cat conteaza numele de familie?

cat conteaza numele de familie? | Autor: 26-kara

Link direct la acest mesaj

radu nu va mai avea liniuta in certificat pentru ca s-a rezolvat in instanta.
acum nu stiu? cat conteaza sa ii si poarte numele tataului?
ca deocamdata il are pe al meu?
si trebuie sa negociez cu ta-so, sau iau eu decizia?
ca daca in urma cu cateva luni credeam ca e ok daca ramane cu numele meu de familie, ma gandesc ca poate pe viitor ar fi mai bine pentru el sa fie strigat pe celalat nume, chiar daca tatal nu este langa el, este casatorit si poate, va avea copii care ii vor purta numele la vremea respectiva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Kara, mie mi se pare mai bine ca baiatul sa poarte numele tau. Pe mine ma deranjeaza cand trebuie sa spun, in diverse locuri, si numele meu si al fetei si urmeaza exclamatia sau intrebarea "sunteti divortata". Si s-ar putea ca si pe copil sa-l deranjeze, copiii sunt si mai sensibili. Plus ca imi imaginez ca e si mai usor cu actele...
Din cate stiu, dar nu sunt sigura, numai prin hotarare judecatoreasca poti schimba numele copilului, iar tatal trebuie sa fie de acord sau decazut din drepturile parintesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

e bine ca l-a recunoscut
la mine a fost nevoie de instanta
a motivat ca nu stia ca are copil
ma rog..
si nici n-am discutat cu el problema numelui de familie.
dar acum se casatoreste, si tot acum fac modificarea in certificatul bb-ului
si ma gandeam cum il va influenta pe viitor pe copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Lasati copii pe numele vostru. E dificil si pentru voi si mai ales pentru ei sa aveti nume diferite.
Pana la 18 ani peste tot va trebui sa ii reprezentati voi: la scoala, la biblioteca, la pasapoarte, la un club de sport sau orice altceva...si peste tot bietul copil trebuie sa justifice de ce nu are acelasi nume cu mama cariua i-a fost incredintat si sa aduca copie dupa hotararea de divort sau actul de incredintare.
Ca sa nu mai spun de explicatiile dintre copii la scoala, cand mama lui Popescu va fi d-na Popescu, iar mama lui se va numi altfel decat el.
E un prilej sa-si aminteasca in fiecare zi ca ei sunt...un pic altfel decat ceilalti copii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Kuki, tatal Catalinei s-a purtat execrabil si nici ca a dovedit pana acum ca i-ar pasa de Cata, dar, din pacate, ia foc daca aude ca vreau sa schimb numele copilului si s-o trec pe numele meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Ioana, stiu ca e greu acum sa-i mai schimbi numele Catalinei.
Eu le sfatuiam pe fetele la care deja bebeii sunt pe numele lor (Kara si Artemis) sa lase lucrurile asa, sa nu insiste sa poarte numele tatalui.

Eu am vrut sa pastrez numele de casatorie de dragul lui Cris, tocmai ca sa il feresc de situatiile de acum, cand la orice fleac trebuie sa prezinte si copie dupa hotararea de divort ca sa arate ca de fapt eu sunt mama lui, chiar daca am alt nume.
Insa fostul sot nu a fost de acord, pe motiv ca...el vrea sa se recasatoreasca si acest nume il va purta numai cea care ii va fi sotie. No comment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

da cum de am nimerit tipologiile astea umane????
asta ca sa ma exprim frumos. este o reteta a nenorocirii si noi am gasit-o???
maaaaaaaaaaaaaa ce i-as lasa fara...
chiar m-am stresat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Artemis, asta nu mai stiu.
Dar cred ca atata timp cat copilul are deja un nume, trebuie acordul ambilor parinti ca acesta sa fie schimbat. Lucru la care tu ai dreptul sa spui NU.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by KUKI

Lasati copii pe numele vostru. E dificil si pentru voi si mai ales pentru ei sa aveti nume diferite.
Pana la 18 ani peste tot va trebui sa ii reprezentati voi: la scoala, la biblioteca, la pasapoarte, la un club de sport sau orice altceva...si peste tot bietul copil trebuie sa justifice de ce nu are acelasi nume cu mama cariua i-a fost incredintat si sa aduca copie dupa hotararea de divort sau actul de incredintare.
Ca sa nu mai spun de explicatiile dintre copii la scoala, cand mama lui Popescu va fi d-na Popescu, iar mama lui se va numi altfel decat el.
E un prilej sa-si aminteasca in fiecare zi ca ei sunt...un pic altfel decat ceilalti copii.


Iulia







Asa e....eu am fost "nevoita" sa-mi pastrez numele exului,ca sa nu se creeze astfel de situatii neplacute si poate chiar marcante pt copil.....cind va mai creste,daca vrea sa ia numele meu,bine,daca nu,eu voi trece la numele meu si ea va ramane cu al lui...

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Am vrut sa-mi pastrez numele dupa divort, tot din cauza diverselor probleme care pot aparea, insa ex-soacra n-a fost de acord, asa ca fiul a ascultat-o pe mamica. Desi ei doi n-au acelasi nume, ex-soacra fiind divortata de multi ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amipreda spune:

Doamne, cum pot fi unii barbati atat de idioti?
Si eu sunt o mamica divortata si te inteleg, Artemis! Eu am luat numele fostului sot pentru fetita, si nu numai,desi "el" initial nu a fost de acord sa pastrez numele lui. El nici acum nu crede ca am dorit sa-i pastrez numele pentru a o scuti pe fetita mea de o suferinta in plus. Cred ca unora dintre barbati le lipseste si singurul neuron pe care il au in general barbatii!

Incearca sa il convingi si tu ca e mai bine sa aveti tu si baietelul vostru acelasi nume.
Pupici

Amalia & Maria

Mergi la inceput