Deserturile Nataliei (10)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, hihi, ce curios, eu trebuie sa maschez cu ceva tava in frigider, ca de fiecare data cind imi fac treaba pe acolo, iau cite o bucatica

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Draga Natalia,

Am facut si eu Krem a la krem week-end-ul trecut, desi m-am urnit cam greu pe caldurile astea, insa curiozitatea a fost mai mare ;)

Este intr-adevar delicioasa, si pe deasupra este si aspectuoasa si simplu de facut. Voi repeta cu siguranta evenimentul, insa mai pe racoare.

Merci inca o data pentru retetele minunate pe care ni le pui la dispozitie.



Cele bune,

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aura, s-o mincati sanatosi si sa mai faci, ca e tare buna!
O sa ma urnesc si eu sa fac retete noi, dar cind va mai scadea caldura, cam peste vreo luna-doua.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Am refacut prajitura krem a la krem si s-a terminat intr-o zi! Buna rau!!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

draga Natalia,

salivez de mult in fata pozelor cu dulciurile tale. am facut in sfirsit Brownies Cappucino. a iesit delicioasa, noroc ca sotul nu maninca ciocolata si nimic cu cacao, o pot savura in liniste.

2 chestii am de comentat si o intrebare:

1) stratul de brownie a iesit cam gros in tava de 20x20. arata cam dublu fata de cel din poza ta (4-5 cm). cred ca data viitoare folosesc tava de 20x30.

2) mi s-a parut putina brinza si am pus 200g in loc de 150g. de asemenea am inlocuit untul din stratul de brinza cu smintina de 35% (english cream). asta a facut sa iasa un pic moale dar s-a intarit la frigider.

intrebare: cum faci sa nu faca aluatul motz? adica sa nu se umfle mai tare in centru? am incercat sa il distribui mai mult pe margini si mai putin in centru dar tot a iesit mai inalt la mijloc.

merci din nou de reteta. daca nu uit, ii fac azi si o poza. urmeaza sa incerc tortul lady's fingers. e planificat in weekend.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Foarte ,foarte buna prajitura Krem a la krem...atat doar ca din poza ta mi-o inchipuiam mai inalta.Acum e in frigider,i-am taiat un colt s-o gust.Poza ,poate maine cand termin tot ce am de facut.
Multumesc de reteta!

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Natali foarte bun tortul asta nemtesc ,merita 5 stelute.Mersi mult pentru recetele pe care le postezi.Si rezultatul aici si aici.
4 U.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Fetelor, imi cer scuze din start, o vreme nu o sa ma aflu la pc-ul meu, ci la un laptop, conectata prin dial up, deci nu am posibilitatea sa fiu pe net atit de des pe cit mi-as dori.

Lorelei, felicitari pentru reusita! Da, zic si eu ca poti folosi liber o tava de 20 pe 30 cm. Totusi ma nedumereste faptul ca ti s-a umflat blatul pe mijloc, nu ar trebui, doar nu contine agent de afinare. In fine, poate nu se va intimpla daca aluatul va fi intins intr-o tava mai mare. Incearca si revino cu impresii neaparat! :)
Cantitatea de crema de brinza o poti mari, dupa preferintele tale. O prietena de-a mea pune si 300 g de Almette la o portie de prajitura, ii place sa fie stratul de crema mai gros. Si chiar ii iese super prajitura! :)

Adi, hehe, clubul fanilor prajiturii krem a la krem se mareste :))) Poti s-o faci mai inalta daca vrei, folosind o tava cu dimensiuni mai mici. O poti face chiar si rotunda, sub forma de tort, apropo, anume asa am gasit reteta, ca tort.
Vreau sa fac si eu prajitura cit sint in vacanta, sa-i impresionez pe ai mei.

Alina, sa va fie de bine, tare frumos ti-a iesit tortul, si extrem de apetisant!



------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

balbinaam facut si eu krem a la krem este pur si simplu delicioasa...sotul meu a devorat deja jumatate mi-a zis ca nu am mai facut o prajitura asa de buna pana acum....mai asteptam retete noi

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna seara,

Am facut si eu azi Brownies Cappucino. Mi-a iesit super bun.Am sa pun poze maine.
Nati, cum trebuie sa iasa blatul crocant sau pufos ca nu prea inteleg??
Am sa mai incerc o gramada de rete de aici. Imi place sa fac prajituri. Si acuma Natalia ma bagi mai rau in boala.

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput