stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Fetelor,am si eu o nelamurire:cum adica sa va faceti voi teste de ovulatie?Medicul v-a recomandat stimulare fara monitorizare?Cam aiurea!Pai cu testul de ovulatie poti avea o idee asupra LH-ului,dar de unde stiti voi ca foliculii au ajuns la maturitate,daca n-au fost urmariti in dinamica?Daca n-au ajuns la o dimensiune suficienta cit sa poata elibera un ovul?
Spre exemplu,eu luna trecuta am facuta stimulare cu Clostylbegit si nu s-au format foliculi maturi,s-au spart pe la vreo 14mm,adica apa de poaie.Aveti grija cu stimularile nemonitorizate!

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]TEODORA[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Hallo la toata lumea!

Am intrat si eu pe la voi sa va spun din experienta mea de luna trecuta. Am luat Clomifen, prescris de dr, am luat din Z5 pina Z9, apoi in ziua 12 si 14 am fost la eco si erau foliculii de 18 mm. Asta fiind joi seara mi-a zis dr sa fac vineri seara si sambata dimineata teste de ovulatie sa vad cand ovulez. Am facut si nimic, dar datorita faptului ca masor temperatura am observat ca duminica seara am ovulat. 6 zile mai tarziu am avut niste dureri groaznice de burta, care la 2 zile au trecut. Apoi a inceput sa imi fie rau, aveam arsuri, ma durea burta si aveam calduri. De reactia asistentelor din praxis de aici am ramas blocata, cand am sunat sa intreb daca astea ar fi reactii adverse la Clomifen mi-a zis ca se poate si ca daca nu e mai bine ca merg la dr de familie
Ieri mi-a venit cm, cu dureri, ma bucur ca a venit la 31 de zile, asta fiindca ultima data a venit la 52 de zile. Acum nu mai iau Clomifen, nu mai vreau sa aud de asa tablete, in schimb iau in continuare acid folic si Agnucaston.
Dupa cum vedeti de la Clomifen pot aparea tot soiul de reactii adverse, asta depinde intradevar de organism, dar niciodata sa nu luati asta fara sa consultati un medic, asta este parerea mea.

Va doresc numai bine,
Him

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Himmelsduft,sa stii ca si eu m-am simtit cam nasol de la ova-mit(tot un clomifen),dar stiam la ce sa ma astept,fusesem avertizata!
Subscriu,nimic fara prescriptia medicului!

Teodora
http://new.photos.yahoo.com/gogosnel/albums/]TEODORA[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Teodora, ai avut noroc ca ti-au zis ce te asteapta, pe mine aici m-au dezamagit dr si asistentele. Nu o sa mai iau Clomifen si cred ca o sa schimb si dr.

Si referitor la foliculi, daca ai fost de ex cum a fost la mine Z14 si mi-a zis ca e de 18 mm, eu am inteles ca foliculii cresc in fiecare zi cam 2 mm, iar de la 20 mm pot sa elibere ovulul.

Sa nu pierdeti speranta fetelor, ca si in viata noastra va aparea la momentul potrivit cate o minune, ca DD e f mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelutza spune:

Salve fetele, Elena iti era dor de mine ei bine am fost la posta dupa produsele de la Calivita, in sfarsit au aparut am si luat o pastila.Am mai avut de bagat niste comenzi Avon asa ca abia acum am terminat.
Sa stiti ca eu am mai facut stimulare cu Clostylbegit si a dat rezultate din pacate a fost extrauterina, reactii adverse am avut si eu cum ar fi: tulburarea vederii, ameteli, somnolenta si o lene de nedescris. Asa cun a zis Elena sa nu disperam sa mai iesim putin din impasul in care am intrat, acum inram de maine in postul de Craciun si eu cel putin voi incerca sa mai uit putin de BB doar pana dupa sarbatori nu de tot, vreau sa ma rog mult si sa postesc cat voi putea, ma voi ruga si pt. voi si veti vedea ca va iesi BB la toate la anul va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Manuela tu esti din Arad? stii de ce te intreb voiam sa stiu cat ai platit taxe postale la Calivita. Ca eu cumpar pe cardull unei colege si voiam sa renunt la varianta asta si sa comand prin posta. Multumesc[:)

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Buna fetelor,

Va rog sa imi spuneti si mie la cat timp dupa injectia cu pregnil v-a spus doctorul sa prestati? Adica in cat timp dupa injectie se produce ovulatia?

Multumesc,

Andra si Adelina Dora (26.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

AndraM mie doctorul mi-a spus sa ma inchid in camera si sa prestez 3 zile Ovulatie cred ca am avut dupa cateva ore deoarece a inceput sa ma doara burta.deci am facut injectia la ora 18 si seara am prestat dupa 4-5 ore chiar aveam ovulatie mucusul acela. Bafta


Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Andra M ovulatie survine la 36 ore de la administrarea injectiei. Asta inseamna ca daca faci injectia azi la 10 AM, maine seara la 10 PM trebuie sa prestezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Presteaza in fiecare zi timp de 3 zile traiesc cel putin 3 zile in uter

Elena

Mergi la inceput