Despre Cerebrolisyn

Despre Cerebrolisyn | Autor: soothe

Link direct la acest mesaj


Ma rog frumos, as avea si eu o intrebare, adica mai multe.. despre Cerebrolisyn.

Nu stiam despre acest medicament si chiar daca nu intra in sfera de interes al forumului desprecopii.com, doar fiecare avem parinti si Doamne fereste, nu se stie niciodata. E bine sa stim despre ce este vorba.

Am aflat despre Cerebrolisyn tot de pe forum, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75264 " target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75264 dupa care m-am informat de pe net, dar nu am gasit multe informatii (doua filmulete si niste descrieri subtiri de tot despre testatarile clinice, dar nimic despre produs in sine). Ca este produs in Austria de firma Ebewe de o echipa de rusi (!!!) si cam atat..

Si acum intrebarile:
- ce este si la ce se foloseste?; ati vazut vreo descriere scrisa a produsului?.. ceva mai mult decat " o proteina porcina"
- din cate stiu, testarile s-au facut pentru accidentele vasculare cerebrale ischemice.. dar inteleg ca se foloseste pe scara mare si la cele hemoragice? este vreo diferenta?
- cat costa si cine il comercializeaza?
- este avizat in Romania?

Intreb in primul rand pentru ca intr-adevar ma intereseaza si daca e sa-l recomand vreodata, macar sa o fac in cunostinta de cauza... si argumentat.

"Oricum ai taia, fiecare lucru are doua fetze..."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim spune:

Si mama mea a suferit un accident vascular cerebral (ischemic) acum 10 ani si a ajutat-o enorm de mult Cerebrolizin-ul (mi-aduc aminte ca era f scump si am facut destul de greu rost de el). E important sa faca tratamentul cat de repede, inainte de 6 luni cand are cele mai mari sanse de recuperare. In primele luni tb incercate toate tratamentele posibile, inclusiv naturiste, homeopate, regim alimentar sarac in grasimi, fizioterapie, masaj, etc.
Uita ce am gasit despre Cerebrolizin:
Crelizin

Sinonime : Cerebrolizin-Ebewe.
Prezentare : fiole a 1 ml continand extract apos compus dintr-un amestec de aminoacizi si peptide, obtinut prin hidroliza enzimatica a creierului de porc, dupa eliminarea fractiunilor liposolubile.
Actiune terapeutica : stimuleaza procesele metabolice cerebrale.
Indicatii : dupa boli consumptive, in prezenta unor tulburari functionale cerebrale, in tulburari de somn, instabilitate psihica, anxietate, scaderea capacitatii de concentrare a atentiei, in cefaleea vasomotorie, vertije. Ca adjuvant in tratamentul epilepsiei, in special in petit mal (scade frecventa crizelor si mareste capacitatea de munca a bolnavilor). In leziuni cerebrale de natura vasculara. In coma hipoglicemica si dupa aceasta.
Mod de administrare : in cazurile usoare, se injecteaza subcutanat sau i.m. cate 1 fiola (1 ml) la 2-3 zile; in cazurile severe, doza de mai sus se administreaza zilnic. Doza-serie este de 10 fiole. Tratamentul se poate repeta dupa o pauza de 2-3 luni. In cazurile refractare, doza-serie poate fi marita la 20 fiole.
Pastrare : ferit de lumina.


Cerebrolizinul o ajuta sa isi recupereze functiile nervoase, ajutandu-o sa faca si progrese locomotorii.

Firma care produce cerebrolisin este

ebewePharmages.m.b.H.Nfg.KGA-4866UNTERACH, Austria

www.ebewe.com

Mult curaj si vointa, de asta are nevoie, si fara stres!

KIM & printesa ALICIA
photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, cerebrolizin este avizat in romania. inclus in categoria "alte preparate pentru sistemul nervos", clasificare ATC N07X. contine proteine hidrolizate din creier. (1ml solutie apoasa corespunde la proteine hidrolizate din 1g creier - 85% aminacizi liberi, 15% sub forma de peptide). este indicat in tulburari de concentratie si memofrie, dementa primara degenerativa (senila, multiinfarct, Alzheimer), tulburari functionale cerebrale dupa accidente vasculare, chirurgie craniana, traumatisme, forme usoare de retardare cerebrala infantila.
nu se foloseste numai pentru adulti, dupa cum vezi si mai sus.
este produs de ewebe austria. costa cam 30 de lei 10 fiole de 1ml.
in ceea ce priveste testarile clinice....se refera numai la o parte din actiunile lui.
acum nu inteleg daca te intereseaza sub aspect profesional sau personal. daca esti medic poti afla mai multe detalii de la reprezentantii firmei.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

quote:
Initial creeata de soothe


Ma rog frumos, as avea si eu o intrebare, adica mai multe.. despre Cerebrolisyn.

Nu stiam despre acest medicament si chiar daca nu intra in sfera de interes al forumului desprecopii.com, doar fiecare avem parinti si Doamne fereste, nu se stie niciodata. E bine sa stim despre ce este vorba.

Am aflat despre Cerebrolisyn tot de pe forum, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75264 " target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75264 dupa care m-am informat de pe net, dar nu am gasit multe informatii (doua filmulete si niste descrieri subtiri de tot despre testatarile clinice, dar nimic despre produs in sine). Ca este produs in Austria de firma Ebewe de o echipa de rusi (!!!) si cam atat..

Si acum intrebarile:
- ce este si la ce se foloseste?; ati vazut vreo descriere scrisa a produsului?.. ceva mai mult decat " o proteina porcina"
- din cate stiu, testarile s-au facut pentru accidentele vasculare cerebrale ischemice.. dar inteleg ca se foloseste pe scara mare si la cele hemoragice? este vreo diferenta?
- cat costa si cine il comercializeaza?
- este avizat in Romania?

Intreb in primul rand pentru ca intr-adevar ma intereseaza si daca e sa-l recomand vreodata, macar sa o fac in cunostinta de cauza... si argumentat.

"Oricum ai taia, fiecare lucru are doua fetze..."


Eu nu stiu cum poti recomanda un medicament daca nu esti abilitat sa o faci-mai limpede-daca nu esti neurolog in cazul de fata.
Cerebrolysin nu e un medicament nou,e folosit de cel putin 12 ani(de atunci stiu eu de el si presupun ca nu abia aparuse),toti cei abilitati sa-l prescrie pacientilor stiu exact despre ce e vorba,nu constituie nici o noutate.
Gasesti suficiente date pentru informarea personala pe net daca dai o cautare cu yahoo.. spre ex. http://www.pannaturopathic.com/files/Cerebrolysin.doc etc.
numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ara_kis spune:

Eu la 4 luni am facut encefalita, se presupune ca din cauza dublei circulare de cordon ombilical de la nastere, si am fost tratata cu Cerebrolyzin, asta era in 1961. E drept ca nu se prea gasea dar cert este ca se prescria si atunci. Iar acum e ceva uzual in tratamentul celor cu accidente vasculare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama98 spune:

si eu sunt interesata de cerebrolisyn.
ma intereseaza daca are efecte adverse cand este folosit intramuscular la copii sub 1an.
pana acum, ce am gasit, cica nu ar avea dar folosit intravenos trebuie sub supraveghere strict medicala(in spital).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drdana spune:

Aparent si dupa tratament, lasa impresia ca nu ar avea nici un efect. In timp, efectele sunt foarte bune. Mai multe relatii dupa ce imi spui, daca poti, pentru ce afectiune ti-a fost recomandat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Razvan, 1,10 ani, a facut o prima cura de 15 zile, asociat cu Tonotil N.
Hiperkinetik, deficit de atentie, elemente din seria pervaziva, etc...
Pot spune ca ACUM vad ceva efecte, pozitive evident.
Credeam ca ma insel, dar se pare ca NU.
Pe 14 ian. mergem din nou la control, vom primi din nou, cu siguranta.
Pana si contactul vizual a crescut ca durata...
Deci noua ne este folositor.




http://www.elfyourself.com/?id=1331694396

Cristina, mami de Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drdana spune:

Da, sigur este folositor, dar sunt persoane la care efectul pozitiv apare in timp, ma refer la un timp de 2/3 luni. Desi rezolva unele probleme si amelioreaza simptomatologia afectiunii, evolutia copilului trebuie monitorizata in timp, ma refer la un timp de pana la 15 ani chiar, monitorizare pe care trebuie sa o faca parintii. Surprizele pot fi neasteptat de placute in unele cazuri, in care de exemplu este posibil ca afectiuni de genul ADHD sau aparentul deficit de atentie si excesiva nervozitate de pana la o varsta, sa se transforme in inteligenta sclipitoare, permanenta nevoie de cunoastere, dezvoltare a capacitatii mentale pe multe planuri, etc. Desigur, asta depinde de orientarea educationala a copilului, de incurajarea talentului....

Mergi la inceput