stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuelutza spune:

Ceau, Elena da ar fi naspa, dar daca ai ramas si ai luat tratamentul dupa si a fost doar aia nu te speria.Am avut o prietena care a ramas si nu a stiut,i s-a imflamat o masea si a luat antibiotice, a aflat abia dupa ca e gravida, i-a dat dr. ceva si nu a patit nimic nici ea si nici bebelul sunt ok amandoi.Sa dea D-zeu sa fie..
Simi da am chistul din cauza ca nu s-a spart folicul, si eu am o singura trompa dar eu ma chinui de 2 ani sa raman.Deci tu ai ramas insarcinata cu un ovar si ce s-a intamplat? Ce stimulare ai facut cu ce? Oricum sunt foarte curioasa de ceva vreme tot caut pe cineva care sa aiba o situatie similara cu a mea si uite ca te-am gasit, poate mai vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi77 spune:

Insarcinata am ramas atunci cand aveam doua ovare si chistul pe langa ele.A trebuit sa renunt pentru ca nu era momentul sa aveam un copil asa am crezut atunci si binenteles ca nu stiam de existenta chistului.
In Octombie am facut stimulare cu clostilbegyt z5-9 2/zi,pregnyl de 5000 ui in z14 si din z 15 duphaston 1/zi si fara nici un rezultat.In Noiembrie fac pauza si din Decembrie bis tratament.
Inainte sa incep tratamentul intentionez sa merg la eco sa stiu care este situatia.
Tu ai facut pregnyl?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slavmih spune:

Buna,
cine poate sa-mi spuna cate luni se face stimulare cu ova-mit?
Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza2 spune:

Slavmih, din cite mi-a zis mie doctorul se-ncerca maxim 6 luni, daca nu a aparut sarcina in astea 6 luni se considera ca nu o sa dea roade mai incolo. Dar asta insemna 6 cicluri reusite, adica in care a avut loc ovulatia mult dorita. Exemplu: eu am luat primul ciclu 50 mg Clomid (e tot un clomifen, sunt mai multe nume sub care le gasesti) si am avut ovulatie dar foarte tirzie. A 2-a runda (ca nu e luna ca a durat aproape 3 luni pin-am inceput iar) am crescut doza la 100 mg in speranta ca o sa se produca ovulatia mai devreme pentru a asigura un ou de calitate.
Deci trebuie si monitorizat sa vezi daca are loc ovulatia, daca nu maresti doza, n-are sens sa incerci mai multe luni cu aceeasi doza daca nu functioneaza. Si nu e bine sa incerci prea mult ca e tratament hormonal si poate face si rele!
Succes! Dana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poxeta spune:

alta luna irosita,m-am inselat evident.Cred ca imi doresc atat de mult incat vad simptome aiurea .Asta e ,luna asta iau clotybegit zilele 5-9 sa vedem ce va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Poxeta ne pare rau Nu intra in panica. O sa fim toate la un moment dat

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poxeta spune:

multumesc tare mult,esti tare draguta.M-am linistit acum,dar e asa urat cand iti faci sperante si esti dezamagita.Oricum nu ma las .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slavmih spune:

Multumesc frumos danutza2pentru informatii. Eu am facut stimulare cu ova-mit 3 luni astfel: prima luna 1/2 de pastila si am avut un folicul de 22 mm in ziua a 12-a, luna urmatoare tot 1/2 pastila dar organismul meu nu a reactionat bine adica foliculii au crescut pana la 16mm, in a 3-a luna am luat 1 pastila si am avut un folicul de 24mm, dar pe dreapta. Eu am dosr trompa stanga buna.
Luna asta fac pauza.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelutza spune:

Buna seara fetelor eu greu apuc sa intru, dar si cand intru citesc absolut tot.
Elena ce mai faci? Cum te simti? Eu sunt ok. astept data de 05.12 sa merg la medic si apropo de Vital Women e super si acnea de pe nas si fata se curata, iti sunt recunoscatoere pt. sfaturile tale.
Simi draga mea am luat si eu Pregnyl dar tot fara rezultat pt. ca am ovulat pe ovarul la care nu mai am trompa, dar oricum fii tare si optimista ca vom ramane si noi odata si odata. Aaaaaaa eu am luat Puregon si la urma Pregnyl. Sper ca de la anul sa auzim doar de burtici sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Am deschis si subiecte noi, dar poate e util sa scriu si aici. Donez 30 pastile de Clomifen si trei fiole de Pregnyl. Dati PM daca va intereseaza, e pacat sa le arunc.

Medeea, mamica de bebe Tea - 17 iulie 2006

Mergi la inceput