Azoospermie - cap 3-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Pentru toate fetele de aici, cate un pupic si multe reusite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Si sa facem galerie lui Nusy, merita.Ea a fost mereu alaturi de noi im momentele grele.
Iti dorim mult succes si suntem alaturi de tine.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Nusy- maine noapte intru si eu putin si astept vesti bune din partea ta
Andrabirni- mi-a fost dor de tine, sper ca esti bine
Miki- cred ca e ingrozitor sa stai pe loc si sa nu poti face nimic; dar sper ca macar atunci cand o sa ajungeti o sa ajungeti la concluzia ca a meritat
Ella _72 – sa ne scrii dupa cum a decurs; dar sunt convinsa ca o sa devii dintr-o data optimista si ready sa infrunti lupta cu azoo
copilutzu – mi s-a strans sufletul ...ce tristut..... poate ca traditia cu listele ar trebui sa dispara; in orice caz, e minunat ca te duci la Soare si o sa vii cu alt tonus
bubulinaaaa- ai uitat ca suntem pasarele de noapte, babe ? desi nu e bine, dr. S ne-a expicat prea clar ca hipofiza lucreaza de la 10 seara la 5 dimineata (ce program strict) iar daca te culci la 2 (cum facem noi) mai avem doar 3 ore in care se produc gigei; in ultima vreme incercam sa ne corectam programul de somn dar nu prea ne iese
Elise – noi am fost la Sabyc dar inca nu l-a pus la Doppler; mai am ceva programari saptamana viitoare la Ancar si pe 31 la Protopopescu. La medicover la cine ai fost ?
Nu stiu ce sa mai fac ca sa-mi dau seama de unde vine buba. Ma gandeam sa ma duc si la Moisa ca am auzit ca e buna. Cu cat ma duc la mai multi medici, cu atat am senzatia ca am mai mari sanse sa-i dau de capat. Ce ma ingrijoreaza e ca desi ma asteptam sa incep sa inteleg anumite lucruri, parca si mai rau se invalmasesc in capul meu.
Fetelor, am o prietena al carei sot i-au iesit la spermograma numai vreo 10 mil de gigei; asta e oligospermie ?
Va puuup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:


du-l la Moisa sa vezi ce-l sperie.... al meu a plecat disperat de la ea.
A fost prima care i-a dat "vestea cea buna"....
Adik s-a dus saracu' la insistentele mele sa-si faca spermograma prima data in viata lui, si...i-a inminat Moisa o foaie alba pe care scria, nu exagerez, zero barat!!!

Si, cind a intrebat-o ce e aia, i-a zis textual "zero barat! Ce n-ai inteles?!"
"Pai...citi am?"
"N-ai!"

Al meu...a ramas masca!
"Adica sint infertil?"
"Adica da!"
Si pa si la gara.

F. misto mod de a-i da vestea asta...

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Wow, Elise mie mi se ridica parul in cap cand aud din-astea
Unii doctori chiar daca profesional sunt ok, au totusi un tact ...
Oricum, eu cred ca si dimplomatia in meseria lor tine tot de profesionalism.
However, la capatul opus e prietena mea care a fost cu sotul ei la Moisa si careia i-a spus ca "sunt cam putini, au mobilitate proasta, nu au cap si coada...e cam rau". Prietena mea nu si-a dat seama cat de rau e asta si continua sa caute o cauza la ea.
Pana cand i-am spus eu ca dupa numar e ...oligo (intre timp am cautat confirmarea pe net) dar cred ca nici asta nu stia ce e. Cum sotul meu vrea sa fie secreta faza cu azoo (si il inteleg) nu am avut cum sa-i explic mai mult, ca batea la ochi.
Deci se pare ca femeia e in extreme da' oricum nu e bine.
Hmmm ...dar pur si simplu parca nu pot sta asa ...doar sa astept o noua programare in care sper sa mi se dea vesti mai bune.
Tu de cand ai aflat de azoo ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Dragele mele,multumesc pt.galerie...si sa stiti ca nu ati facut-o degeaba....Mi-am facut eco si am aflat ca stau super...cu toate.Mi-a spus dr.:toate sunt foarte bine,ai foliculi...ramane sa te apuci de treaba...Si cand i-am zis ca sotul are oligospermie(cu un nr.f.mic) stiti ce mi-a zis?Tu esti tanara si ,daca nu ramai pe cale naturala,poti sa faci IA.Si eu am intrebat-o:nu FIV?
Mi-a spus ca nu,sa incerc inseminari ca nu dauneaza cu nimic(chiar daca nu voi reusi din prima) si ca,cu toate ca nr.gigeilor e f.mic...UNUL e de ajuns!
Iar asta m-a umplut de optimism!!!!Daca si un medic spune ca unul singur e de ajuns...atunci chiar cred.
Asa ca planul meu ramane in continuare asa:crestem cu tratament la dr.S nr.gigeilor pana pe la 10 mil.(sotul meu avea un atu:erau putini dar f.f.f.vioi),dupa care...IA.
Va pe toate,sunteti niste scumpe!

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Nusy ma bucur ca ai vesti bune. acum mai ramane sa aflati nr de gigei care au aparut in urma tratam. Sunt sigura ca sunt f multi. Asa ca, mergeti mai departe si dati-ne vestea cea buna. Tu sa iei Maca pt ca influenteaza calitatea foliculilor, a endometrului si ajuta la nidarea embrionului. Pupici multi pt campioana.
Da Pisix e ingrozitor sa stai pe loc si sa-ti faci tot felul de ganduri si planuri si apoi sa vezi ca nu poti sa le duci la capat pt ca intervine altceva. Sper ca DD sa ne ajute si pe noi , sa ne indrume pe drumul cel bun si sa dispara toate obstacolele. Doamne ajuta!
Elise sa inteleg ca v-ati resemnat? Ca nu mai faceti nici un tratament? Crezi ca ultima solutie e biopsia?
Ella succes luni la dr S. Ti-am trimis acum 2 zile un mail, l-ai primit?
Copilutzu tu in ce zi tb sa ajungi la dansul?
Bubulina tu ce mai spui?
toate fetele!

Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

pisix, am aflat la sf. anului trecut.
E proaspat....

Acum ne pregatim de concediu (impachetam, mai exact) - si sper ca daca stam 2 sapt. cu burta in sus la soare sa ne relaxam o sa planificam si niste (ce-mi place iconul asta...)

Niste, nu unul - cite unul pt. fiecare luna din ianuarie pina acum....

pup u toate fetele si succes!
ne auzim la numarat bobocei peste 2 sapt!


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Nusy,
Felicitari!Acum urmeaza o cina romantica..si peste putin timp...un bb.Sincer ma bucur pt voi si sper ca toate de aici sa-ti urmam .
Fetelor, deci se poate!O, Nusy, nici nu stii cat de fericita sunt pt tine.Prin tine avem si noi inca un motiv sa speram.
Pupici tuturor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Andra:stai sa vedem si rezultatul de joi.Daca iese bine(fata de cum era)...atunci,chiar.Oricum,sunteti niste dulci.

Nusy

Mergi la inceput