Amenintare de avort la 9 sapt

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

quote:
Originally posted by radu.anca

buna, fetelor
eu sunt in 12 sapt si am aceleasi simptome ca mada:scurgeri maronii, sau rosii, cand mai intense cand mai slabe. Le am de la inceputul sarcinii, am fost de 2 ori la urgenta si nu mi-au dat nici macar o aspirina.
Unica recomandare a fost sa fac REPAUS ABSOLUT LA PAT, adica nici sa spal o farfurie nu am voie.
Asa ca daca tie ti-a dat si tratament, cred ca ai un doctor mai bun decat cei de aici, ca toate prietenele mele din tara zic ca au luat ceva, dar astia de aici nu dau nici un tratament de intretinere.
deci sfatul meu este sa stai cat mai mult in pat, sa nu te agiti, si sa dea domnul sa fie totul bine.
pupici



ANCA



Mai, dar nu sta asa... doar pt ca acolo medicii nu ajuta si nu sustin o sarcina cu medicamente. Vino in ro daca ai posibilitatea si fa un consult sau incepe o automedicatie (nu e prea corect ce spun eu) dar din No-Spa, Scobutil, papaverina, acid Folic, Utrogestan nu a murit nimeni. Parerea mea e sa ajuti sarcina!

mamica de baietel de decembrie 2003 si de fetita de august 2005
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by radu.anca

buna, fetelor
eu sunt in 12 sapt si am aceleasi simptome ca mada:scurgeri maronii, sau rosii, cand mai intense cand mai slabe. Le am de la inceputul sarcinii, am fost de 2 ori la urgenta si nu mi-au dat nici macar o aspirina.
Unica recomandare a fost sa fac REPAUS ABSOLUT LA PAT, adica nici sa spal o farfurie nu am voie.
Asa ca daca tie ti-a dat si tratament, cred ca ai un doctor mai bun decat cei de aici, ca toate prietenele mele din tara zic ca au luat ceva, dar astia de aici nu dau nici un tratament de intretinere.
deci sfatul meu este sa stai cat mai mult in pat, sa nu te agiti, si sa dea domnul sa fie totul bine.
pupici



ANCA



Off,imi pare rau.Dar de ce nu-ti dau tratament?Nu inteleg chestia asta,zau..ce asteapta?Ca eu stiu ca in strainatate(nu stiu cum e in Spania) iti salveaza bebele chiar daca e f f mic si are putine sanse,in timp ce la noi e considerat avorton si ti-l arunca la cos..da in schimb nu-ti dau un trat.de sustinere a sarcinii?
Si aici am intalnit mentalitati gen "n-am ce sa-ti fac,pana la 3 luni nu-ti pot face nik,numai D-zeu tine copii,etc etc"dar macar mai dai si de cate un medic care-si da totusi interesul..No,faza proasta e ca am pierdut 3 sarcini din cauza mentalitatii asteia stupide!aaa si a celei "trebe sa pierzi 3 sarcini sa-ti fac investigatii",de parca le faceam pe banii lui nu pe-ai mei!
Nu poti merge la un alt dr?sa-ti dea un tratament?
Sarcina usoara si un bb sanatos.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

Fetelor, problema este ca saptamana viitoare am programarea pentru trim. l de sarcina la ginecolog. Tot atunci o sa aflu si rezultatele analizelor, ca i se transmit direct ginecologului. Daca nici atunci nu voi fi multumita de rezultat, voi apela la o clinica particulara. Ceea ce ma incurajeaza este ca diagnosticul medicului de la urgenta zice ca nu am metroragie, deci sangele nu provine din uter (chiar, mada, tie ce ti-au zis, de unde provine sangele pe care il pierzi? ca daca nu e din uter, copilul se dezvolta normal), si cervixul este inchis. Astea ar fi vestile bune, plus ca bb evolueaza normal, se misca, ii bate inimioara, l-am vazut la ecograf si mi-a venit sa plang.
Opinia generala e ca este prea devreme pt a pune un diagnostic precis. Asa ca mai stau in pat o saptamana, iau acid folic si astept.
Multi pupici


ANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

nu stiu ce sa mai zic in legatura cu medicii si medicina zileleor noastre.totusi dr T mia prescris suficiente medicamente pt sustinerea sarcinii, si acum il inteleg k nu are ce sa imi mai dea. Iau 4 utrogestan, 4 magne b6, 1 acid folic,1 aspenter si o injectie pregnyl o data la 4 zile+no-spa la durere.am fost si in spital 3 zile unde mi-au facut no-spa si scobutil injectabil+perfuzii cu glucoza si alte chestii.Sfatul tuturor este sa stau la pat si sa am rabdare. totusi m-au incurajat spunandu-mi k dc nu e sange si nu e ceva abundent inca e bine. nu stiu de unde provine scurgerea asta pt k nu mi s-a facut un control ginecologic , ci doar echo si bb era bine.abia astept sa vina ziua de sambata si sa merg din nou la echo sa ii aud inimioara.sper dint tot sufletul sa reziste. va multumesc inca o data pt incurajari si pentru sfaturi.

Madalina 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Madaluta, eu am avut probleme asemanatoare la sarcina cu Stefan. Sangerarile au inceput la 4 sapt. si au durat pana pe la vreo 18. Erau maronii sau rozalii. Am facut tratament cu Utrogestan, No-spa si Gravibilon. Sarcina mi-a urmarit-o dr. Lutescu. Cred ca esti pe maini bune, la dr. T. Si eu eram speriata si demoralizata. Ecografiile facute la Lutesti (faceam si la doua zile intr-un timp ) ma linisteau pe moment.

Iti doresc multa sanatate, ai grija de tine si incredere ca se va termina totul cu bine!

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia_c spune:

Draga Madalina, si eu am avut iminenta de avort si scurgeri maronii in sapt. 7 - insa nu atit de grave. Medicul cum m-a vazut - cum m-a internat in spital. Nu aveam voie sa fac nimic, nimic. Am primit glucoza si pastile Diufoston si inca ceva injectabil (n-am retinut denumirea). La mine toate astea s-au luat de la sters si nervi... Medicul i-a zis sotului ca daca ma supara cineva, ea in calitate de medicul meu are dreptul sa-l dea in judecata pe acel om... Ai grija de tine, fii cit mai calma si stai doar in pat!
P.S. noi sintem si colege la "mamici de noiembrie-decembrie 2006"

lia_c
Happiness doesn't depend on what we have, but it does depend on how we feel toward what we have. We can be happy with little and miserable with much. William Dempster Hoard

Mergi la inceput