Carti de Alexandru Mironov

Carti de Alexandru Mironov | Autor: ANDRUSHKA

Link direct la acest mesaj

Il stim cu totii ca pe "taticul " emisiunilor paranormale de la TV, stiinta si tehnica si alte bizarerii care cu timpul vor intra in cotidian... Insa acum cativa ani am avut ocazia sa citesc ENIGMATIC PAMANTUL, un jurnal de calatorie excelent, scris cu umor, dar si plin de informatie... Imaginati-va ca omul asta a calatorit in locurile cele mai controversate de pe Terra, si ti le prezinta intr-o modalitate de le si vezi in fata ochilor... Sa va mai zic ca prin clasa a XIa , la un seminar de pedagogie ne-a vorbit cateva ore despre inventii si ce se mai petrece pe pamantul asta si nimeni nu clipea macar din ochi? Are un sarm extraordinar, eclipseaza tot... Ca sa nu-l mai pomenesc pe fiul lui care pe vremea aia era un pushtan ca si noi, un tip mortal cum l-am catalogat eu atunci, un brunetel focos ( am inteles ca s-a nascut undeva prin Africa...), la fel si nevasta-sa, o tipa frumoasa si eleganta... L-am intalnit apoi, in tete-a tete, pe vremea experientei mele jurnalistice, i-am luat un interviu si nu mai stiam ce sa fac sa-mi stapanesc emotiile.. atunci mi-a dat si un autograf pe cartea aia ferfenitita...nu mai stiu ce zicea acolo, dar eram veshteda de emotie.. atunci mi-a spus ca-l "creste" pe viitorul presedinte al Romaniei din 2008 ( oare atunci sunt alegerile?), mi-a facut o demonstratie de cat de tari sunt satlitii spion americani si alte subiecte de-astea ... Da, sunt un fan Mironov! Altii ca mine?

PS: Intre timp am uitat cum il chema pe fiul cel dragalas, pe vremea aia il pomeneam mai mereu... ca doar cine stie... Vrabia malai viseaza...