Clubul fetelor care-au facut armata

Clubul fetelor care-au facut armata | Autor: nematics

Link direct la acest mesaj

Va invit sa va povestiti amintirile din timpul cataniei: bocanci, fuste, regulament, trageri, sublocotenentele si generalii, chestiile alea de le faceam o luna vara in unitatile militare, frecatul WC-ului cu periutza si alte nostalgii!!

Cu respect,

N.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Nematics noroc cu revolutia...ca altfel intram si eu in club.Imi aduc aminte cum sora mea care e mai mare ca mine cu ceva anisori imi spunea "ce bine ca ai scapat de armata.."Imi povestea adesea peripetiile din armata si ma minunam .M-a luat intr-o vacanta in Iasi si mi-o amintesc cat de epuizata venea.Nu e membra DC ca altfel sigur ar avea ce povesti.

www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Initial creeata de nematics

Va invit sa va povestiti amintirile din timpul cataniei: bocanci, fuste, regulament, trageri, sublocotenentele si generalii, chestiile alea de le faceam o luna vara in unitatile militare, frecatul WC-ului cu periutza si alte nostalgii!!

Frecatul WC-ului cu periuta nu cred ca e prin povestile feminine, dar pot sa-mi amintesc cu lacrimi in ochi (de ris) cum imi trebuiau 2 oameni ca sa-mi puna si sa-mi scoata mantaua...
Si dupa ce ca ne-am chinuit atit, trei sferturi din plutonul nostru n-a primit livret. Adica am pierdut timpul degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Ce cosmar era uniforma aia! Cine o fi croit mantalele alea, frate, ca tare erau inguste in umeri. Cind terminam cursurile ne ajutau colegii sa le imbracam.
Si refrenul "Mona Lisa, draga mea, saruta-ti-as petlita"
Daca lipseai trei zile din convocarea de vara trebuia sa refaci convocarea in anul 2
Si trebuia sa saluti ofiterii in autobuz, cu mapa la subrat si o mina agatata de bara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!



Va felicit pentru ideea acestui club!
Mie mi-a placut armata, chiar daca nu-mi vedeam bocancii de manta, iarna mi se turtea parul in cap din cauza caciulii...iar vara ma sufocam din cauza bascutei...nici nu mai stiu cum sa-i zic...
Eram iepurasi de camp...vara mi-era dor sa plec acasa si sa scap de caldura torida din Iasi...de tatarasi...
Dar cred ca adevarata armata o fac abia acum cand reusesc sa cresc 3 copilasi

as vrea totusi sa mai fiu studenta libera si plina de vise de acum 12 ani

Dar viata este plina de si provocari


Simina cu Teo, Diana si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Dumnezeule, dar mantaua aia chiar a fost o chestie traumatizanta, de ne-o amintim cu toatele prima data cind ne gindim la armata Il sculam pe tata dimineata sa ma ajute la imbracat si sa-mi aseze cureaua deasupra gaicii acelea de la spate.

Si-mi aduc aminte ca locul de adunare era undeva in drumul colegilor spre facultate (Automatica in cazul meu) si faceau baietii un misto crunt de noi. Mai ales cind trebuia sa zicem in cor "sa traiti" sau ce mai ziceam noi acolo. Corul pisicilor, nu alta...

Musai sa caut neshte poze cu mine din vremea aia. Si dupa ce am facut 2 ani jumate a venit rivulutzia si nici macar n-am luat livret. Si eram si eu sergent, manca-m-ar mama de soldata, ca mindra mai eram

Gabitza si nazdravanul Andrei-Stefan (25.05.05)
Andrei 0-5luni | Andrei 6-10luni | Andrei 11-12luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Gabitza, si eu tot pe dealul Automaticii, poate om fi fost in acelasi pluton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbel30 spune:

Eu n-am avut bucuria sa-mi slujesc tara sub drapel si sub soarele stralucitor de august , dar mi-aduc aminte de mama , ce frumos ii statea in uniforma ! Si ce bine se pricepea la trageri !
Am mers cu ea pe stadion la defilare .Pt. noi , care nu trebuia sa marsaluim , era distractiv !

O sa o sun acum , si o sa revin cu amanunte...ca am cam uitat multe !






" Curajul nu inseamna absenta fricii , ci victoria impotriva ei "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Rosa, daca ai terminat in '92, cu siguranta.

Gabitza si nazdravanul Andrei-Stefan (25.05.05)
Andrei 0-5luni | Andrei 6-10luni | Andrei 11-12luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Sublocotenent sunt!
Nu am amintiri de bocanci si manta, mie imi placea cand venea vara si ramaneam doar noi in camin, cele cu armata, ne distram pe cinste, erau si portarii mai intelegatori si aveam impresia ca viata ne sta la picioare :)

A facut careva trageri la poligonul de la Rosu?

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Felix si Otilia Paul si Virginia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

halou - si eu ma chinuiam sa imi pun mantaua aia groaznica - iar cind urcam dealul copoului cu mantaua, caciuloiul si bocancii... si mai si intirziam ...si nu le placeau zulufii mei de sub boneta.

cred ca de asta sunt asa de regulamentoasa - pentru ca am facut armata.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput