nevasta vs. copil?!

nevasta vs. copil?! | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

n-am copii inca, asa cum mi-a raspuns "protagonistul" povestii, deci va intreb pe voi daca atitudinea asta e normala.
O fi si nu realizez eu.

E firesc sa ii spui nevestei:
"Daca te iei de copilul MEU dispari?
Ca sint zeci ca tine, dar copilul meu e unul singur?"

E vorba, desigur, de un copil al LUI din prima casatorie....
Mai are un bb mic cu actuala nevasta (cea care "dispare").

"A se lua" = a-i face observatii, de orice natura.

De la inceput a fost stabilit ca EL isi educa copilul LUI, si EA nu trebuie sa se amestece cu nimic - daca ii convine asa bine, daca nu pa....
Copilul LUI locuieste cu ei.

Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Nici eu nu am copii dar realizez un singur lucru: ca barbatul ala are o problema

Dar eu nu prea reusesc sa-mi dau seama ce fel de familie e aia in care fiecare isi educa copilul lui si celalalt "nu trebuie" sa se amestece ba mai e si amenintat.



Everyone has a photographic memory, some just don't have film.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Nu mi se pare deloc normala situatia. Cum adica COPILUL Lui doar???Dar bebe-ul al cui este? Doar al actualei sotii???!!!!La cel mic nu se gandeste deloc ca doar e tot al lui...
Eu una nu as accepta.

poze rochita civila
eu
diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

mie mi se pare ca tocmai bb mic o sa aiba o problema cind o sa mai creasca putin si o sa realizeze ca maica-sa nu-i spune nimic fratelui mai mare cind greseste, in schimb lui da!

Adica un copil poate sa faca orice timpenie cind nu e taica-sau acasa, celalt nu?!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

foarte ciudata situatia, sotia de ce accepta acest comportament al sotului? de fapt de ce a acceptat de la inceput obligatia de a nu se baga in educatia copilului respectiv.



Everyone has a photographic memory, some just don't have film.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Elise, nu cumva e vorba de acelasi tata despre care ne cerea parerea sotul tau cu ceva timp in urma? Cel care se tavalea pe jos impreuna cu copilul si care nu avea autoritate asupra lui?

Am raspuns si atunci, raspund si acum... barbatul acesta are o problema. Inteleg ca vrea sa-si protejeze cumva copilul de suferinta, insa modul in care abordeaza problema e total gresit. Daca vrea ca acest copil sa aiba parte de echilibru in viata lui, e necesar sa colaboreze cu actuala sotie in ceea ce priveste educatia acestuia, exact asa cum va fi educat si cel mic (sau cea mica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Pai ma gandesc atunci ca tot el ar trebui sa-i spele, sa-i gateasca, sa aiba grija de el, nu?


Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

alma, e acelasi.... sint prietenii nostri cei mai buni si ma enerveaza la culme cind vad ca ei sint asa niste tipi de treaba in rest, si asa de absurzi in problema asta!!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

In locul ei, eu din start nu as fi acceptat conditia impusa de el. Asa ceva mi se pare omeneste imposibil, mai ales pentru femeie, care, de obicei, petrece cel mai mult timp cu copilul.

Apoi, faptul ca i-a interzis inca de la inceput sa se ocupe de educatia lui, spune ceva despre cata incredere are in ea. Nu o considera capabila de a educa un copil? hm....ciudat...Cred ca in spatele acestei conditii impuse si a conflictelor actuale zac lucruri cam putrede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

sa-mi fie cu iertare dar mie mi se pare normal.
raspund fara sa stiu "cum" se baga sotia, mama a2a, si fara sa stiu ce anume face copilul femeii ..
Dar numai ce ai scris tu, este cit se poate de normal.
Eu as zice la fel.In educatia copilului MEU nu ma bag decit EU.Numai ca asta nu inseamna ca daca puradelul da foc la casa, celalalt sa stea sa se uite.este absurd daca asta i se cere.

Mi se pare chiar lipsit de "finetze" sa incerci sa decizi asupra copilului altuia, fie el si barbatul iubit.Cu atit mai mult chiar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nadia1976 spune:

Elise, nu e deloc normal sa se procedeze astfel; fetita mea vitrega, o adolescenta de 14 ani, locuieste jumatate din timp cu noi, jumate cu maica-sa; si 90% EU fac regulile; ptr. ca eu sunt mai mult acasa cu ea; cand m-am suparat o data rau de tot (pe ea) si i-am spus sotului meu ca de-acu' incolo fiica lui e problema lui, ca eu nu ma mai implic, nici n-a vrut sa auda de asa ceva, ca el are nevoie de ajutorul meu.
Sptul meu sa-mi spuna asa ceva, mi-as face bagajul in minutul urmator si l-as lasa cu copilul lui scapat de sub control; la urma urmei, toate iesirile pe care le are copilul ala, o afecteaza enorm si pe ea si pe bb, nu doar pe el. Ori daca el nu e matur de ajuns sa se gandeasca si la nevasta si la copilul lor... ce sa zic?!
Copilul (si tatal deopotriva) au nevoie de ajutor specializat, si asta o spun fara nici o rautate, departe gandul de a ofensa sau jigni pe cineva; dar copilul are nevoie de reguli si limite, iar tatal are nevoie sa inteleaga ca (asa cum a mai spus cineva) asa cum ea are "obligatia" (ma rog, morala, sau cum o fi, ca totusi, cred ca el ii cere sotiei) sa gateasca, spele si curete dupa fi'su', la fel ar trebui sa-i acorde si dreptul de a-i atrage atentia si a impune reguli, spre binele atat a copilului cat si a lor; altfel, nu vad cum o sa dureze relatia asta. Au fost atatea cazuri de familii destramate din cauza copiilor (da, mai ales a copiilor proveniti din casatorii anterioare, fie din lipsa respectului, fie din imaturitatea parintelui natural)


Winners don't quit; quitters don't win.

Don't give me an attitude; I already have one!

Mergi la inceput