Cauterizare rana col

Cauterizare rana col | Autor: Hermis

Link direct la acest mesaj

Buna,

Ma adresez celor care au trecut printr-o cauterizare a unei rani pe col cu intrebarea: de cate ori a fost necesara ulterior cauterizarii, pansarea? Cu ce produs a fost pansata rana? Cat timp a trecut de la cauterizare la formarea crustei si caderea acesteia?
Eu am o rana cauterizata in 30 mai, am fost de 4 ori la pansare si inca nu e spre rezolvare. Se foloseste Baneocin - e ok sa se foloseasca pudra pe mucoasa?
Apoi ati folosit ovule? Dupa prima menstra "viata" voastra a putut reintra in normal?
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Hermis, eu am facut o cauterizare acum vreo 4 ani. Nu imi mai aduc aminte toate detaliile si sunt convinsa ca acum se folosesc alte substante. Pot sa iti raspund la ultima intrebare - dupa o luna totul a reintrat in normal si nu am mai avut probleme cu ranile pe col de atunci (am avut din pacate cu altele, dar nu au legatura cu rana pe col).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:



Draga Hermis,
eu am facut cauterizare pe col pe 22 aprilie 2006. Am fost la control+pansat la o saptamana dupa interventie si apoi nu am mai fost la nici un control pentru ca nu mi s-a spus.(la controlul de o saptamana medicul a spus ca totul e in regula, se vindeca frumos si sa respect indicatiile lui: interzis spalaturi vaginale, interzis ovule, interzis baie in cada sau cu dusul in zona "z", repaus total de la timp de o luna). Am respectat tot ce mi-a spus iar la o luna dupa am revenit la viata normala.
Pansarea a facut-o cu apa oxigenata.
Peste 6 luni ma duc la control sa vad daca totul e bine.
Sanatate!



Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hermis spune:

Multumesc Alissa!
Multumesc Iepumic!
Am mai facut acum 5 ani o cauterizare, dar de atunci nu-mi aminteam nimic de vizite repetate pentru pansare samd. Credeam ca deficitul de lecitina e evident...
Chiar nu stiu ce sa cred cu cauterizarea asta, pentru ca initial mi s-a spus ca sint niste zone mici dar incapatanate (si de aia le cauterizez), pentru ca la ultima pansare, doctora sa se minuneze de cat de mare e rana mea cauterizata. Ma tem ca Baneocinul ala (care contine si talc, nu?), mai mult sapa rana decat o vindeca si de aceea inca mai astept o confirmare/ nu in acest sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Eu am facut doua cauterizari anul trecut,se pare ca a fost o rana mai profunda si a fost nevoie si a doua oara. Mie nu mi s-a facut nici un fel de pansament,am fost chemata la control dupa prima menstruatie si atat.Bineinteles,timp de o luna abstinenta totala. Nu stiu nici cum e cu crusta respectiva,fiindca doctorul nu mi-a spus decat ca e vindecata la controlul din luna uramatoare.
Baneocinul nu iti poate face rau,contine un antibiotic,eu l-am folosit pentru pansamente la operatia de cezariana,numai ca era crema,nu pudra si il mai utilizez si acum cand am vreo rana,pentru ca se prinde mult mai repede cu Baneocin decat fara.



-------------------------------------------------------------------------------------One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Fetelor, eu raman f surprinsa cand citesc postarile voastre!
Saptamana viitoare ma duc si eu pt cauterizare; din cate am mai auzit nu doare; e adevarat????
Dar vreau sa va spun ca habar nu am avut de pansari, abstinente (o luna?!?!?! ), controale! Am crezut ca ma duc la spital, medicul isi face rapid treaba si ne luam "la revedere" fericiti ca am rezolvat-o si pe asta (fara alte povesti!). Sunt socata!
In alta ordine de idei: va rog fffff frumos sa-mi ziceti si mie cam cat ar trebui sa dau la medic pt o astfel de procedura! Eu m-am gandit la o suma, dar acum ma intreb daca nu e prea mica avand in vedere ceea ce spuneti voi despre cauterizare (100 ron o fii ok?)

si mersic anticipat pt raspunsuri!

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

1 , 2 si 3
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Hai, fetelor! Nu ma lasati la greu; dati-mi si mie o idee despre costul unei cauterizari! Plizzzzzz!

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

1 , 2 si 3
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hermis spune:

De ex la Medsana o electrocauterizare e 9oo.000 lei - acum depinde daca te duci la cabinet privat, clinica sau la spital (unde ce dai este 100% pentru medic). Doare ceva, senzatia e de usturime usoara,dar nu dureaza decat citeva ore (2-3 dupa) si gata. In rest nu sint dureri, decat abstinenta pina la prima menstra.Procedura se face imediat dupa terminarea menstruatiei lunii curenta, ca mucoasa sa aiba timp sa se refaca pina la urmatoarea. Sper ca te-am ajutat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxivan spune:

Si eu am avut o rana pe col, dar era mica si mi-a cauterizat-o cu laserul.Nu a durat mult si am avut doar o senzatie de arsura,asta se intampla acum 3 ani,eu aveam doar 21 de ani si am fost tare speriata.Nu am avut voie dupa interventie sa fac baie in cada,sa am relatii sexuale timp de 2 sapt(parca).Eu am fost in Timisoara la un cabinet particular si am platit aproximativ 1,5 mil.Multa sanatate1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuletul spune:

Hermis, si mie mi s-a pus un fel de baneocin dupa cauterizare, santaderm, deci se foloseste pudra cu antibiotic. Eu am fost cauterizata in februarie si din pacate abia acum e spre vindecare, asta cred ca si din vina mea ca nu am mai fost la doctor in fiecare luna desi simteam ca nu e ok. Luna trecuta mi-a dat un tratament cu ovule si supozitoare si acum e mult mai bine.
Fetelor, nu faceti ca mine, duceti-va si rezolvati-va la timp problemele chiar daca asta presupune vizite mai des la doctor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hermis spune:

Multumesc Ursuletule! Cum ti-ai dat seama ca ceva nu e ok? Mie mi-a zis ca o sa trebuiasca sa folosesc si niste ovule trofice si mixte acum. Dupa primul ciclu am sa merg la control si sper sa am noroc, sa se termine totul acum.

Mergi la inceput