stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mendi spune:

si eu asa stiu ca nu deregleaza ciclul..... poate e cu ochisori:)))
astept vesti.....sa ne spui cum a iesit testul...
O zi frumoasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

Buna, dragele mele! Uff, ce dor mi-a fost de voi!!!!!!!!

Dar sa nu va mai tin in suspans, stiti ca ieri am promis ca voi face test. Eh, sa vedeti cum a decurs treaba. Am luat un test Barza, am alergat spre casa, eram singura asa ca...la treaba. Fac testul, astept, trec cateva secunde si nu mai am rabdare asa ca privesc testul. Ce credeti ca apare acolo? Va spun eu: II clare, identice. Tremur toata, ma apuc de plans, ingenunchez si-i multumesc lui Dumnezeu pentru minunea ce mi s-a intamplat. Dar imediat, imi trece un gand prin minte: daca rezultatul e fals pozitiv si eu ma entuziasmez degeaba? Fuga la farmacie, iau un test Sure Check, vin acasa si repet procedura. In cateva secunde, ce sa mai astept eu intre 5-10 minute cum scrie in instructiuni citesc rezultatul: II identice, clare. FETELOR, SUNT GRAVIDUTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Offffffffff, Doamne, Iti multumesc!!!!!! E un miracol care s-a intamplat cand ma asteptam mai putin. Luna trecuta, cu closti si o gramada de foliculi - nimic, luna asta fara tratament (dr. a spus ca vrea sa vada cum lucreaza ovarele singure), cu un singur folicul care era foarte nabadaios si nu voia sa se rupa - rezultat: !!!

Offffffff, sunt atat de fericita!!!

Va multumesc pentru sprijin si sustinere, prietenele mele dragi!






Felicia, o proaspata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mendi spune:

Doamne ce ma bucur pentru tine...
Si acum care ar fi secretul???? sa reusim si noi:)))))
eu acum iau prima oara closty... si simt ca ma ingras sau ma umflu nu stiu...sa ingrasat cineva de la closty???
Sper ca nu fac mai mult rau decat bine...luand tratament de stimulare....dar nici nu mai alta varianta:)))
Apropo Felicia20 tu de cand incerci...? si crezi ca closty te-a ajutat???
Va pup ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

fetele, am o intrebare despre injectiile cu menogon: cum sunt, e o stimulare puternica? au reactii adverse? a facut cineva? mie dr. mi-a dat sa iau, pe langa ova-mitul 1/2 pe zi timp de 5 zile, urmatoarele 4 zile cate 1 injectie IM cu menogon. ce parere aveti despre aceasta combinatie: ovamit -menogon?

va pup si mersic!


andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

quote:
Originally posted by mendi

Doamne ce ma bucur pentru tine...
Si acum care ar fi secretul???? sa reusim si noi:)))))
eu acum iau prima oara closty... si simt ca ma ingras sau ma umflu nu stiu...sa ingrasat cineva de la closty???
Sper ca nu fac mai mult rau decat bine...luand tratament de stimulare....dar nici nu mai alta varianta:)))
Apropo Felicia20 tu de cand incerci...? si crezi ca closty te-a ajutat???
Va pup ..




Draga mea, eu incerc de un an si ceva, dar numai o trompa era buna, cealalta era infundata. La sfarsitul lui martie 2007 am facut laparoscopie, s-a desfundat si cealalta trompa si iata ca la doua luni de la laparo am ramas . Doar luna trecuta am luat clostilbegyt 5 zile, luna asta nu ca dr. a zis ca vrea sa vada cum lucreaza ovarele singure. Si se pare ca au lucrat mai bine singure decat ajutate de acel medicament. Sincer, nu cred ca m-a ajutat closti. Pot spune ca Dumnezeu m-a ajutat, cu certitudine, ceea ce-ti doresc si tie.


Felicia, o proaspata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noname spune:

Buna fetelor! Felicitari felicia!
Andreea eu am facut stimulare cu ovamit si menogom , nu iti da reactii adverse.
Eu deja am ajuns la 1 ova-mit in zilele 3-5 si 2 menogom in zilele 5-11.
Rezultate se vad, adik foliculii sunt marisori dar nu s-a intamplat nimik pana acum.
Eu am facut stimularea asta 3 luni, am luat o pauza de o luna de zile cat mi-am facut laparo si acum am inceput sa iau iar.
Poate totusi va iesi ceva.

Pupici multi si copii si mai multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Anca ,sa sti ca ma-m gandit la trompele mele,o sa intreb si doctora
si apoi daca totul este bine la mine,atunci urmeaza sotul
Felicia,felicitariiiiii
si un bebe sanatos
va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Felicia felicitari

Multumim ca ne dai sperante deci closty face minuni cu ajutorul lui Dumnezeu. Si mie mi s-a intamplat sa raman dupa o luna de tratament cu closty si pregnil, dar din pacate nu s-a nidat dupa 3 sapt am pierdut sarcina asa ca ia progesteron sa nu eziti, e foarte bun Eu nu am luat si n-am reusit sa tin sarcina. Luna asta incep si eu tratament din nou Am fost la 2 doctori Unul mi-a prescris 7 pastile din z 3-9 1 /zi iar celalalt mi-a prescris 2/zi z5-9 adica 5 zile/2/zi nu stiu pe care sa-l urmez Voi aveti vreo parere? Eu ma gandeam la cel de 7 zile din z 3de ciclu. Ca 2 pe zi sa nu fie prea puternice Offffffff doctorii astia !!!!!!

Elena

aspiranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mendi spune:

am incercat si eu testul de ovulatie, tip banda....in a 14 zi am a doua liniuta slab conturata.....am inteles din prospect ca doar daca e rosie inseamna ca vei fi fertila....daca niciodata nu e rosie, inseamna ca nu voi ramane niciodata???:))) cine a mai folosit teste de astea cu succes?????
ceva noutati???:) ceva reusite????
eu am luat 5 zile closty.... nu simt nici o schimbare.... si trebuia sa ma duc la echo in ziua a 10 si doctora a plecat din oras....ceva personal....oare are ceva ca nu ma vazut in a 10 zi???
Sper ca nu mi se fac chisturi:)
hai ca va las... va pup si o zi frumoasa in continuare fetelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

mendi, eu am tot facut teste de astea. in fctie de cand incepi testarea , a II a liniuta e mai slaba pana devine din ce in ce mai rosie , chiar mai accentuata decat prima. asa ca ai rabdare si repeta testarea in fiecare zi, spre dupa-masa, la aceeasi ora, fara multe lichide baute inainte.
un test pozitiv este considerat cel cu liniuta aproape ca cea de control sau mai intensa. bineinteles ca asta nu garanteaza ca ovulatia va avea loc, ci testul doar arata ca e detectata o crestere de LH. (parca asa ii spune). dar ovulatia pr-zisa, faptul ca foliculul s-a rupt si a elib. ovulul , nu-ti poate garanta un test de ovulatie. cea mai sigura metoda e monitorizarea.
cat despre reusite, nu cred ca problema consta in testul asta. depinde de multi alti factori.
contiuna testarea avand in vedere ca in Z 14 liniuta era slab conturata. de cate zile ai CM-ul?
bafta, pupici
noname, mersic pt raspuns. am hot. sa nu fac luna asta si menogon-ul, sa vad ce rezultate am doar cu ova-mit, te pup
andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput