Ai nostri ca brazii (ian-feb 2005) - 18

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

ieri i-am facut irinei fasole galbena cu carnita de vita. Ei nu i-a placut dar a fost foarte buna pt mami. Apoi i-am facut dovlecel fiert pasat cu branza topita. Ei nu i-a placut dar... a fost bun pt mami.
Tot ieri tati i-a cumparat caise piersici capsuni banane si alte alea deci ma tem sa ma gandesc ce e in burtica ei...
A invatat si iri un cuvant nou: Capa! (capac adica)

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Trei generatii (de lopatele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

quote:
Originally posted by PatriciaArdeleanu

Erica, Am gasit rosii romanesti -de sera, bineinteles -acelea cu putin mot, maricele si putin turtite si incretite spre codita, daca am expl corect. sint delicioase, am luat aseara.
ai vazut deja cirese?/ romanesti??
eu am si eu o dambla: toata iarna-primavara sint moarta dupa salata verde, cind e cea mai scumpa, etc; cum apar primele rosii, nu ma mai ating de ea, cind e ieftina si la discretie. La fel si ridichile, acum majoritatea sint f amare, nu stiu de ce...

Patricia si Rebecca (05.02.05)





Cum imi dau seama ca-s romanesti ciresele?
Da, am vazut dar n-am luat inca, pt ca nu mi-a fost pofta la pretul ala, dar nu stiu daca sunt romanesti sau nu.
Merci pt. explicatia cu rosiile. Nu stiam cum arata alea romanesti (eu nu intreb niciodata, pt ca n-am incredere in raspunsul comerciantilor).

La faza cu salata verde, subscriu. Si mie imi piere cheful de ea cand se ieftineste sau cand mi-o da maica-mea moca din gradina. Dar iarna, ehe! are alt farmec...

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Alor mei nu prea le place fasolea verde (mie, da, dar nu m-apuc sa gatesc doar pt mine). Dovlecelul nu-mi place mie... Ia sa incerc poate le place lor, n-am mai facut demult.

Fetelor, eu am o nedumerire in privinta capsunilor s.a. fructe potential alergene. Eu am auzit/citit ca reactia alergica nu e obligatoriu sa apara pe loc, ci sensibilizarea poate avea loc in timp, mai exact poti deveni sensibil la un alergen cand perioada de expunere este de 6 luni. Chestia asta s-a verificat la Eric cel putin, care dupa 6 luni de stat in mediu cu acarieni a inceput sa se manifeste alergic. Nu stiu daca se aplica si in cazul alergenilor de tip alimentar, inca nu-s lamurita. Voi ce stiti?

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Dana, cam asta incercam sa explic ca am citit si eu ref capsuni. In plus, din cate am inteles, exista posibilitatea sa nu faca alergie la capsuni de ex, dar daca sunt introduse in alimentatie prea devreme devine mai sensibil in general si deveni sensibil la mai multe chestii mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Crinuta, mi-e tare mila de bietul Rayan si te inteleg perfect deoarece si Ruxi este tot asa de vehementa in a refuza orice medicament. Sanatate multa! Sper sa n-ajungi totusi la injectie.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Fetelor, lamuriti-ma si pe mine, care ar fi ideea.. Sa nu le dam capsuni si kiwi? Nu prea am inteles....

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Ana Maria, da, eu zic ca e bine sa limitam consumul fructelor cu potential alergen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Erica, asa e cu alergiile, din pacate. Exista o perioada de expunere si apoi se declanseaza. Eu la 1 an i-am introdus galbenusul de ou si la 1,3 luni kiwi-ul, si la 1,4 luni, surpriza! Bubite. Si nu stiu de la ce. Acuma incerc sa scot si galbenusul si kiwi-ul, sa vedem daca ele sunt cauza.

Coraly si Sergiu

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

M-ati pus pe ganduri cu capsunile si kiwi si argumentele voastre sunt bune, deci ce facem, le dam mai rar sau nu le dam deloc?


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Coraly bubitele pot avea diverse cauza. L-a vazut un doctor si a spus ca e urticarie? Victor face bubite pe pipt si pe brate de la caldura. In absenta caldurii dispar/

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput