endometru subtire

endometru subtire | Autor: petit_ange

Link direct la acest mesaj

Fetelor, as vrea sa stiu ce se poate face in cazul unui endometru subtire. Am facut stimulare cu clostibegyt si foliculii au reactionat, in z8 aveam un folicul de 13.5 iar in ziua 10 era de 17.5. Problema este endometrul care nu creste deloc. In z10 era de 5.3 si dr. mi-a zis si ca n-are un aspect sanatos!?! Si la analize, estradiolul a iesit scazut :16 (vol. normale >32). Eu nu ma prea pricep, (tot ce am invatat e de pe forum) dar am citit ca endometru trebuie sa aiba minim 8-10mm. Din z8 iau si estrofem 2/zi dar se pare ca nu are efect.... Daca stiti ce alte medicamente, ceaiuri,etc, ce solutii exista pt ingrosarea endometrului, ce s-ar putea face, please, HELP!!!Merci.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

... am citit mai demult undeva pe net ca ar fi buna pt ingrosarea endometrului vitamina E. Stiti ceva despre asta? Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

Bonjour petit_ange!!!

Uite am citit despre problema asta ca intr-adevar face bine Vitamina E si Aspirina in dozaj f mic: 100mg pentru sugari!!!

Alti dr prescriu comprimate cu estradiol!

Iti trimit un lien cu discutii despre pb asta dar e in franceza, se intelege usor pentru ca fatale de acolo vb de aceleasi pb ca si ale noastre!!!

Dar in orice caz mai bine consulti un dr ptr pb ta!!!

http://forum.doctissimo.fr/grossessebebe/fertilite-infertilite/endometre-trop-besoin-vous-sujet-180917-1.htm

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Pe mine m-a ajutat foarte mult Maca (un preparat naturist),dar am tinut cura ca la carte,adica trei luni. Endometrul a inceput sa se ingroase dupa vreo doua saptamani de tratament si a ramas asa si multa vreme dupa intreruperea curei...Dar daca iei medicamente ce contin hormoni va trebui sa astepti sa termini cu ele mai intai (nu se iau simultan.) Poate ar fi bine sa consulti un medic ,sa-ti prescrie ceva (exista si un preparat medicamentos dar nu stiu exact cum se cheama...Estrofem,parca )

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micam spune:

Mishulina spune-mi si mie te rog cum ai luat Maca? Dupa CM , inainte , se face pauza?... Pot lua si Closty in acelasi timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Eu am luat Maca* timp de 3 luni fara pauza (adica pe toata durata ciclului).De combinat am combinat-o numai cu alte produse naturiste sau vitamine,nu si cu produse medicamentoase (stiu ca se pot crea efecte nedorite)....In rest nu are contraindicatii.

* Am folosit acest tip de www.innovatics.ro/ro/index.php?page=maca&PHPSESSID=" target="_blank">MACA .Stiu ca mai exista si altele (romanesti,diversi producatori) dar am inteles ca ar fi mai slabe...


Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Mishule, mersi pt informatii, o sa mai incerc sa iau si eu maca... am mai luat, dar din cauza ca le combinam si cu alte medicamente (closty sau mai stiu io ce) ma simteam nashpa de la ele... Acu' m-am lamurit de ce nu ma simteam bine...

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Petit_ange eu tot Maca iti recomand deoarece regleaza toti hormonii din organism. Pt cresterea estradiolului poti lua tinctura de marar 30 de picaturi de 3 ori pe zi cu o jum de ora onainte de masa sau pulbere din seminte de marar cate o lingurita sublingual unde se tine 15 min tot inainte de masa. Tinctura o iei din prima zi a CM pana la ovulatie ( scazi o zi doua ca sa fii sigura ca nu depaseste ziua ovulatiei) deoarece dc o iei mai mult timp inhiba ovulatia.
Dupa ovulatie poti lua extract de muguri de zmeur ( este progestativ ac)dc doresti sa cresti si progesteronul.



Miki

Lasati barca la apa ! Undeva, in larg, un om se ineaca.EDWARD SMITH UFFORD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

M-am luat cu una, cu alta si am uitat sa-ti raspund, Petit Ange... scuze... La persoanele care nu au estrogen secretat natural de organism in 'cantitate' suficienta, asa se intampla cand iau clostybegit (sau ova-mit, sau orice alt clomifen)... acest medicament pt a 'forta' foliculii sa creasca inhiba secretia de estrogen (am avut mai demult un prospect pe care am citit asta, dar scris in termeni medicali)... De ceea in cazul tau s-a intamplat ca endometrul sa ramana atat de mic, pt ca estrogenul este 'responsabil' cu cresterea endometrului in faza foliculara... In concluzie: daca nu vei mai lua clomifen, vei avea endometrul cat de cat normal la ovulatie, poate mai subtirel decat ar trebui (pt ca estradiolul tau este putin sub limita), dar asta se poate corecta cu progesteron (utrogestan) dupa ovulatie, pt ca endometrul creste si sub influenta progesteronului(la ovulatie, daca are loc conceptia, pana la a ajunge in uter embrionul mai trec 3-4 zile. In timpul asta endometrul mai creste putin pt ca sa aiba unde se implanta micul embrionas).

Sper ca m-am facut cat de cat inteleasa, daca nu, ma mai poti intreba.

Ideea este: ai ovulatie naturala? Daca da, atunci dr. tau ar trebui, (uitandu-se pe analizele tale si pe ecografii) sa nu-ti mai dea stimulare cu clomifen. Daca nu ai ovulatie fara stimulare, atunci exista si alte solutii: menogonul care stimuleaza productia de foliculi in acelasi timp dezvoltand si endometrul.

Bafta multa!

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Mariee, merci de informatii si pt link. Din cate am inteles "aspégic nourisson" de care vorbesc fetele de pe foumul doctissimo, este o aspirina speciala pt sugari sub forma de pulbere in pliculet. O sa vad daca se gaseste si la noi.

Mishulina, merci. O sa incerc sa iau si maca,depinde daca luna viitoare o sa-mi dea iara stimulare.

Miki-Miki, vroiam sa te intreb daca tinctura de marar se poate lua in timp ca fac si stimulare cu hormoni?

Avalon, merci de informatii. Banuiam eu ca Clostibegyt a inhibat cresterea endometrului. Se pare ca nu am ovulatie naturala, asa ca luna viitoare o sa trec probabil pe altceva, doctorul mi-a vorbit de un tratament injectabil, ceva ce tebuie cumparat din Ungaria, maine il intreb cum ii zice. Menogonul e injectabil? Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna petit_ange!!!

da, e aspirina la pliculet ptr bb!! e de fapt aspirina 100mg ptr ca cel ptr adulti este aspegic 500 sau 1000!! Eu impart un 500 in 5 cand nu gasesc aspegic ptr bb. mie mi a recom gineco zilnic dar nu pt pb asta (cred eu) dar cine stie, poate de aia e endometru normal!!!

succes

Mergi la inceput