preparate din carne de miel

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

uitati inca o reteta de drob de miel

DROB DE MIEL

Se fierb organele de miel (ficat, plaman, inima, rinichi), se poate completa si cu organe de vitel sau porc.
La fiert se adauga: piper boabe, enibahar, sare , foi de dafin si alte mirodenii pentru gust.
Dupa ce s-au fiert, se ia cratita si se pune la racit. Dupa ce s-au racit se dau prin masina de tocat (sita fina). In compozitie se adauga putin ulei, delicat, piper macinat, cepa verde , marar si patrunjel (tocate fin). Pentru omogenizarea compozitiei se adauga doua - trei oua. Se ia prapurele de la miel (care in prealabil a fost spalat cu apa si otet) , se aseaza compozitia in asa fel incat sa fie complect acoperit si se aseaza intr-o tava unsa. Se coace in cuptor la foc potrivit.


miru&nana=>fetele mele frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

PULPA DE MIEL UMPLUTA 1, 5 kg pulpa de miel, 200 g miel pentru pasta, 2-3 morcovi, 200 g mazare, 4 oua, sare, piper, 2 foi de dafin, cimbru, 400 ml vin rosu, 100 ml ulei Se dezoseaza carnea dupa pulpa, lasand carnea agatata de un capat al osului. Separat se prepara o pasta din 200 g carne cu mixerul. Pasta se amesteca cu ouale, sarea si piperul. Se pune pasta peste carne, dupa care se adauga morcovul taiat rondele, apoi mazarea, dupa care se ruleaza in jurul osului si se leaga cu sfoara. Se pune apoi intr-o tava, in care se pune vinul, cimbrul si foile de dafin, 100 ml ulei si se pune la cuptor, la foc moderat, timp de 50-60 minuteSe serveste cu cartofi natur si salata verde.don't worry....be happy.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

cuib in forma de trandafir umplut cu mielIngrediente : 1 coasta de miel dezosata, 2 cartofi, 1 morcov, 3 linguri de lapte, un varf de sare, putin cimbru. Mod de preparare : Se scoate carnea dupa coaste si se prajeste timp de 4 minute intr-o tigaie de teflon, fara ulei. In acest timp, se incalzeste laptele cu sarea. Se curata catofii si morcovii si se fierb 10-12 minute cu putina apa. Se scurg apoi de apa si se amesteca cu laptele. Separat, se amesteca, de asemenea, carnea de miel prajita. Piure-ul se aseaza in forma de coronita, pe o farfurie, iar in mijlocul ei se pune carnea maruntita.(de miel) don't worry....be happy.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

Mancare greceasca de miel Ingrediente :1/2 miel partea din fata, coaste, gat, picioare, cat mai multe oscioare, maruntaie, 1 legatura mare de marar taiat marunt, 1 legatura mare de patrunjel, 1 farfurioara cu ceapa verde tocata, 1 farfurioara cu ceapa uscata taiata marunt, 25 g pesmet fin, 500 g unt proaspat, sare, piper.Mod de preparare : Se taie bucatelele de carne ca la tocana. Maruntaiele se dau prin masina. Se asaza intr-o cratita jumatate din compozitie, astfel: la fund ceapa, apoi carnea, mararul, patrunjelul, ceapa verde, bucatelele de maruntaie, sare, piper, untul taiat bucatele, bojocul si pesmetul presarat peste tot cuprinsul cratitei. Apoi se continua cu jumatatea a doua din compozitie in aceeasi ordine. Se acopera si se fierbe incet pana scade toata zeama lasata de carne si de zarzavaturi. Nu se pune apa. eu nu le-am incercat!Stufat de miel Ingrediente : 750 g carne de miel, 2 cepe uscate, 150 g grasime, 1 legatura de ceapa verde, 1 legatura de usturoi verde, 1 lingura otet (sau zeama de lamaie), sare, 1 ceasca zeama de carne. Mod de preparare : Se inabusa in grasime bucatile de miel cu sare si ceapa veche taiata marunt. Cand ceapa s-a topit bine, se adauga zeama de carne sau apa. Ceapa si usturoiul verde curatate se taie bucatele si se oparesc in apa clocotita cu sare. Se scurg bine in strecuratoare. Se inabusa cu grasime 10-15 minute. Se adauga carnea de miel. Se lasa sa fiarba impreuna. Se toarna otet sau sare de lamaie. Se gusta de sare. don't worry....be happy.mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

quote:
Originally posted by Caroline

Cele care sunteti prin tarile arabe, spuneti-mi si mie cum se zice in araba la "prapure". Imi trebuie pentru drob de paste, si singurele magazine de unde as putea cumpara maruntaie de miel sunt cele arabe si nu stiu ce sa le spun ca vreau





daca nu este prea tirziu acum, poti cauta la magazin dupa Lamb Fat.
Noi am gasit in chicago, si asa l-au numit.


mn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel_jp spune:

Mey fete! Merci! Am facut fripturica de miel dupa reteta lui Osna ..super a iesit ,cu ceapa cartofi ,la cuptor...super ,fetele mele au fost incantate ,cica am talent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

Friptura de miel
Pulpa de miel se dezoseaza se aplatizeaza, ca sa aiba o grosime uniforma, dar sa nu fie prea subtire (cam 1 cm); o presari cu sare si o lasi o jumatate de ora. Iei 5-6 fire de usturoi verde, de lungime egala, le pui intr-o parte si rulezi carnea in jurul lor, sa obtii o rulada. O legi cu ata si o dai la cuptor, ca pe orice friptura. Usturoiul ii ia mare parte din gustul de miel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de craluca

DROB DE MIEL
fierb bine organele in apa cu sare (la care eu pun si niste mate bine curatate) apoi le toc marunt de tot (dar nu le dau prin masina); ceapa verde si verdeata le toc marunt si le amestec cu tocatura de organe, pun sare si piper dupa gust si oua. Ceea ce iese pun in prapor, il ung cu ulei si il bag la cuptor intr-o cratita cu ulei si apa. Ca sa iasa cat mai bun pun foarte multa verdeata si cat mai multe oua.

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de simonaM

eu nu l-am incercat pt ca mie nu imi place carnea de miel...dar uita niste retete !

DROB DE MIEL
Se fierb organele de miel (ficat, plaman, inima, rinichi), se poate completa si cu organe de vitel sau porc.
La fiert se adauga: piper boabe, enibahar, sare , foi de dafin si alte mirodenii pentru gust.
Dupa ce s-au fiert, se ia cratita si se pune la racit. Dupa ce s-au racit se dau prin masina de tocat (sita fina). In compozitie se adauga putin ulei, delicat, piper macinat, cepa verde , marar si patrunjel (tocate fin). Pentru omogenizarea compozitiei se adauga doua - trei oua. Se ia prapurele de la miel (care in prealabil a fost spalat cu apa si otet) , se aseaza compozitia in asa fel incat sa fie complect acoperit si se aseaza intr-o tava unsa. Se coace in cuptor la foc potrivit.


DROB DE MIEL
-organele interne din interiorul unui miel (plamanii, ficatul, rinichii, inima) +250 grame carne tocata (de preferinta de pasare);
-1/2 kg ceapa verde;
-1/2 kg usturoi (de preferinta verde, de la care se pun si frunzele taiate, marunt);
-6 oua ;
-sare;
-piper;
-ienibahar macinat;
-o legatura mare de patrunjel verde;
-praporul mielului sau o punga de plastic, spalata bine;
-400 ml. ulei;
Se fierb bine maruntaiele, se taie cubulete (de marimea celor de legume de la salata Beuf); (Se da carnea, fiarta si ea, prin masina de tocat); 3 oua se fierb tari; Li se scoate galbenusul si se sfarma; Se adauga si celelalte oua (si albusul) +condimentele si putin ulei. Se adauga si ceapa tocata marunt si usturoiul. Se amesteca totul foarte bine pana la omogenizare.Se introduce compozitia in prapor, sau in punga. Se aseaza totul in tava unsa cu ulei; (de preferinta o forma rotunda). Se da la cuptor, la foc mic, cca 25 minute.
Timp de lucru: max.1h1/2.
Pofta mare!


don't worry....be happy.
mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de simonaM
si o friptura de miel(din cartea de bucate)

FRIPTURA DE MIEL CU CIUPERCI CHAMPIGNON

Ingrediente:
. 1 kg pulpa de miel
. 1 lingura de ulei
. sare, boia
. 1 ceapa, 1 legatura patrunjel verde
. 50 gr ciuperci - conserva

Mod de preparare:

Pulpa bine curatata se sareaza, se freaca bine cu boia, se pune in tava cu ulei incins si se prajeste pe ambele parti. Se scoate apoi din tava si se pun la calit ceapa, ciupercile si patrunjelul. Repunem pulpa cu un capac deasupra, udand-o des (cu apa sau cu vin) si o lasam la fiert pana se face carnea moale.
Se serveste cu cartofi si salata verde...


don't worry....be happy.
mona78

Mergi la inceput