cat conteaza numele de familie?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Aveam 17 ani , el avea 26.Era frumos sau asa il vedeam eu,avea o vorba dulce si ma ametea de cate ori il vedeam.M-a facut sa-l consider centru universului meu si numai cand ii auzeam numele ma inroseam toata.Am inceput sa iesim impreuna si timp de 6 ani am crezut ca am o relatie absolut perfecta cu el,mai ales ca nu arata ca se gandeste la diferentele dintre noi:eu eram dintr-o familie simpla cu parinti care munceau de dimineata pana seara pe un salariu modest,el era dintr-o familie foarte bogata,niciodata n-a dus lipsa de nimic,imi facea cadouri scumpe iar eu i le dadeam inapoi rusinata,ma suna noaptea si-mi spunea ca a vrut doar sa-mi auda vocea apoi ma trimitea la somn,ma urmarea peste tot pe strada si ma trezeam controlata din 5 in cinci minute.Ne intelegeam din priviri si de multe ori aveam impresia ca ne transmiteam gandurile prin telepatie.Stiam ,desi poate eram cu spatele,cand intra el in camera si el afirma acelasi lucru.O dragoste cum auzi numai prin carti si filme.
Totul s-a prabusit cand,peste ani de zile,am ramas insarcinata.El a descoperit primul si mi-a spus ca imi schimbasem parfumul trupului desi foloseam acelasi parfum din totdeauna.Si a urmat intrebarea care a terminat totul:
-Al cui e copilul?
Eu l-am privit socata pret de cateva minute,cred si i-am raspuns:
-Al meu.L-am facut din plastelina!
Si l-am lasat acolo,singur.M-a cautat de nu stiu cate ori doar ca sa se roage de mine sa avortez.Maica-sa imi striga pe strada ca sunt o curva nenorocita si ca am ramas insarcinata cu el doar sa-l fac sa ma ia de nevasta si sa pun mana pe banii lor.Atunci le-am urat sa pastreze banii sanatosi si sa-si cumpere biscuiti si eugenii de ei.
Ai mei m-au avertizat ca ma tin pana va fi sa nasc si apoi ma descurc cum stiu cu copilul dar sa nu le aduc acasa bastardul.Prietenii mei de pana atunci au disparut in ceata cu diverse motive.Eram studenta in anul 2 de facultate.
Am nascut o fetita minunata,de 3 100grame cu nota 10,roza ca un trandafir si blonduta ca tatal ei.O minune pe care o priveam si nu-mi venea sa cred ca eu o facusem.Am stat in maternitate 2 luni de zile nu pentru ca am fi avut vre-una din noi probleme de sanatate ci pentru ca nu aveam unde sa ma duc.Mi se promisese un loc intr-un centru maternal dar era epidemie de pojar acolo si s-a anulat.
Am stat cu chirie intr-o camera mizerabila dar pe bani putini,mi-am intrerupt studiile si m-am angajat .In tot acest timp mi-am alaptat copilul si am facut pana cand fata mea a implinit 1an jumate.Am lucrat ca profesor suplinitot,imi duceam copilul la cresa si in pauze fugeam s-o alaptez.Am terminat facultatea,am lucrat pe unde am putut.
Copilul meu a avut dunga pe certificat la numele tatalui,toti ma considerau ori nebuna ori proasta ori o curva pentru ca , stiind ca am un copil si ca nu sunt casatorita au crezut ca o facusem umbland din barbat in barbat.
Cand l-am cunoscut pe sotul meu actual avea fetita mea 4 ani.A fost dragoste la prima vedere si relatia dintre copilul meu si sotul meu e mai buna decat ar fi fost intre ea si tatal natural la care , cand ma gandesc , imi lasa in gura un gust amar.Nu-l mai urasc.Nu mai merita nici macar ura mea dar mi-e sila de el.O mare sila fata de omul care,desi o putea vedea foarte des (parintii lui locuiesc pe aceeasi strada cu ai mei) se facea ca nu o observa dar se uita lung la ea pe furis.Nepoata mea,nepoata lui si fiica mea au fost foarte bune prietene ani indelungati.
Acum fetita mea poarta numele sotului meu care a dat declaratie ca ar fi de fapt a lui dar ca noi ne despartisem si acum ne-am impacat.Sotului meu ii zice tata,sotul meu o apara cand se ia cineva de ea,sotul meu a venit cu noi la toate serbarile,la toate sedintele,sotul meu o alinta cand nu sunt eu acasa si se loveste sau o supara ceva si el o recomanda mandru cand se intalneste cu vre-un cunoscut pe strada"Fiica mea!".
Si atunci,merita sa-i dau numele tatalui sau natural,obligandu-l pe acesta sa accepte un copil pe care nu l-a vrut cand acum are un tata care o iubeste,alinta,ocroteste?Eu consider ca nu.Am uitat sa va spun ca fetita mea are acum 10 ani.

.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down
Yeah nothing can change what you mean to me
There's alot that I could say but just hold me now
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Laura te iubesc.Iubesc toate mamicile care pentru o vreme,cindva si-au crescut sau isi vor creste singure copiii.Povestea ta,a atitor femei lasate de izbeliste imi umple ochii de lacrimi si inima de bucurie ca ele se dovedesc mai puternice decit orice barbat din lume care se considera ca facind parte din categoria "sexul tare".
Si noi sintem singurei si in asteptarea clipei cind ceva se va intimpla cu liniuta din certificat.

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Leea,fi sigura ca acea clipa va veni candva !Speranta moare ultima!


.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down
Yeah nothing can change what you mean to me
There's alot that I could say but just hold me now
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocae spune:

Leea vreau sa te felicit pentru superbul copilas pe care-l ai si pentru puterea cu care ai infruntat prejudecatile. Si eu sunt o viitoare mamica singura a unui baietel ce va purta acelasi nume ca si copilasul tau: Tudor. Se va naste undeva in preajma Craciunului (20-22 decembrie), ca un minunat DAR asteptat, de altfel, pentru mine. Ieri i-am cumparat primele hainute si nu ma mai satur privindu-le. Stiu ca va fi bine, chiar daca taticul lui nu-l vrea(e constient ca e al lui , dar zice ca nu-l intereseaza). Treaba lui, el va fi cel care pierde. Ma uit la copilasul tau si, sincer, asa mi-l inchipui si eu pe al meu. In ceea ce priveste numele copilului, daca nu va veni sa-l recunoasca(mai are timp de gandire pana in decembrie), voi urma calea legala. Desigur, va fi neplacut pentru noi, dar cu ajutorul lui Dumnezeu le vom duce la capat cu bine. Important e sa se nasca sanatos!
Sper sa auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput