce mai ai de inchis si hai odata acasa.....sa mai mori si tu de cald!
Cafeaua e servita,artistelor!
O zi buna sa aveti!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Neatza!
Eu va fac cafeaua si azi,desi se pare ca o fac degeaba....
Ieri am gasit-o intreaga,doar She bause o gura,in rest....nimic....
Daca stiam,mai stateam la mare,ca aveati activitate cit am lipsit....
O zi buna!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

Neatza :)

Ba io am baut-o si ieri si o beau si azi :) Ieri n-am apucat sa zic nimic ca am avut de munca bashca a plouat toata ziua. Bine macar ca in week-end e fain. Plus ca luni nu se munceste !!!!

Brenda, e mai bine ca ai venit de la mare, ca io vreo 2 zile am ramas fara cafea ca nu-sh cine mi-a baut-o , da' acu... alta viatza :)
Dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Si eu pe-aici, abia astept sa plec la mare, sa ma bata briza marii si sa ma balacesc un pic. Cam putin de data asta, dar asa-i cu finantele, cand e sa n-ai, pai n-ai, oricat te-ai stradui .

Brenda, eu am renuntat si la capuccino, nu mai pot bea nimic cald. Pe langa asta, colega mea e la menopauza, are bufeuri si ma tine toata ziua cu aerul conditionat, de fac turturi la gura. Si sufla direct in capul meu, azi am plecat de la serviciu cu gatul intepenit. Cand vin din concediu, imi mut biroul in alta parte, sa nu ma mai ia vantul pe sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Alma,poate de la aia ti se trage si cu problemele,ia de vezi,poate faci totusi miscarea cu mutatul...

Danim,atunci nu muncesc degeaba,cel putin tu si cu She,le beti....

Iulia cred ca a reusit sa se mute,o s-o sun azi sa vad ce face....

Diseara ies cu doua fete de pe forum,abia astept....Una dintre ele,care imi este foarte draga,pleaca din tara,asadar,va fi prima si ultima intilnire "live"....deocamdata.....

Va pup,seara buna!


BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Buna ziua, artistelor! Am gasit ceva scris ca o continuare a textului "Iubitele vintului" care mi-a placut mult. She,

Va pun si voua articolul si sper sa va placa... Se numeste "Iubitii Vintului"... Vreau si eu Unuuuuu....

"Odiseea Iubitilor Vintului Unde sint acei barbati? Sa nu va inchipuiti ca sint adunati undeva intr-o citadela de nepatruns. Cred ca acei barbati adevarati sint printre noi, ne trebuie poate ochi sa-i vedem. Si nu cred ca Dumnezeu ar fi facut o nedreptate sa lase doar o mina de barbati adevarati pentru o multime mare de suflete frumoase de femei. Cu siguranta ca Dumnezeu a lasat un suflet pereche la fel de curat si frumos pentru fiecare care il cauta. Deci cheia problemei nu este unde sint ei, ci cum sa-i vedem, cum sa-i gasim, cum sa-i recunoastem, care sint indiciile. De acolo, trebuie doar luptat pentru ai gasi. In acelasi fel atunci cind il rugam pe bunul Dumnezeu sa ne ajute, ajutorul de la El vine prin luminarea mintii sau a sufletului, care ne spune ce sa facem, si ne lasa noua cautarea., drumul, lupta. La urma urmei, trebuie sa fim si noi vrednici pentru ceva, nu-i asa? Deci unde il gasim si cum il recunoastem? Care sint indiciile? In primul rind, privirea din ochii lui il tradeaza. Daca ii surprinzi privirea, si te uiti dincolo de ochii lui, o sa vezi o privire atit de adinca, albastra si nesfirsita ca si cerul, tradind nesfirsirea lumii care se ascunde in el. O lume minunata care te indeamna sa o cauti, sa o descoperi, dar plina de inaltimi si adincimi misterioase, de care iti dai seama imediat ca nu vei reusi niciodata sa o cuprinzi, ca va fi mereu un colt frumos de descoperit. Privirea lui degaja un singur lucru: o nesfirsita bunatate, calda ca si un apus de soare. Atunci cind te priveste, el nu se uita in ochii tai, ci priveste prin ei, in adincul sufletul tau, pe care-l invaluieste in caldura si in aceeasi dorinta de a cunoaste ce este in lumea ta. Pentru el, felul in care te priveste si te citeste, te face sa te simti putin nedumerita, pentru ca in general oamenii iti privesc fata, unii ochii, altii corpul, dar foarte putini sufletul. O sa-l gasesti deasemenea cufundat in rugaciune intr-o biserica linistita, nevazind pe nimeni in jur, doar el si cu Dumnezeu. Nu o face din cauza traditiei sau educatie primite, sau intr-un spirit dogmatic, ci pentru ca este pur si simplu patruns de necesitatea de a-si umple sufletul cu Dumnezeu. In continua lui cautare, a aflat ca Dumnezeu este Iubire, si nevoia lui imensa de iubire inseamna nevoia de Dumnezeu, deci isi va umple sufletul cu Dumnezeu pentru a putea darui la rindul lui Iubire. A aflat ca legea data de Dumnezeu oamenilor este o lege a Iubirii, sa se iubeasca unii pe altii, ca piinea cea spre fiinta pe care o cerem zilnic inseamna pinea pentru trup si iubirea pentru suflet. Deci o sa-l vezi cautindu-l mereu pe Dumnezeu, intr-un mod aparte, simplu, lipsit de fariseism. O sa-l recunosti deasemenea in preajma copiilor. Intr-un mod miraculos, el atrage privirea copiilor mici, si ii atrage ca si un magnet in general in jurul lui. Copiii vor si le face placere sa se joace cu el. Poate intr-un magazín vazind o mama cu un copil in brate, sau intr-un parc, trecind pe linga o mama cu copilul in carucior, el se va apropia, si va lua minuta copilului, o va lipi de obraz ca sa-i simta gingasia si parfumul de laptic, dar in special cei doi, barbatul si copilul inocent isi vor zimbi tainic, un zimbet inocent si luminat care infloreste pe toata fata lor, dar mai ales in ochii lor, vorbind o limba a lor, pe care o stiu si mamele, fara cuvinte, numai de ei inteleasa. Aceeasi ochi il vor trada si acum, pentru ca din ei se revarsa inocenta din sufletul lui. Nu o inocenta naiva si ignoranta, ci una pastrata cu grija. Copiii nu sint atrasi de el intimplator, ci exact pentru faptul ca undeva in sufletul lui el a ramas un copil, da, un copil mare, dar suficient de inocent in fata raului. Iubirea unui copil este curata, nelimitatata si neconditionata, tocmai pentru ca vine din si prin inocenta. La fel, nici o mare iubire nu se poate naste si inflori decit dintr-un suflet suficient de inocent, altfel marea iubire devine mediocra si nu se poate ridica mai mult decit noroiul care a murdarit inocenta. Precum un spic creste frumos si aduce roada cind are pamint bun, la fel si o mare iubire are nevoie de un suflet inocent din care sa creasca. Iar cea mai buna masura a inocentei sint copiii. Acesta este secretul pentru care el iubeste copiii si invers. Copiii avind sufletul curat simt foarte bine cind un alt suflet este asemenea cu al lor, e o rezonanta sufleteasca pe care ei o simt fara sa le spuna nimeni, este “ceea ce se aseamana se aduna”. El se va simti intotdeauna fericit in preajma oricarui copil, si copiii sint intotdeuna fericiti in preajma lor. O alta masura a … iubirii. Si pentru ca vorbeam de inocenta, o sa-l poti recunoaste si dupa sinceritatea debordanta si simpla a felului lui de a fi. Este un om total transparent in ceea ce privaste trairile lui interioare. Atunci cind se bucura, intreaga bucurie se citeste in ochii si fata lui, atunci cind este trist, intreaga tristete il apasa. Sinceritatea lui face parte din constructia fiintei lui. Nu stie sa-si ascunda sentimentele si simtamintele, nu stie sa joace jocuri prefacute. Daca discuti cu el, o sa vezi ca tot ce se intimpla in sufletul lui, se vede pe fata si in ochii lui. Din aceasta cauza este foarte vulnerabil, si aceasta transparenta sufleteasca ii aduce multe necazuri; oamenii tind sa profite de sinceritatea lui si sa-l manipuleze. El este constient de aceasta dar nu incearca sa se schimbe pentru ca nu poate; este impotriva fiintei lui. Ai inteles intelesul? O fiinta incarcata de iubire si bunatate nu poate tine - nici macar voluntar – ascunsa lumea si trairile din el. Totul se revarsa afara, in fiinta vazuta. Daca poti sa vorbesti cu una din cunostintele lui, intreaba-o sa-ti spuna cite ceva despre el. In primul rind o sa-ti spuna ca el este “altfel” decit ceelalti. Nimic deosebit la prima vedere, doar foarte “altfel”. Iti vor spune doar ca se poarta irezistibil de atent, delicat si finut cu toata lumea, nu o politete conventionala care vine din educatie sau din interes, ci una care vine din suflet. Sa zicem ca te afli intr-un grup de prieteni unde este si el. O sa-l vezi ca prefera sa asculte, o sa vorbeasca numai daca are ceva articulat sau frumos de spus, si va pleca de acolo daca se discuta doar flecareli sau birfe. Insa o sa-l vezi cu privirea atintita si cu respiratia aproape oprita atunci cind se discuta lucruri profunde, adinci, pline de frumusete, intelegere sau intelepciune. Nu este greu sa-l recunosti, aceeasi privire il tradeaza si acum. In discutii, cu toate ca admira forma ideilor, el cauta mai mult continutul, miezul. Chiar daca nu spune nimic, vei simti o stare de bine in apropierea lui, vei simti cum sufletul lui radiaza pace si liniste, impacare cu el, cu lumea si cu Dumnezeu, vei auzi pur si simplu melodia din inima lui cintind ca si lira lui Orpheus. Cind vorbeste, tonul vocii este intotdeauna cald, foarte discret, tradind, la fel ca si ochii, lumea din el. Vei fi poate contrariata de contrastul dintre el ca om, mai mult sau mai putin sofisticat, si simplitatea lui interioara. O sa constati ca inteligenta lui intelectuala nu l-a corupt in capcana vanitatii. El stie si intelege ca orgoliul si vanitatea intelectualului care gindeste si explica totul prin logica si ratiune, este doar o alta limita in calea Adevarului si Iubirii. Pentru el, toate acestea nu sint doar discutii filosofice, ci este intocmai felul lui de viata, in care nu numai crede, dar de care este patruns. Din aceasta perspectiva, vei fi perfect confortabila sa discuti cu el subtilitati intelectuale sau practice din aproape orice domeniu, dar vei fi surprinsa – chiar socata - sa vezi ca sufletul lui este la fel de simplu ca si cel al unei taranci simple si curate, aplecata in genunchi in fata unei icoane. O sa-l poti gasi mai usor, daca aflii despre el ca a trecut prin multa suferinta. Nimic nu curata mai bine sufletul de murdarii decit suferinta. Poate i-a murit cinva apropiat, poate a fost parasit de o femeie vesnic nemultumita care nu a stiu sa vada ce era de vazut, poate familia i-a fost imprastiata de intimplari dincolo de intelegere, poate cineva apropiat a avut un accident, poate se afla in mari strimtorari materiale, sau de servici, sau de sanatate, poate cineva i-a facut un mare rau sau nedreptate, sau cine stie ce altceva. Sau poate are inima atit de arsa de lipsa dragostei de care are nevoie, incit a ajuns ca un desert de lut, uscat si crapat, tot asteptind si cautind ploaia dragostei ... care nu mai vine. Ce suferinta imensa! Cert este faptul ca un om slefuit de suferinta va avea ochi de vazut adevarata frumusete a vietii. Necazul l-a facut mai intelept, mai bun, mai intelegator, mai iertator. A suferit si el, deci stie ce inseamna suferinta altora. Intelepciunea i-a inchis ranile suferintei lasind sa se nasca din cicatrici “frumuseti si preturi noi” in care exista potentialul unei mari iubiri. Nu numai ca a suferit, dar a trecut testul suferintei cu nota maxima. Pe unii oameni suferinta ii face sa se inchida in ei pentru totdeauna, pe altii ii inraieste, pe cei mai multi ii resemneaza. Insa pe unii ii scoate mai puternici decit inainte. Precum pasarea Phoenix din cenusa. Deci atunci cind il cauti, fi sigura ca el se afla in ultima categorie: cea a oamenilor puternici si curajosi, nesperiati ca au pierdut o lupta sau doua, care se intorc mereu inapoi spre a invinge razboiul. Intr-adevar, daca vrei sa-l gasesti, cauta-l printre cei puternici si curajosi. Stiu, stiu, stiu. Te intrebi: cum poate fi el un om puternic cind pe de alta parte privirea lui ii tradeaza sensibilitatea, cind sta in rugaciune cu Dumnezeu ca sa-i ceara ajutor, cind se joaca cu copiii, cind sinceritatea lui il face vulnerabil si a mai fost si doborit de suferinta? In primul rind puterea si taria unui om se vad intr-un caracter perfect vertical, care nu face compromisuri cu nedreptatea. Taria si puterea se vad intr-un simt foarte puternic al demnitatii, pe care el nu o va lasa nicodata calcata in picioare. Puterea unui om se vede si din statornicia si tenacitatea cu care isi urmeaza drumul si isi pastreaza prietenii. Ai grija sa nu te uiti dupa taria si curajul asa cum sint pe larg acceptate de conventiile sociale. Sintem tentati de multe ori sa confundam taria cu incapatinarea. Sau sa consideram puternici pe acei barbati care sint un fel de dictatori in casa sau la servici, duri, inflexibili, in care ei comanda si restul executa, care trebuie sa faca clar vizibil “cine e seful”, genul “mina de fier”. Acesti gen de oameni sint de fapt unii dintre cei mai slabi: nu au altceva cu ce sa-si acopere slabiciunea decit duritate si impunerea fortei. Sau sintem tentati sa-i consideram puternici pe genul smecheras si descurcaret fara scrupule in a-si conduce afacerile banoase, si care pe deasupra mai ofera si bani si sex la pachet. Sint si femei care au nevoie si de astfel de oameni “puternici”, este optiunea lor. Sau poate o sa ti-l imaginezi pe el, cel pe care il cauti, ca un papa-lapte visator, care plinge privind la telenovele siropoase, dar care nu e in stare de nimic in viata reala. Nimic mai gresit. De fapt aici este un alt loc in care puterea lui interioara se face vazuta. O sa fi surprinsa sa afli ca la servici este un excelent profesionist, ca acolo, “in lumea reala” poate are raspunderi imense, ca poate firma lui i-a incredintat spre a conduce proiecte de sute de mii de dolari, sau poate raspunde direct sau indirect de vieti sau destine. In oricare scenariu, faptul acesta denota valoare si o mare responsabilitate. Este respectat si toti au o mare incredere in el. Fara sa se impuna , fara sa bata cu pumnul in masa, fara sa ridice tonul. Pentru ca nu este nevoie! Deci puterea lui interioara de fapt ii balanseaza sensibilitatea lui interioara. Unii oameni sint foarte sensibil dar slabi, altii foarte puternici dar reci. La fel cum frumusetea exterioara a oricarei entitati sta in echilibrul componentelor, la fel si frumusetea sufleteasca se regaseste in acelasi echilibru dintre sensibilitate si tarie. Aceasta balanta este un alt pamint fertil necesar unei mari iubiri care ramine in timp si care creste. Si azi, si miine si intotdeauna ... Unde altundeva ai putea sa-l gasesti pe el decit incercind sa afli ce face in asa zisul timp liber. Adevarul este ca el nu are timp liber. O sa afli ca isi daruieste timpul tuturor, incercind sa ajute pe toti care-i cer ajutorul, nu are timp deloc pentru el insusi si el se pune la urma intotdeauna. Nu o face dintr-un fel de doctrina inoculata, ci pentru ca actul de a servi ii aduce bucurie. Actul de a da, aduce mult mai multa bucurie decit cel de a lua sau de a primi. Mai ales cind e vorba de bunatate si iubire. A servi este o caracteristica a iubirii. Deci uita-te la oamenii generosi in general. Cu siguranta ca el se afla printre ei. Daca isi daruieste timpul si sufletul celor ce au nevoie de el, gindeste-te cu cit mai mult isi va darui timpul EI, sufletului pereche, atunci cind o va gasi. Imagineaza-ti! Cauta-l printre cei carora l-i se umezesc ochii citind un articol despre suferinta altora. Nu, nu plinge pentru el – poate ar avea toate motivele – ci pentru toate acele fiinte singure sau insingurate care merita toata dragostea, dar care nu au parte de ea. Sau pentru alti oameni, pe care nici nu-i cunoaste, dar de care a auzit ca se afla la rascruci majore in viata. El se identifica cu sulfetul celor care sint in nevoie, sufera si el la fel ca ei, si este gata sa le daruiasca tot ce poate, macar o vorba buna, un sfat, o incurajare, o farima cit de mica din inima lui. Este o daruire care nu are timp pentru ea insasi. In fond ce altceva este iubirea decit daruire! Iar pentru timpul care ii mai ramine, il vei gasi in locuri romantice asemeni romantismului incurabil din sufletul lui. O sa-l gasesti singur, pe malul unui lac, admirind rasaritul lunii din ape intinse si acoperite cu crimpeie misterioase de ceata, incintat de spendoarea noptii si a cerului instelat, sau stind pe spate in iarba sub un cires inflorit care isi ninge petalele scuturate, sau alergind kilometri intregi pe poteca unei paduri strapunsa de razele soarelui, oprindu-se emotionat sa asculte cintecul unei mierle; sau pe o banca, cufundat intr-o carte, incercind sa patrunda intelesul vietii. O sa-l gasesti infruntind pieptis creasta unui munte, cautind sa ajunga “sus” cit mai “sus”, la fel ca si in suflet, la fel ca si in iubire. Cautarea inaltimilor spirituale se transpune in planul fizic in cautarea inaltimilor muntilor. O sa-l vezi, acolo pe creasta muntelui, in lumea de dincolo de nori, ascultind tacerea si pacea aceea ireala, fara margini si fara timp, aceeasi privire nesfirsita pierduta peste nesfirsirea norilor. Linistea din sufletul lui cauta mereu pacea muntilor. Nu pe aceea cu capul in nori, ci pe aceea de dincolo de nori. Toate acestea, tinjind mereu la emotia de a le impartasi cu cineva nespus de drag. O sa-l vezi oprindu-se prin parcuri sa inspire adinc parfumul unui trandafir sau pe strada ca sa miroase un pom inflorit. Florile, simbolul puritatii, il atrag. Daca treci pe linga locul lui de munca, o sa vezi ca are citeva flori in jurul lui, de care are mare grija. Da, pot fi si cactusi spinosi! La servici, atunci cind isi mai trage rasuflarea, isi priveste florile si se minuneaza mereu de miracolul din ele. Florile lui simt aceasta si il iubesc si ele. Cum? Sint foarte verzi, frumoase, viguroase, radiaza de sanatate. Deci priveste! Florile au fost intotdeauna un simbol al iubirii! O sa-l gasesti cautind oamenii care sint foarte entuziasti in tot ceea ce fac. El va fi foarte pasionat in tot ce face, atit la servici, intre prieteni, sau lucrind la proiectele lui. Desigur pasiunea pe care o va pune in iubire nu are limite. Dar ca sa ajungi acolo, trebuie sa-i decoperi si sa vezi entuziasmul pe care il pune atunci cind face celelalte lucruri cu placere. Entuziasmul nu poate veni decit dintr-un suflet foarte viu (un om cu sufletul mort este morocanos, fara chef si un mai poate fi entuziasmat de nimic). Cind el iti va vorbi despre ceva de care este pasionat, o sa-i vezi sclipirea din ochi si o sa-i simti vibratia din el. Este ceva de neconfundat! Atunci o sa sti ca daca acel om pune atita suflet si pasiune pentru acel ceva, cu cit mai multa pasiune va pune in posibila iubire. Cauta-l printre oamenii care multumesc pentru tot. Vei vedea ca el multumeste pentru orice, oricit de neinsemnat. Nu o face din buna educatie ci pentru ca realmente apreciaza totul din suflet, si multumirea lui vine din suflet. Iti va multumi chiar si pentru o vorba buna, pentru un gind, pentru tot. In general nu se plinge de greutati, nu critica pe nimeni, si are un fel anume de a scoate la suprafata partea buna a oricarui om sau situatie. Daca este linga tine atunci cind iti multumeste si te uiti in ochii lui, o sa vezi ca el chiar traieste acel sentiment de multumire! Multumirea oamenilor multumiti denota intelegerea acelor lucruri simple care aduc adevarata fericire. Cauta-l printe cei care isi cer iertare, chiar si pentru o banala neplacere care nici nu s-a intimplat. El isi cere iertare pentru a-si pastra sufletul impacat, si iarta pentru a-si putea continua calea neincarcat de balastul trecutului. Taria lui se vede si din puterea lui de a intelege si de a ierta. Cei slabi nu pot sa ierte niciodata. Sau cel mult spun “o sa iert dar nu o sa uit” (acelasi lucru). Iertarea este virtutea celor puternici. In cazul in care ai sansa sa afli cite ceva despre parintii lui, atunci il vei gasi cu siguranta mult mai usor. Modelul familiei in care a crescut se intipareste invariabil in caracterul oricarui om. Este foarte probabil ca tatal lui a fost un om demn, care a muncit greu dar cu bucurie pentru familia lui, care si-a iubit sotia cu tot sufletul. Tatal lui a pus-o intotdeauna pe mama lui pe un piedestal, asa cum pui o floare de care ai mare grija sa-i fie bine ca sa infloreasca. Si intr-adevar mama lui s-a simtit implinita si a inflorit, daruind inapoi tot parfumul dragostei sotului ei si copiilor. Aceasi saminta a dragostei se afla acum in sufletul lui, al celui pe care il cauti, si este foarte probabil ca ea poate sa infloreasca din nou, la fel de frumos, sau mai mult. Desigur, nu as vrea sa ii neindreptatesc pe cei care nu au avut parte de o astfel de binecuvintare: sa creasca intr-o familie plina de dragoste si armonie. Daca Harul lui Dumnezeu a umplut acel gol, atunci el va cauta sa realizeze ceea ce nu a avut ca si copil: iubirea implinita printr-o familie binecuvintata. S-ar putea sa-l gasesti deja daruit altei femei, intr-o relatie pecetluita sau nu printr-un inel de logodna sau casatorie. Daca el este fericit alaturi de ea, nu putem decit sa ne bucuram pentru el, chiar daca raminem cu nostalgia ca “un astfel de barbat as vrea sa am linga mine”. S-ar putea sa-l cunosti exact in timpul destramarii propriei familii. Se va lupta ca un leu, cu toate puterile, sa tina familia impreuna. In nici un caz nu va fi el primul cel care va pleca. Nu din lipsa de curaj. Va prefera sa sufere o viata decit sa calce peste promisiunea marelui “DA” Va crede pina la capat in sfintenia actului casatoriei, in faptul ca doi oameni se pot intelege si iubi chiar daca sint diferiti. Esenta sufletului ramine aceeasi in toti oamenii, indiferent ce preocupari au sau cit sint de diferiti. Sau s-ar putea sa-l afli singur, dezamagit si ranit. Poate povara singuratatii la facut sa se ataseze de o femeie fara scrupule care i-a calcat in picioare toata iubirea, i-a batjocorit bunatatea si sufletul, si in final l-a parasit. In acest caz trebuie sa ai mare tact si rabdare cu el. Probabil are nevoie de rabdare si ajutor ca sa-si recistige increderea, si sa iasa din carapacea in care s-a inchis. Poate el nu te vede la inceput. Poate nu va iesi niciodata de acolo. Insa un barbat puternic va iesi din carapace mai repede sau mai tirziu, constient fiind de limitarea pe care si-o pune lui insusi. Daca un astfel de om a luptat atit de mult, inainte, pentru cineva care nu il merita, cu cit mai mult se va atasa si darui unui suflet pereche? Imagineaza-ti! Sa nu-ti faci impresii nerealiste despre el sau sa ai asteptari prea inalte. Nu este nici el un om perfect, cu toate ca aspira sa fie cit mai bun. Nu este nici mai urit nici mai frumos la infatisare decit orice alt om de pe strada. Frumusetea lui vine din el. Are si el vise, sperante, greutati, alte probleme, face si el greseli, are si el lipsuri. Si nu cauta de la bun inceput sa gasesti un Fat Frumos. Cauta mai degraba un om care are in el potentialul sa devina un Fat Frumos. Pe care sa-l inspiri, sa-l ajuti, sa-l incurajezi incontinu, si care va deveni cu siguranta un FatFrumos, gata sa mute muntii din loc pentru tine, daruindu-ti o iubire care nici nu-ti imaginai ca exista. Si el, la fel ca si tine, cauta o partenera cu care sa urce muntele impreuna in lumea de dincolo de nori! Nu de o servitoare care sa-i care rucsacul. Marea bucurie vine de fapt din a parcurge uniti drumul impreuna! Departe de mine gindul sa dau sfaturi! Doar ginduri care sint valabile atit pentru El cit si pentru Ea. Rolurile sint interschimbabile. Cert este faptul ca oamenii de acest fel sint mult prea discreti si ascunsi, ca si o floare rara. Sint atit de bine descrisi de Eminescu: “Iara unii stind in umbra si cu inima smerita Nestiuti se pierd in taina ca si spuma nezarita” Putem avea toate indiicile din lume, daca ei nu ne ies in cale, ce folos? Ne trebuie in primul rind sansa sa fie printre noi. Sint convins ca Dumnezeu ne da tuturor aceasta sansa, sau sa ne rugam sa ne-o dea. Sansa de a ne iesi in cale astfel incit sa putem sa le zarim privirea din ochii lor, copii de linga si din ei, cautarea lui Dumnezeu, suferinta, pasiunea si entuziasmul, pacea, puterea si sensibilitatea, multumirea, iertarea, iubirea, mereu iubirea. Deci mai intii avem nevoie de increderea ca o sa-l intilnim. Credinta este cea care ni-l aduce in cale! Apoi trebuie sa fim cautatori inarmati cu rabdare, sa “sapam” adinc, in piatra, ca sa gasim diamantul instelat. Tot ce este bun si valoros in lumea aceasta, este ascuns si greu de gasit. Poate e mai bine sa fie asa. Daca obtinem un diamant de pret, fara ca noi sa transpiram pentru el, fara sa facem nimic, doar pentru ca “mi se cuvine”, unde mai este bucuria? Merita acel diamant sa-ti impodobeasca mina? Fi incredintata ca si diamantul “sapa” in felul lui, din greu, ca sa iasa la suprafata, in calea celui care il cauta. E o intelegerea tainica aici, sper sa o patrunzi! Vioara aceea maiastra isi “cauta” si ea in felul ei maestrul. Iar atunci cind se gasesc unul pe celalalt, nu mai este vioara, nu mai este maestru, sint un intreg, un tot din care curge sublima simfonie a iubirii. Deci cauta, precum spunea Blaga: “Sapa frate, sapa, sapa Pina dai de stele-n apa” Apoi ne trebuie ochi ca sa-l vedem, sa-l recunoastem. Ochi ai mintii si ai sufletului! Apoi un suflet curat, astfel incit ochii sufletului sa-l recunoasa. Un suflet curatat de vanitati si orgolii. Bunatatea ta il va atrage pe el la fel cum parfumul unei flori atrage albina. Si in final, iubire, infinit de multa iubire, ca sa il pastram! Daca ai reusit sa dai de el folosind aceste putine indicii, ai ajuns doar la usa. Ce este dincolo ... o sa vrei sa descoperi singura! Dan Grebenisan dan_grebenisan@yahoo.com "



Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Hmmmmm....cu scuzele de rigoare,n-am rabdare sa citesc tot cearsaful asta....
Cred ca nu sint in dispozitia necesara....dar lasa-l acolo,ca ramane si intr-o zi sper sa-l pot citi....
Fetelooooooooor!
Cafeaua este gataaaaaaaaaaa! Cu de toateeeeeee!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Alyssa, frumos.

Mergi la inceput