Sclava sau Regina???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by She

Eu fac parte din categoria femeilor care-si doreste undeva anume ca El sa fie mai "sus".

si tot asa...



depinde unde

*****************************************************
I plan on living forever. So far, so good

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

Nici una, nici alta... Nu ai spus daca putem alege si varianta 3 - lipsa.

Glumesc. Nu as prefera sa fiu sclava nimanui, nici la propriu, nici la figurat. Dar nici regina unui plafonat sau a unuia lipsit de nici un fel de initiativa.

As incerca o echilibrare de forte. De putere. De bani. De reusite. De incredere.

Subiectul tau aduce bine cu clasica intrebare: sa conduci sau sa fii condus intr-un cuplu. Intrebare la care eu iar am dat rateu, nici una din variante n-a fost pe gustul meu.


"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by She

Eu fac parte din categoria femeilor care-si doreste undeva anume ca El sa fie mai "sus".



el sa fie "mai sus" implica faptul ca tu sa fii "mai jos".


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

quote:
Originally posted by Elise

quote:
Originally posted by She

Eu fac parte din categoria femeilor care-si doreste undeva anume ca El sa fie mai "sus".



el sa fie "mai sus" implica faptul ca tu sa fii "mai jos".


Elise


Pai nu asta am zis? Nu vad mesaje codate in postul meu:)

Si cum ziceam, "undeva".prefer sa ridic "ochii".Nu, nu ma refer la inaltime. Exista niste ghilimele.
Explic cit pot de clar, vad ca mesaje simple si concise sint luate si despicate in o mie de feluri:)

Interesant..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nu-i nimic codat.
spuneam doar ca as accepta greu ideea ca ii sint inferioara omului meu.
daca mi-e superior inseamna ca eu ii sint inferioara, nu?

ma refer la kestii relevante, nu nr. de kg. de ex.... ca greutatea inferioara kiar ma bucura!
Sper sa n-ajung sa "complexez" suta lui de kg vreodata....

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

quote:
Originally posted by Elise

nu-i nimic codat.
spuneam doar ca as accepta greu ideea ca ii sint inferioara omului meu.
daca mi-e superior inseamna ca eu ii sint inferioara, nu?

ma refer la kestii relevante, nu nr. de kg. de ex.... ca greutatea inferioara kiar ma bucura!
Sper sa n-ajung sa "complexez" suta lui de kg vreodata....

Elise


exagerezi Elise.
Sa "privesti sus" catre omul de linga tine nu inseamna inferioritate.
Ma intreb daca nu ai probleme de mindrie excesiva? Si asta de regula pleaca de la un (se spune), incredere de sine slab?
In fine,nu despre asta este vorba.
Numai ca este ridicol sa traduci ca "privi sus", admirativ, a-ti dori sa ai un partener de la care IEI si de la care ai ce lua , un partener de la care eventual mai inveti una alta,un partener pe care sa_l consider mai"puternic" mai.."citit", mai mai..este EGAL cu a fii..INFERIOARA lui ca femeie.

Jissus...tu de fapt iti doresti sa domini si nu realizezi asta deloc?

Stiu, ai zis ca vrei egalitate.
Asa ceva nu exista.este o utopie.
Eu uirasc egalitatea "femeie-barbat"
Dracul ia p-al de nu-mi deschide usa si nu-mi aprinde tigara si ma pune sa-i car plasele.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Si ca final:)

Sa ma fereasca cine m-o feri de a fi sclava unui om mediocru.

Streangul de git si la gara:)

Numai bine printeselor:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Stiu, ai zis ca vrei egalitate.
Asa ceva nu exista.este o utopie.
Eu uirasc egalitatea "femeie-barbat"
Dracul ia p-al de nu-mi deschide usa si nu-mi aprinde tigara si ma pune sa-i car plasele.



pai in exemplul dat de tine omu' e "dresat", nu "superior"....

tocmai, ca n-as vrea unul pe care sa-l domin eu, pentru ca dak il domin eu atunci e pampalau si nu ma mai intereseaza.

da' nici eu nu sint genul "dominabil", asa ca dak "geniul" m-ar pune intr-o glastra la ideea ca sint una din decoratiile casei lui ar lua o mare tzeapa....

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

quote:
Originally posted by Elise

quote:
Stiu, ai zis ca vrei egalitate.
Asa ceva nu exista.este o utopie.
Eu uirasc egalitatea "femeie-barbat"
Dracul ia p-al de nu-mi deschide usa si nu-mi aprinde tigara si ma pune sa-i car plasele.



pai in exemplul dat de tine omu' e "dresat", nu "superior"....

tocmai, ca n-as vrea unul pe care sa-l domin eu, pentru ca dak il domin eu atunci e pampalau si nu ma mai intereseaza.

da' nici eu nu sint genul "dominabil", asa ca dak "geniul" m-ar pune intr-o glastra la ideea ca sint una din decoratiile casei lui ar lua o mare tzeapa....

Elise


Confunzi.
Egalitatea este o utopie.Pt ca refuz sa cred ca te astepti sa repari masina sau sa cari sacosele.un barbat care care pungile pietii nu este DRESAT, ci are bun simt si este un barbat educat in rolul de barbat. este chiar tragic ca un barbat cu bun simt este echitat ca si "dresat" si ca tu de fapt, rizi de asta.inseamna ca barbatii ce ne sint?Un obiect care exista in casa sa nu ne plictisim?
De ce zic ca tu confunzi?
Pt ca una este ce am spus referitor la egalitatea femeie barbat, si alta este dorinta mea, atractia mea catre barbati, oameni in general care au sa-mi spuna ceva, care-mi dau de gindit.
ia exemplul locul de munca.cei care sint profesional mai buni decit mine, niciodata , in prezenta lor, nu m-am simtit inferioara ci am simtit o inexplicabila atractie! ca si fata de citiva prieteni, personaje din viata mea in a caror prezenta, tocmai datorita faptului ca eu personal ii simt mai "puternici" , mai capabili de "autocontrol" decit mine, mai rapid dau raspuns intrebarilor existentiale.Ma atrage in general ce eu nu pot.sau ce nu stiu si as vrea sa invat.Culmea, linga genul asta, am senzatia ca sint o fiinta inteligenta pt ca..II RECUNOSC. Si cu un astfel de personaj mi-ar place sa-mi traiesc viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

vorbim de lucruri separate - cele 2 personaje din poveste sint "geniul singuratic" cu o nefasta amarata si sclava si "printzul cersetor" transformat in broasca la loc care-si tiraste printzesa prin mizerie.

Bineinteles ca in realitate exista nspe alte combinatii.
Iar egalitatea este compusa din mai multe plusuri si minusuri... nu exista oameni identici: exista in schimb oameni la care calitatile si defectele se compenseaza, deci nu e unul personajul principal si celalalt personajul secundar.

Si la noi, da, el gateste si eu repar mashina - sint mai putin femeie din cauza asta?

Elise

Mergi la inceput