stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Poxeta multumesc ca ti-ai adus aminte de vechile aspirante la titlul de mamica cu CLOSTY.Sunt aici nu mai fac nimic, am facut pauza dupa tratament si scum vreau sa ma caut ca asa cum am citit la Felicia 20 ma tem sa nu am trompele infundate .Asta mi-a bagat un doctor in cap Si vad ca si alte fete au ramas insarcinate dupa care li s-a infundat trompele.

Felicia te rog spune-ne cum ai aflat ca ai trompele infundate ?
Dr. tau ti-a pescris laparo.?
Cat costa si unde ai facut desfundare de trompe ?
Multumesc si iarta-ma ca sun insistenta dar chiar ca disper de 2 ani nu reusesc sa raman dupa ce mi s-a intamplat nenorocirea de a naste prematur(avort spontan) la 24 de saptamani

Va pup pe toate si va doresc ce va doriti cel mai mult

Elena

aspiranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia20 spune:

quote:
Originally posted by ella_mirica

Poxeta multumesc ca ti-ai adus aminte de vechile aspirante la titlul de mamica cu CLOSTY.Sunt aici nu mai fac nimic, am facut pauza dupa tratament si scum vreau sa ma caut ca asa cum am citit la Felicia 20 ma tem sa nu am trompele infundate .Asta mi-a bagat un doctor in cap Si vad ca si alte fete au ramas insarcinate dupa care li s-a infundat trompele.

Felicia te rog spune-ne cum ai aflat ca ai trompele infundate ?
Dr. tau ti-a pescris laparo.?
Cat costa si unde ai facut desfundare de trompe ?
Multumesc si iarta-ma ca sun insistenta dar chiar ca disper de 2 ani nu reusesc sa raman dupa ce mi s-a intamplat nenorocirea de a naste prematur(avort spontan) la 24 de saptamani

Va pup pe toate si va doresc ce va doriti cel mai mult

Elena

aspiranta




ella_mirica, !!! Dupa ceva vreme de cand imi doream un copil si acesta intarzia sa apara, am decis sa merg la medic sa vad cum sta treaba. Dr. mi-a spus ca nu are rost sa-mi dea trat. de stimulare pana nu verificam trompele (principalele responsabile pt. o viitoare sarcina - in ele se produce fecundarea). Am facut HSG (histerosalpingografie) care a costat 3 milioane, la care a reiesit ca una din trompe s-a desfundat in timpul procedurii dar cealalta a ramas infundata. Doar cu o trompa buna am asteptat un an in speranta ca se va intampla minunea (desi sansele erau doar de 50 %), dupa care impreuna cu dr. am decis sa facem laparoscopie (care nu costa nimic daca esti asigurata la C.A.S. - dar eu am dat 3 mil. la dr. si 1 mil. la anestezist). Operatia, spre norocul meu, a fost o reusita, ambele trompe sunt acum bune, permeabile, ovulatia e OK, asa ca din aprilie sunt parca mai optimista in privinta sansei de a veni si la mine ! Iti doresc tot ce se poate mai bun! Succes!

http://tt.lilypie.com/Eragp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borziche spune:

MARUSCA, FELICITARI nu iti dai seama cat ma bucur sa aud ca ai 2 II dupa tratamentul cu Menogon. Imi dai sperante, desi azi Z22 ma cam doare spatele si burta, semn ca se apropie CM. Dar nu-i nimic, a fost doar prima luna de stimulare, ar fi fost prea frumos sa iasa din prima...

Tu cate luni ai facut injectii cu Menogon? Ai luat si Utrogestan sau alt progesteron? Eu iau Utrogestan si mi se intampla niste lucruri ciudate, adica prin Z 20 am avut o sangerare, intr-o cantitate foarte mica, dar a fost si nu stiu daca e in regula. Am citit la reactii adverse ca e posibil asa ceva, dar.....

Iti doresc sa ai o sarcina usoara si sa nu uiti de noi, cele care inca asteptam sa vedem minunea....II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexela spune:

Fetele, va rog si, daca puteti, sa imi raspundeti la o intrebare.
Luna asta a fost si pt mine prima oara cand am facut stimulare, cu clomifen, si acum sunt in asteptarea momentului in care o sa stiu daca a fost sau nu sa fie de data asta. Ce voiam eu sa va intreb pe voi era daca vreuna din voi a reusit sa ramana chiar dupa prima luna de stimulare sau trebuie sa am mai multa rabdare?!?!?! Stiu ca fiecare caz e diferit, dar stiti cum e, in situatiile astea, orice iti da o speranta... Problema mea este ca am facut monitorizare timp de doua luni si nu am ovulat deloc, nici macar foliculii nu s-au format, asa ca in luna a 3-a, dr s-a hotarat sa trec pe stimulare. Acum am avut foliculi destul de mari, s-au spart, iar a fost chiar in ziua ovulatiei. Poate voi, care sunteti mai experimentate in domeniul asta cu efectele stimularii, ma puteti lamuri si pe mine. Se poate sa ramai in prima luna de stimulare cu clomifen?!?!
Va multumesc mult!


http://tt.lilypie.com/yCYVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Eu ma facut stimulare cu Clomifen luna trecuta
si acum mi-a venit ieri CM
luna trecuta a fost pt prima data cand am luat clomifen
al tau de cat este?cate ai luat pe zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

neata!
fetelor, de ce ocoliti postarea mea? chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda si mie la intrebare? nu a facut nimeni stimulare cu ova-mit?
mentionez ca am ovare MPC si urmeaza ca luna asta sa fac stimulare cu ova-mit o jum de pastila pe zi din ziua 3 timp de 5 zile.
e adevarat ca e o stimulare usoara? ce reactii adverse pot aparea? multumesc

andreea
http://tt.lilypie.com/JUibm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexela spune:

Rodicaosoian,
La mine, ultimele cateva luni a fost destul de lung CM, adica la vreo 45 de zile, probabil din cauza asta nici nu am ovulat. Clomifen am luat 2 pastilute pe zi, pentru ca nu am gasit concentratia pe care mi-a dat-o dr. Am luat 5 zile, din Z5 pana in Z9 inclusiv, si din a 10-a zi am inceput monitorizarea, iar ovulatia s-a produs cam in Z15 - 16. Imi pare rau ca la tine e Z1, sper sa fie cu mai mult noroc luna viitoare!!! Astept si eu sa vad ce o sa se intample...
Deocamdata ma dor in continuare ovarele, mai bine zis, ma inteapa, cand pe stanga, cand pe dreapta, si mi-e tot timpul foame. Nu stiu ce sa cred, nu stiu daca sunt simptome de bb, sau pur si simplu niste dereglari hormonale, pt ca sigur si stimularea asta are niste efecte hormonale. Tu ce simptome ai avut?
Daca mai stie careva sa ma lamureasca, inca mai astept raspunsuri.

http://tt.lilypie.com/yCYVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Multumesc Felicia pt raspuns

Fetelor eu am ramas dupa prima luna de stimulare 5 z clomifen z 5-9 si pregnil z 14 dar din pacate am pierdut sarcina la 3 sapt. deci testele aratau II liniute si totusi embrionul nu s-a nidat sau nu a fost alimentat cu progesteron indeajuns cert este ca l-am pierdut cu dureri ffff mari de burta. a venit rusiii

Elena

aspiranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexela spune:

ella,
iti multumesc pt raspuns.i pare rau ca nu a fost sa fie, dar sa ai sperante, totul va fi bine!
Dar spune-mi, nu ai pus utrogestan ovule??! Stiu ca se recomanda pt fixarea unei eventuale sarcini.
te pup!

http://tt.lilypie.com/yCYVp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza1318 spune:

buna fetelor!
am si eu o intrebare...nu prea sunt in tema..
mi s-a recomandat stimulare de catre medicul meu...dar eu ovulez f bine natural...de ce se recomanda stimularea ovariana?

multumesc!

iza

Mergi la inceput