Cu ce dati (eficient) impotriva tintarilor?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simona_filipas spune:

Eu folosesc Autan(rol-on. Este tolerat foarte bine de copil si eficient impotriva tantarilor. Chiar citeam pe prospect ca este indicat si pentru copiii de varste mici.Acuma stiu si cazul unul copil care a facut alergie de la Autan.

Simona si Dragos Octavian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Am vb in parc cu o mamica pediatra care mi-a spus ca faptul ca ciupiturile se transforma in buboaie e semn clar de paraziti intestinali!!!!! Stiti ceva de asta?

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 10 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eduard2005 spune:

Majoritatea bebeilor fac "buboaie" de la muscatura de tantar, crezi ca toti au paraziti intestinali?
Daca afli ceva, spune-ne si noua ( pe mine ma intereseaza foarte mult )
Multumim si sanatate maxima !!!


Edi 01.08.2005

Mari,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Interesant subiect si totusi la obiect la cati tantari sunt in ultima vreme. Oricum, nu discut la subiect, dar SUB NICI O FORMA, acele semne lasate de intepaturile de tantari, nu reprezinta o forma de infestare cu viermi intestinali. Ma gandesc cum pot abera unii...., acele " buboaie" apar de la faptul ca unii copii au epiderma mai sensibila si imediat reactioneaza. Prezenta parazitilor intestinali au alte simptome: dureri de burtica, greata si voma, cearcane, lipsa poftei de mancare, apatie, dar nu bubite. Bine, dar poate mai fac si cei de la mediu ceva impotriva invaziei de tantari. Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adas spune:

eu astept un bebek cat de curand si la fel ne faceam probleme ce o sa facem cu tantarii, ca noi folosim de ani de zile pastile sau lichid de priza. am gasit de la Chicco aparatul cu ultrasunete pt. camera si l-am cumparat de vreo saptamana si la noi a dat rezultate f.bune. ideea e sa-l pui in priza ziua, ca sa tina tantarii afara, pt. ca ar crea un mediu nefavorabil pt. ei si atunci ei nu mai intra. dar daca apuca sa intre in camera ultrasunetele nu ii deranjeaza atat de tare incat sa-i scoata afara, probabil ca foamea e mai tare. si cum am spus, noi l-am testat pe pielea noastra si a functionat. si am vazut ca au tot la Chicco un aparat asemanator care se prinde la carucior pt. scosul afara - are o raza de 3mp parca. ma gandesc sa-l iau si pe asta.

ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Eu pun aparat normal cu lichid,ca la noi e invazie de tantari si Bianca face tot asa niste buboaie tari si mari care trec foarte greu,nu cedeaza decat la hidrocortizon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by claujro

Am vb in parc cu o mamica pediatra care mi-a spus ca faptul ca ciupiturile se transforma in buboaie e semn clar de paraziti intestinali!!!!! Stiti ceva de asta?

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 10 luni
Poze Mara si Matei




Nu stiu, nici nu prea vad legatura, dar am sa intreb pediatra cand ne ducem la ea.

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

si la noi piscaturile de tantar la fel se manifesta:buboaie mari si tari la pipait,plus ca il mananca pe micut.ce mai spune-ti ca l-a piscat acum 2 sapt la 2cm de coltul exterior al ochiului si a doua zi dimineata era cu ochiul unflat.am fost la doc oftalmolog si ne-a confirmat ca e de la muscatura de tantar.

pt carucioare sunt plase speciale pt tantari. functioneaza mult mai bine decat aparatul cu ultrasunete.

octy12,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniver31 spune:

autan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Si noi ne luptam cu tantarii .
Tocmai i-am cumparat aseara Zanza-No gel, de la Chicco, are miros de lamaita. Am dat-o pe partile expuse si azi dimineata nu avea nici o ciupitura noua. Deci s-ar parea ca are efect, sper sa si tina.

Iulia are 1 an fara 2 zile , pe gel scrie ca se poate folosi de la nastere, e special pt. bebelusi.

Iar pt. ciupituri incercati Fenistil, ii iau si eu ca face tot asa, bube mari si rosii.

Succes in lupta cu tantarii!



Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput