Sclava sau Regina???

Sclava sau Regina??? | Autor: Deserted

Link direct la acest mesaj

Ce preferati, sclava in casa unui geniu sau regina in casa unui mediocru???
Extremele, oare pe care din cele doua le preferam? casatorindu-te cu un om genial nu duci lipsa de nimic, material vorbind dar va trebui sa-i suporti capriciile, diferenta de nivel intelectual, sa faci ce zice, ce-i place plus victima lui sentimental, dar in schimb, esti repectata de toata lumea, plimbata in toate colturile lumii, cele mai scumpe toalete, bijuterii, masini, vile superbe etc...
Daca te casatoresti cu un mediocru nu ai parte de acest rasfat material, dar cind se uita la tine are in ochi luciri celeste, cind te scoate la o cafea odata pe saptamana are ochi doar pentru tine cu alte cuvinte esti regina lui sufleteste si atat cit poate el sa te faca fericita, nu esti doar oama facuta din coasta barbatului

edit: la ora asta sint cam obosita, nu stiu daca am dezvoltat bine dar sper sa ma fi facut inteleasa..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rosey spune:

Nu cred ca pui bine problema. Geniul nu implica implica in mod automat prosperitate materiala. Un om mediocru nu te va "diviniza" in mod automat. Ba ar putea sa simta acut inferioritatea lui si sa incerce sa te coboare la nivelul lui, injosindu-te si tratandu-te urat, pentru a se simti el superior, cumva.
Un om intelectual nu va incerca sa te faca victima lui si nu va avea, neaparat, capricii, ci poate va avea, dimpotriva, o mai mare deschidere fata de tine si de problemele si sentimentele tale.
Diferenta de care vorbesti tu aici este intre un om bogat, dar arogant si sarac din punct de vedere intelectual si sufleteste; si unul cu putine resurse materiale, dar care ar putea sa te iubesca din suflet, desi nu iti poate oferi mare lucru dpdv financiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Da de ce trebuie sa facem o alegere intre astea doua? Doar sunt si alte variante

*****************************************************
I plan on living forever. So far, so good

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Eu nu sunt nici una, nici alta. Si nici nu as vrea ... M-am casatorit cu un om normal, muncim amândoi si construim cât putem ... Vedem lumea când avem bani, daca nu, facem concedii mai modeste. Ne suportam capriciile reciproc. Iar cu enteligenta nu ne batem capul ...

Desi termenii tai îmi par ciudati : geniu = cu bani multi, mediocru = fara bani (multi). Sa nu uitam ca multe genii au trait sau sfârsit in mizerie. Mai sunt multe de spus ...

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sib_maillet/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Amant am voie? Ca la prima optiune asa ceva ar fi indicat ca sa uiti ca te afli intr-o cusca de aur.
A doua ipoteza cade. Mai bine singura.

Anka si Ubitu (26.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

cred ca geniu, bogat, mediocru, sarac...etc sunt atribute care definesc oamenii in societate, nu intr-un cuplu. intr-o relatie exista el si ea, exista iubire, exista respect, exista poveste, exista oameni care sunt toti egali atunci cand sunt indragostiti.

"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Exact ce ti-a raspuns Rosey voiam sa-ti zic si eu!
Insa dupa modul in care descrii cele doua extreme, imi dau seama ca este modul tau de a privi doi oameni cat se poate de prezenti in viata ta. Si ca ai dori sa faci o alegere, asa ca propui un sondaj printre femei...
Nu pot sa-ti spun decat: fiecare se simte bine daca traieste cat mai aproape de felul lui de-a fi. Unii nu se simt bine in lux, altii da. Unele femei simt nevoia sa fie "sclavele" unui barbat (serios, nu e cazul meu, dar stiu cazuri), altele nu. Sclava esti in masura in care il servesti, nu in masura in care ai de toate (tu descrii ciudat situatia sclavei la om bogat). Oricum, daca un barbat te face "fericita", esti deja sclava lui, cel putin sufleteste, daca material nu are ce-ti oferi. Si mai devreme sau mai tarziu, vei ajunge sa fii un fel de sclava si in casa lui... daca nu cumva ai ales sa iti imparti viata in mod echitabil intre cei doi!
Eu nu prefer nici una dintre variante, ma simt bine cu propria persoana si in compania unui om cu care imi impart timpul si la care tin mult. Nu ma raportez la el ca sa decid daca sunt sau nu fericita, ci la mine. De fapt asta facem toti, ne raportam la idealurile si dorintele personale.
Iti doresc succes in a-ti gasi propriile raspunsuri la intrebare.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Dintre cele doua optiuni pe care le am, CLAR aleg pe ala in ai carui ochi vad lucirile...etc.

Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Prima alegere.Pt ca un "geniu" m-ar stimula. Daca sint stimulata,raspund ca atare si mi-ar fi bine.
Un mediocru?Un mediocru ma plictiseste. Daca nu-l deosebeste nimic de restul oamenilor, adorm:)

Am raspuns fara sa ma gindesc la cei doi ca o posibila relatie bazata pe lipsa sau pe nelipsa banilor.Am avut impresia ca la altceva te refereai nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ar fi interesant sa studiezi de aproape un geniu, dar...doar atit.

Eu as prefera ca barbatul pe care il aleg pentru restul vietii sa imi fie egal.
Sa fie la acelasi nivel cu mine.
Si daca eu sint mediocra, sa fie si el mediocru.
Daca sint frumoasa si desteapta, sa fie si el la fel.

Nu concep relatii de subordonare in familie...de nici un fel.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Eu fac parte din categoria femeilor care-si doreste undeva anume ca El sa fie mai "sus".

Mergi la inceput