stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Mary, in nici un caz sa nu faci stimulare, daca nu e insotita de monitorizare! (adica, ar trebui sa mergi la dr sa iti faca eco transvagina, sa urmareasca evolutia foliculilor, si sa iti spuna cand sa faci pregnylul si de cand sa iei dufaston/utrogestan... Sunt destule variabiel, iar reusitele se pare ca sunt mici, chiar atunci cand faci totul ca la carte, dar nu risca sa iei "dupa ureche", sa nu te mai alegi si cu vreun chist, daca nu se sparg foliculii...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ami_79 spune:

eu am facut stimulare cu monitorizare si a fost f ok, pentru ca stia sa-mi spuna cand sa iau mai mult Climara (astia sunt plasturi cu estrogen, mi-a dat la un moment dat doza mai mare), iar pregnylul tot asa mi l-a dat la momentul potrivit, in z 13 si cand foliculul avea 21 mm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vicar spune:

quote:
Originally posted by ADA72

Iubitelor, va rog o informatie daca se poate: cate luni de stimulare si cate de pauza ati facut?

pupici




Stimularea se face cam 3 luni consecutiv, dupa care obligatoriu pauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrr spune:

Buna am descoperit si eu acest forum,am o problema asemanatoare am facut stimulare cu Clostylbegyt timp de 3 luni / 1 pastila, 2 pastile iar in a 3 luna ,3 pastile si nimic, dupa care doctora a spus ca trebuie facuta pauza o luna, am facut pauza dupa care am facut 12 fiole de Puregon de 50mg, si tot nimic, nu s-a dezvoltat nici macar un folicul,a urmat o luna cu anticonceptionale iar acum urmeaza sa iau in zilele pare ale menstruatiei clomifen(ziua 2,4,6,8,10) iar in zilele impare Puregon(ziua 3,5,7,9,11)a mai facut cineva tratament combinat asa ?
Eu am facu n analize am ovare polichistice, histeroscopia a iesit bine,histerosalpingografia buna, spermograma ok,analize hormonale estradiol ,progesteron, testosteron, acum am facut si testul TORCH,anticorpii antispermatici.
Nu stiu ce sa mai cred am 27 ani si doctora mea se gandeste deja la fertilizare in vitro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Draga rrr, ce inseamna ca ai ovare polichistice, cum si-a dat seama? Daca zici ca nu ovulezi deloc, nici chiar cu stimulare, eu cred ca ai SOP, e mai complex si atunci tre sa-ti faca probabil o decorticare a ovarelor, pentru ca n-ai cum sa faci fiv cu sindromul ovarelor polichistice. In cazul SOP ovarele ajung sa fie acoperite de o membrana care nu permite ovulatia (ovare de portelan). In acest caz, prin laparoscopie, se indeparteaza aceasta membrana. Intra la fiv si vezi ca mai e un subiect cu sindromul ovarelor polichistice, iti explica fetele mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns breaz spune:

Salutare fetele,

Si eu sint noua pe forum si vreau sa va spun ca am facut prima luna de stimulare cu clomifen, 2 pastile pe zi, din ziua a 5-a a ciclului pina in a9-a zi. Vreau sa va spun ca cu toata stimularea am avut ovulatie tot cind am vrut eu adica in a 21 zi a ciclului, si un singur folicul. Eu am luat clomifen in vederea unei inseminari uterine care din pacate nu am putut sa o fac din cauza spermogramei proaste.l-am intrebat pe medic daca trebuie facuta pauza, si mi-a spus ca nu e necesar pt ca nu e o stimulare foarte puternica, dovada ce mi s-a intimplat si mie.Astept vesti si de la alte fete, sa vedem cum au reactionat la clomifen.
Va pup si succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truth spune:

salut fetelor,
de maine incep si eu tratament cu clostilbegyt, 5 zile, din ziua a 6-a, 1 pastila /zi. O intrebare: am citit pe prospect si aici pe forum ca produce tulburari de vedere si nu se recomanda condusul; nasol, pentru ca eu merg cu masina la serviciu; cand sa iau pastila, seara sau dimineata, ca sa nu am probleme?
pe de alta parte, am ramas tablou citind ca pe voi, majoritatea, v-a chemat medicul la monitorizare dupa tratament. mie mi-a zis doar ca in urmatoarele 5 zile dupa, adica 11-16 pot presta si voi ramane gravida... era tare optimist. a mai facut cineva tratament fara monitorizare? am inteles ca monitorizarea se face pt a vedea cand trebuie administrat pregnyl-ul. clostilbegyt fara pregnyl are vreun rost?
cand mi-a dat tratamentul, am facut eco intravaginal. oare e chiar asa de inconstient medicul meu?
manuela, vad ca si tu esti din arad. la ce medic mergi?

am tratamentul pt. 2 luni. il fac, chiar daca am citit si pareri negative, pentru ca il astept de mult pe bebe si nu mai am rabdare.

succes la toate
truth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Truth pastiluta e bine sa o iei seara inainte de culcare si mereu cam pe la aceeasi ora, eu asa stiu. Cat despre tratament fara monitorizare, e cam riscant, mai ales daca e pentru prima oara. Poti face chisturi, pentru ca in general se dezvolta mai multi foliculi de la stimulare si daca nu se sparg toti, atunci se transforma in chisturi. Deaceea nu e bine sa faci stimulare fara monitorizare si supraveghere medicala. Mult succes i-ti doresc!

...cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns breaz spune:

truth,
eu am luat doua pastile pe zi, una dimineata si una seara, si nu am avut nici un efect advers. si eu sint cu masina toata ziua si nu am avut nici o tulburare de vedere. da probabil depinde de fiecare organism. pe mine dr m-a chemat la monitorizare ca sa prindem exact ovulatia. m-a chemat din a 11-a zi si dupa cum a mai scris am avut ovulatie doar in ziua 21. dr mi-a zis ca nu este foarte puternic clomifenul, insa ai puteai sa-ti faci monitorizare ca sa nu faci ceva chisturi. eu avind in vedere ca am facut stimularea in vederea inseminarii e normal ca trebuia sa ma monitorizeze. Astept vesti de la tine sa-mi spui cum te simti.
carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrr spune:


Nucutza,in urma echografiei asta a fost diagnosticul si presupusa cauza a sterilitatii,am inteles ca am mai multe chisturi micute in jurul ovarelor,nu stiu exact laparoscopia cum se face,nu s-a discutat pana acum de asa ceva.
Eu am intrat si la o comisie formata din mai multi medici care au discutat pe baza analizelor mele si au ajuns la concluzia ca momentan nu este cazul de FIV deoarece mai sunt multe scheme de tratament pe care le pot incerca.
Deja ma simt cobai.Hai sa mai incercam

Mergi la inceput