Inseminare donator

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Va multumesc tuturor pentru sustinere

Am vazut puncte de vedere diferite si m-am convins ca in principiu nu am de ce sa-mi fac griji...Am listat toate postarile voastre si in wk le-am discutat impreuna cu sotul meu (sa va spun sincer, ma enerveaza titulatura asta oficiala de sot...ma rog...)

Mai mult de atat, mi-a spus ca pentru el e mai usor sa accepte inseminarea cu donator decat adoptia, cu toate ca si aceasta era pe lista pana sa aflam de IAD...si ca nu o accepta numai asa, formal...
Nu-mi explic de ce insa, treaba cu crescutul din primele zile, sa-i simti primele miscari in burta, sa-i auzi primele batai de inimioara...ni se par magice si unice... cu toate ca nu le-am simtit inca.

Ma simt muuulltttt mai bine ca m-am descarcat voua si ca m-ati ajutat sa vad problema si cu alti ochi.

Celor care aveti copii va doresc sa va lumineze zilele iar celor care nu-i aveti - sa va umple gandurile pana cand ii veti putea strange in brate.

Voi incepe de luna asta urmarirea la eco si o sa demaram procedurile..
Si un lucru pot sa va asigur: o sa aflati cu siguranta cand o sa fie o scinteie de viata in 'marsupiul' meu


-Rabdarea este cheia fericirii-

Mariaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

maria, sa va ajute Dumnezeu sa va indepliniti visul cat mai repede ! va tin pumnii, si asteptam vesti bune cat de curand !



alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina_mircu spune:

postez si eu aici pt ca m-a impresionat mesajul tau. noi nu am avut prbleme de genul acesta, dar cumnata mea are.
voiam sa-ti spun sa-i dati bataie si sa nu mai stati pe ganduri. un copil este o minune si o sa-l iubiti f mult. este o mare implinire si o mare bucurie. Oricand poti sa gasesti chestii de care sa te temi, nu le lasa sa stea in calea implinirii viselor tale.

sanatate si un copilas ff sanatos

pupici
Malina siDanutz (5 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

"Omul propune si Dumnezeu dispune". Eu zic sa incerci - si sa se faca voia Domnului. Asa va fi cel mai bine.
Mult noroc iti doresc, orice cale ai alege-o!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Mariucaaaa....ce ma bucur sa te "vad". Nu mai stiam nimic de tine iubita me. Puiule daca tot ati pus problema in acest fel, de ce te framanti? Daca amandoi ati fost de acord cu aceasta solutie, mergeti inainte. Bebele va fi al vostru, al amandurora. Macar are un bobuletz de la unul dintre voi.
Iti doresc sa iei cea mai buna decizie si fa-o cu inima deschisa.
Te sarut cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Ai dreptate sa te temi ca sotul tau poate ca va pastra ascunsa in adancul sufletului frustrarea ca nu a putut EL sa conceapa impreuna cu tine copilasul.Ca dovada ca adoptia i se pare mai greu de acceptat. Si din pacate, il poti ajuta pana la un punct. Barbatii pot fi uneori mai nervosi decat femeile.
Cred insa cu toata convingerea ca, dupa ce vei ramane gravida, fiind langa tine in permanenta si luand parte ca orice alt tata care si-a incheiat rolul pur biologic, la cresterea si dezvoltarea unei fiinte noi, va "uita" amanuntul suparator si nu veti fi decat o familie fericita: mama, tata si copilu'!
Te simti vinovata pt ca abandonezi corabia si incerci alaturi de un strain sa ai un bb ?
Pai daca altfel nu se poate, ce rost are sa te framanti?! Lucru valabil si pentru el ...
Nu ati cerut-o voi, asa a vrut Doamne-Doamne.
Si Doamne-Doamne iubeste copii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

quote:
Initial creeata de Mariaa


De 8 ani ne dorim enorm de mult un copil. Dupa o sarcina pierduta ne-am luptat pana acum practic cu morile de vant...nu s-a intamplat nimic semnificativ d.p.d.v. medical cu toate ca in toti acesti ani am facut carari pe la usile medicilor, tratamente, investigatii, etc. Initial problemele medicale au fost la mine, pentru ca in ultimii 6 ani la sotul meu sa fie 'buba' fara de solutie..

Va rog sa nu-mi spuneti de solutii gen FIV,ICSI si altele, sunt satula...




Maria, spui ca iti doresti enorm un copil si de asemenea iti iubesti foarte mult sotul deci in primul rand iti doresti un copil cu el si in al doilea IAD, eu asa vad lucurile.

Eu nu prea am inteles ce inseamna "buba" la sotul tau. Mai concret daca ati face FIV+ICSI ati avea sanse?

Daca insa nu aveti sanse la FIV + ICSI, atunci cred intr-adevar ca sotul nu are de ce sa fie frustrat, o sa iubeasca enorm burtica si copilasul.


Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

'buba' inseamna azoospermie (la inceput oligo-astenospermie, apoi azoospermie)

multumim foarte mult pentru sustinere tuturor ! o sa revin cu rezultatul :)
sanatate maxima va dorim si noi voua si puilor vostrii.


Onete, pupaturi maxime si daca ai noutati astept si eu un PM sa mai povestim.

Rabdarea este cheia fericii !

Mariaa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

hai tu mariaaaa, hai tu mariaaa. treci la bebe imediat!!! oki? :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

V-ati intalnit toate harcile aici???? Ce dor imi era de voi!!
Ma alatur galeriei: Mariuca mea, sa vina bebe cat mai repede, asa cum va doriti, caci conteaza clipa in care il veti tine in brate, e magic!
Te pup si astept sa vad cea mai frumoasa burtica.

Vilma, Anca (5 ani) si Tudor (2,4 ani)

Mergi la inceput