Clipe din trairile sufletelor noastre....(8)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

M-am trezit într-o dimineată frântă de oboseală, de parcă m-as fi rupt brusc de propriul suflet. Rareori mi se întâmplă ca trezirea din somn să fie atât de năucitoare. Simteam în mine o murdărie, simteam nevoia să dau totul afară din "casă", să stau putin între cei patru pereti goi ai sufletului, ai mintii si ai trupului. Au dreptate cei care spun că viata fără meditatie este ca o mlastină. Nu contează că la început nu vezi nimic, nu simti nimic. Este asa de bine să stai "în intuneric" uneori, în întunericul care nu ascunde ceva. Să privesti lucid, fără dorinte si fără gânduri, o crengută de zarzăr înflorit în lumina diminetii. Doar să fii acolo unde esti si să lasi totul să fie acolo unde este. În acele momente am puternic sentimentul frumusetii lui Dumnezeu. Bucuria Lui de a se juca frumos, plin de dragoste, cu lucrurile din lume. Măiestria Lui de a le uni si amesteca între ele, pentru a atinge profund inimile noastre. Adeseori i-am admirat gingăsia, blândetea si veselia cu care ne arată această frumusete. Citind din cartea despre vietile învătătorilor din Orient, am ajuns la o adâncime nebănuită a atitudinii pe care Dumnezeu ne-o dăruieste si ne-o cere în acelasi timp: Eu sunt Dumnezeu! Asta înseamnă să îl aduci în manifestare pe Dumnezeu, să-l lasi să se exprime în toată splendoarea Lui în tine si prin tine. Eu sunt Dumnezeu înseamnă să realizezi ceea ce esti cu adevărat, ceea ce ai fost dintru început, si astfel îmi explic multumitor afirmatia "Dumnezeu ne-a făcut după chipul si asemănarea Sa".

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

Neatza :)

Iaca si eu pe aici...
Asadar, raportul pe saptamana trecuta: Am dus-o pe fii-mea la dentist. Mi-a promis de acasa ca nu plinge si face tot ce-i zice doctorul. A stat sa-i curete dintishorii, sa-i faca pozele ce mai a fost tare cuminte. Inainte sa plecam a venit si doctorita mea sa se uite daca nu are carii (ca a curatat-o alta doctorita) si a vazut ca mushca invers si mi-a zis ca trebuie sa-i pun noaptea un aparat ca sa se corecteze muscatura. Asa ca au trebuit sa-i faca masuratori si sa-i ia modelul dintilor cu un gel care are un gust nu prea bun. A stat mica de ea si nu a zis nimic. Asa ca atunci cind am terminat m-am dus cu ea la magazin si i-am cumparat tabla ca se scrie cu creta (a fost super incintata ca din asta au si la daycare :)).
A 2a zi a avut first impression interview la shcoala unde o sa inceapa in toamna. M-au intrebat daca mai doarme la prinz, daca are probleme cu auzul si cu vazul (si daca am dus-o la control - ca daca nu, la shcoala vine doctor si atunci o pun si pe ea pe lista), daca o pun la bus, cine o s-o ia...mi-a spus cam ce or sa faca la scoala... fii-mea afost incintata ca o sa mearga cu busu' si ca i-a oprit educatoarea foaia pe care desenat ea cind am vorbit noi sa o puna pe perete si la toamna cind merge o gaseshte acolo.
Aseara am scos-o putin cu rolele. Mai rau e ca vrea si aia mica pe role, da' am pus-o pe tricicleta si i-a trecut supararea.

In rest...iar la munca...macar mi-am terminat proiectu' si am putina linishte si timp sa vin la cafea.


Brenda, astept povesti de la serbare.

O zi buna,

Dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Salutare pe fuga la toata lumea.
Dani, as sta cu tine la o cafea, dar trebuie sa fug sa duc masina la service pentru ITP, motiv pentru care am refuzat si o inghtata de la Cati.
Nu stiu cum reusesc sa ma umplu asa de treburi, mi-e dor de un pic de liniste si de o zi in care sa n-am ce face.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Acum o jumatate de ora am ajuns si eu acasa de la serbare. A fost emotionant, toti au vorbit frumos, au cantat, au facut poze. Au si plans un pic imbratisand-o pe d-na invatatoare, insa n-o vor uita, doar o sa predea tot in scoala.
Premii nu le-a mai dat, doar diplome de excelenta la romana si matematica si diplome pentru alte concursuri la care au participat. Diana a luat vreo 5, facem colectie de hartie .
Ma bucur ca a luat vacanta, in sfarsit rasuflu si eu usurata, am scapat de batai de cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Buna dimineata.
Am facut cafeaua cam in graba, sper s-o fi nimerit, astept impresii...

Mai, toate femeile au aceeasi problema dimineata ? Am intors dulapul cu fundul in sus si tot nu stiu cu ce sa ma imbrac. De parca ar conta !

O zi buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Neatza!
Eu n-am problema asta,ca nu prea am de ales,asa ca-s mai "fericita" din punctul asta de vedere...

Noi nu mai plecam duminica,plecam simbata la mare,asa ca azi o sa am o zi ingrozitoare,nici nu vreau sa ma gindesc....Nu va mai spun ca,evident,ieri am uitat sa ma duc la dentist....

O zi buna,tuturor!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

quote:
Originally posted by KUKI

Buna dimineata.
Am facut cafeaua cam in graba, sper s-o fi nimerit, astept impresii...

Mai, toate femeile au aceeasi problema dimineata ? Am intors dulapul cu fundul in sus si tot nu stiu cu ce sa ma imbrac. De parca ar conta !

O zi buna va doresc

Iulia




Ei am perioade.Fiecare tine cam o saptamina asa..:)
saptamina horror e cind la sf. ei gasesc TOT in dormitor, clar, ravagii dimineata si nehotarirea.
Alta saptamina ordine si disciplina.)

Brenda, vreme frumoasa la mare.Si nu numai.daca gasesti vreun chelner smecher, tine-l pina vin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Brenda, chelnerul pastreaza-l pentru She.
Pe mine cheama-ma daca vezi vreun salvamar brunet, ca la Busteni nu m-ati lasat sa-mi fac de cap cu instructorul de ski, invidioaselor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

quote:
Originally posted by KUKI
Mai, toate femeile au aceeasi problema dimineata ? Am intors dulapul cu fundul in sus si tot nu stiu cu ce sa ma imbrac. De parca ar conta !



Nuuu, eu am luat primii blugi si primul tricou din garderoba. Dupa care ma infiintai la scoala cu cozonacul copilului.

Si uite asa imi facui si eu intrarea in clubul vostru: mamici cu pitici si fara tatici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha68 spune:

Buna fetelor!
Blue eyes, bine-ai venit ... nu c-as fi eu mai veche pe-aici da' cel putin nu mai sunt ultima venita

Bine ca s-a terminat si scoala ca eu sunt si mai fericita ca are cine sa mi-o scoata p-asta mica afara... si sa stau si eu sa-nvat pt cat mai am!

Aveam si eu problema asta cu imbracatu'... da' deocamdata n-o am pt ca nu ma mai incap decat cateva lucruri asa ca pana dau jos surplusul de kile n-am bataie de cap!

Altfel toate bune...Va doresc o zi superba!!!

Miha

http://community.webshots.com/album/550687772TSZHvr

Mergi la inceput