singuratatea in doi...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

rilbuc, chiar m-ai facut sa rad pe ziua de azi
doar ca nu e asa de simplu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Draga Elle,
Nu vreau sa dau sfaturi, vreau doar sa-ti spun ce as face eu in locul tau. Faptul ca sotul tau regreta situatia de pana acum si nu accepta ideea unei despartiri as zice, chiar daca suna naiv, ca ar trebui sa-i dai o sansa. De obicei ajungi sa pretuiesti cu adevarat pe cineva in momentul in care il pierzi sau simti ca-l pierzi. Sigur va trebui sa-i spui asta in termeni foarte clari ca situatia de acum incolo va fi cu totul alta, ca tu iti doresti o familie adevarata si care sunt asteptarile tale. Bineinteles ca numai timpul iti va confirma acest lucru.
E usor sa divortezi, dar de dragul copilului merita avuta in vedere si aceasta varianta. Consider ca inainte de a lua aceasta hotarare merita sa faci totul in asa fel incat niciodata sa nu o regreti.
E normal sa nu mai simti nimic fata de un om care te-a tratat cu raceala si indiferenta, tu stii mai bine... Eu cred ca, daca este o dorinta sincera din partea lui de a ramane impreuna, de a se schimba, la un moment este foarte posibil sa va redescoperiti unul pe celalalt.

Eu iti doresc numai bine si sa iei o hotarare inteleapta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Offff Elle cam naspa situatie ai ajuns...E normal sa te inmoi la toate vorbele si promisiunile lui...
Acuma la tine se da o lupta intre ratiune si inima...si sper sa iei decizia cea mai buna.Ar trebui sa faci o balanta si sa vezi cate au fost bune si cate rele intre voi de cand sunteti impreuna...nici nu stiu ce sa iti mai zic........

Multa bafta



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia

"Exista patru lucruri care nu se mai intorc inapoi niciodata: cuvantul spus, sageata trasa, trecutul si o sansa ratata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Pe mine m-a ajutat urmatorul link

http://www.marriagebuilders.com/graphic/mbi3600_state.html

sa ma obiectivez putin.

Daca citesti Elle o sa vezi ca te regasesti acolo la capitolul "withdrawal" cand o sa citesti de divort emotional. De-asta nici nu ai simtit nimic, pentru ca in momentul asta nu iti mai pasa.

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emma_ spune:

Elle...draga mea...
Vreau sa stii ca nu esti singura care ai trecut prin aceasta situatie si vreau sa crezi din tot sufletul ca se poate si mai bine de atit.
Am fost si eu prizoniera intr-o casnicie nefericita,timp de 13 ani de zile.Ultimii 7 ani nu am dormit impreuna in acelasi pat si devenisem ca 2 straini care doar se certau in timpul zilei.Ajunsesem asa de deprimata si slabita,caci nu mai stiam pe ce lume traiesc.Din clipa cind am acceptat ca nu mai este cale de a salva casnicia noastra,mi-a mai trebuit 1 an de zile sa fac pasul sa divortez.Nu este o hotarire usoara.Ti-e frica sa nu faci o prostie,te invinuiesti ca poate nu ai incercat tot ce s-a putut,te paralizeaza teama cuvintului "divort",pentru ca este ceva final.Ma doare sa-ti spun ca oamenii nu se schimba,dar am simtit asta pe propria piele.Promisiuni,plinsete,amenintari...le-am auzit pe toate.Vreau sa fii tare.Pune-ti ordine in ginduri si intreaba-te daca mai vrei sa lupti cu morile de vint?Daca esti obosita....cautati libertatea si fericirea,draga mea...Nimeni nu te va condamna.Daca tu esti fericita si copillul tau va fii fericit.In acest moment nu ti-e frica de singuratate...tie frica de necunoscut,si e normal sa fie asa.Dar vor venii si zile bune.
Fruntea sus.Iti doresc noroc si putere sa treci peste momentele grele.Ai grija de puiutul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Elle draga, e viata ta, nu-mi permit si nu am dreptul sa judec, pot doar sa spun ce poate as face in locul tau.
Pentru mult mai putin intre mine si al meu sot s-a instalat o tensiune si o rakaiala care ma face sa ma gandesc daca mie si puiului meu nu ne-ar fi mai bine siguri. Dar sa fi beneficiat de un tratament ca cel de care te-ai "bucurat" tu atata timp, nici nu m-as uita in urma.
El nu a realizat brusc ca tu ai avut nevoie de el si ca nu ti-a oferit niciodata ce ai avut nevoie, ci a realizat ca te pierde, asta e evenimentul care a declansat schimbarea. Nu cred ca un barbat se poate schimba atat de radical (poate la inceputul unei relatii pana prinde "trufandaua" ca dupa aia arata el tot ce poate). Si cred ca dupa ce te vede intoarsa la locul tau de femeie supusa isi va reveni la bunele lui obiceiuri. Macar daca l-ai iubi ar merita sa ma incerci, sa mai suporti, sa mai speri, dar asa . . . crezi ca vei putea lipi cioburile ?
Si crede-ma, am trait intr-o familie in care tata era un sot infect, un tata lipsa si o persoana absolut strralucitoare cu prietenii (ca sa nu mai vorbim de cohorta de amante distruse venite la inmormantare, a fost tare rau taica-meu). Si mereu m-am intrebat de ce sta mama ca proasta cu asa un om. Ea si-a distrus mare parte din viata activa langa el (pentru vesnicul motiv copilul), iar pe el l-a durut in basca. Asa ca sincer nu cred ca puiul tau va regreta un tata care oricum e lipsa.


Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Draga Elle eu am mai scris cu ceva timp in urma ca relatia asta nu are nici o sansa. Ramin la aceeasi parere, imi pare doar rau ca nu iti rezolvi situatia.
Ce regret sa ai pentru copil? E destul de clar ca tatal lui e infantil si mai interesat de fustele maica-sii si de distractii. Eu zic sa te bucuri daca scapi de el.
In mod normal cred ca inainte de despartire oamenii trebuie sa faca pe dracu' in patru sa incerce sa evite divortul, mai ales cind sint copii la mijloc.
In situatia ta chiar nu e nimic acolo. Probabil nu v-ati potrivit de la inceput si problemele s-au accentuat in timp. Mai ales locuind la parintii lui si cu aparitia copilului problemele au iesit mai mult la suprafata.
Sa nu-ti para rau. Vezi de viata ta si a copilului tau. Eu nu imi cunosc "tatal" desi am locuit multi ani in acelasi orasel. Pentru mine nu exista si asta nu m-a afectat prea mult. Pentru baieti e mai greu, mai ales daca nu exista o prezenta masculina (macar un bunic). Dar nici nu vrei un exemplu negativ in viata lui.
Esti tinara, ai tot timpul sa cunosti pe altcineva. Poate acea persoana va fi chiar un tata mai bun pentru copilul tau decit actualul sot.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Va multumesc tuturor pentru mesajele voastre. Daca nu as fi "stat de vorba" cu voi, poate as fi crezut ca e ceva in neregula cu mine. Asa este, a lua decizia divortului este poate una dintre cele mai grele decizii pe care le putem lua... deocamdata sunt in faza de seet back and watch. Trebuie sa analizez... Partea buna, daca as putea spune asta, este ca el isi da toata silinta sa fie bine, pentru ca, zice el, a realizat unde a gresit si vrea sa refaca ce a stricat. Parte proasta este ca... imi e si frica s-o spun.... toate eforturile lui ma lasa deja... rece... Ok, e liniste in casa, face eforturi sa comunice cu mine, este mai atent si cu mine si cu copilul... insa de ce a trebuit sa se intample asta asa de tarziu??? De ce acum, cand sentimentele mele pentru el sunt aproape de 0??? Si cum sa fac sa trec emotional peste tot ce am trait langa el, cum sa fac sa sterg cu buretele tot si sa o iau de la capat???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

mai este o solutie, temporara, ce-i drept. Nu da divort inca, muta-te separat cu copilul si spune-i sa vina sa stati impreuna ca o familie si sa vedeti daca mai puteti rezolva ceva. Asa vezi daca e dispus sa faca schimbari pe termen lung, iar daca nu' macar ai facut primul pas pentru a te desparti de el.

" You must be the change you want to see in the world" Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

quote:
Originally posted by Elle_seb
Si cum sa fac sa trec emotional peste tot ce am trait langa el, cum sa fac sa sterg cu buretele tot si sa o iau de la capat???



Simplu: CTRL-ALT-DEL si se reseteaza tot. Nu e nevoie de burete. In caz ca tastatura e nefunctionala, am auzit ca prin hipnoza se poate rezolva cat de cat problema asta. Normal, daca esti sigura ca iti doresti sa stergi din minte tot ce s-a intamplat rau.

http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput