singuratatea in doi...

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna seara sau buna dimineata!
e foarte tarziu si am citit printre randuri povestile voastre,promit ca le recitesc cu atentie zilele urmatoare.
eu am divortat in 2005,cand fetele mele aveau antonia - 4 ani si anastasia 2 ani.
antonia era destul de mare si deja din cauza certurilor din casa devenise irascibila si se inchisese in ea.
vreau sa va spun acum dupa doi ani o mica intamplare...
intr-o seara erau fetele in baie...si ma intreaba antonia ....mami...tati a locuit vreodata cu noi??ca l-am vazut la bunica intr-o poza era acasa la noi!
mi-am dat seama cat de putin a fost implicat fostul meu sot in viata noastra....serile il asteptam pana tarziu,in concediu plecam singure...el era cu prietenii lui, cu bautura si femeile...
nu ma simt deloc vinovata...copiii mei cresc in armonie,nu stiu inca prea multe despre tatal lor,vreau sa vada ele singure...dupa ce am divortat el s-a facut in sfarsit tata...le ia in vizita,le cumpara haine, jucarii...poate a realizat ca m-a pierdut pe mine si le poate pierde si pe ele...si se implica cat de cat....eu nu regret nimic si nu m-as intoarce la viata dinainte,desi e foarte greu sa fii o femeie divortata in societatea noastra...
acum sunt bine si va doresc si voua sa alegeti drumul cel bun....si ganditi-va la copii....ei nu trebuie sa creasca intr-un mediu viciat....le trebuie caldura si mai ales liniste si armonie,iar asta nu poate sa le ofere o mama haituita,batuta si nefericita!
am baut 3 cafele azi,eu care nu beau deloc....dar acum chiar m-a luat somnul
vorbim pe lumina,ca nu mai stiu ce am scris....
dana
mama antoniei si anastasiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

JG
da, asta sper si eu, ca am ales un rau micut, chiar daca Giulia ar fi trebuit sa creasca cu tatal ei. Parca as fi pus-o pe planul 2, inainte m as fi pus pe mine si ma mustra constiinta groaznic.
Giulia stie ca tati se muta. Pt ea nu e nimic nou, il vedea atat de rar incat treceau zile in sir ca nu pomenea de el, fiind absent aproape total.
Ce sa va zic ... mi se rupe sufletul pt copil.
Dar ma gandesc ca mai bine acum, inainte sa fi degenerat intreaga casnicie in ceva si mai rau.


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Daria, dar el a fost de acord? Sau cum ati ajuns la intelegerea ca el sa plece din casa?

Uff, greu trebuie sa-ti fie perioada asta. De-ar trece mai repede.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Apartamentul este al meu, de la ai mei parinti.
El a plecat, asa, f usor, ieri am plans toata ziua.
Nu mi-a venit sa cred ce usor poate sa plece.
Probabil asta astepta si el de mult timp.
Si-a facut bagajele, si-a luat cutiile si a plecat.
Nu ne-a spus unde, nu ne-a spus nimic.
Sunt foarte, foarte trista.


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Daria

Stiu ca iti este greu, iti va lua ceva timp pana cand suferinta ta se va mai diminua.
Sunt alaturi de tine cu gandul si fii tare pentru Giulia.
Stii cum se spune: tot raul spre bine. Decat cu jumatati de masura mai bine deloc.


Elle_seb


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Stau si ma gandesc daca asa este cel mai bine pt noi toti.
Daca pana acum eram convinsa, acum parca este foarte trist totul.




Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

intr-adevar e foarte trist totul....si cine spune ca e foarte bine sa fii singura....nu are dreptate....dar eu aleg raul asta trist si pasnic,libertatea de a-mi creste fetele in armonie...
iar un barbat care si-a inselat o data sotia,sau care a ridicat mana la ea....cu siguranta o va face si a doua oara...
copiii cresc si daca mama lor e nefericita,vor fi si ei la fel..si cresc....trec anii....o vecina a mea are 60 de ani,2 copii in jur de 30 ani...care s-au stabilit in elvetia ,ea e singura cu acelasi barbat care i-a facut viata un chin si o bate si acum cand bea..si copiii...au plecat de acasa sa scape de el pt ca era un nebun si ii spun maica-sii....ce ...te-am pus noi sa stai cu el???
aveti grija de voi ,fetelor!
va pup pe toate si va doresc sa fiti puternice.
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Daria,capul sus!ai o fetita superba.sper ca in curind sa intru si eu printre voi.la singuratatea in doi ma incadrez perfect dar inca nu fac parte din cele care au avut curajul sa spuna gata.de fapt curajul il am,nu am inca situatie materiala necesara ptr a pune capat acestui chin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Daria sunt normale reactiile astea, in curand o sa incepi sa te bucuri de liniste, o sa descoperi cum e sa traiesti fara sa te enervezi intr-una.

Incognito ce s-a mai intamplat, cum esti?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

JG si dragi fetelor va voi povesti.
In noaptea aceea am atipit in cele din urma cu cheile in mina pe fotoliu.Sotul meu a venit la zori de ziua,la 7 fara un sfert cind trebuia sa fie de multa vreme la serviciu iar eu abia ma pregateam sa plec.Bineinteles ca era baut,suficient cit sa se ia la harta.Nu i-am dat satisfactia,mi-am pastrat tonul calm mai ales ca cei mici dormeau iar mama saraca statea ca pe ghimpi in dormitorul copiilor.S-a repezit la mine sa ma loveasca insa i-am prins miinile si l-am intrebat raspicat daca chia asta vrea.Si-a vazut lucrurile strinse si a inceput sa repete automat,de citeva zeci de ori-HM!Si spui ca astea-s lucrurile mele?,timp in care eu m-am imbracat gata sa ies sa plec spre serviciu.I-am rep[etat cu cel mai mare calm din lume ca pina spre seara vreau sa-si ia tot si sa-mi aduca cheile.L-am lasat boimbanind in urma mea,a plecat si el la serviciu iar a doua zi-pentru ca seara era imposibil de discutat m-a informat ca nu va parasi casa si sa fac bine sa-i asez totul la loc.Mi-a spus ca acesta va fi ultimul lucru pe care il va face cu casnicia noastra.
Mi-am sunat o prietena,avocat de profesie,care mi-a confirmat spusele lui.Se pare ca nu-l pot da afara la minut asa cum imi doresc eu-casa este bun comun-decit daca inaintez divortul,se solutioneaza in favoarea mea si nu vrea sa paraseasca locuinta abia atunci pot veni cu executorul pentru evacuare.Fara sustinere legala atita vreme cit el nu paraseste domiciliul de la sine,nu pot face nimic.
Lucrurile-s proate.Am facut o cadere nervoasa,de simbata seara pina duminica seara cind am plecat in tura de noapte nu m-am ridicat din pat.Pe cei mici i-a luat mama iar noi ne stergem unul de altul ca doi straini.
Ultimul lucru pe care i l-am spus-Nu pot trai cu tine asa,m-ai dezorientat complet,ma innebunesti,nu stiu cine esti cu adevarat si nu mai am putere si rabdare sa aflu,deja au trecut multi ani,nu mai am curajul sa ma angajez si astept inca atitia.Ce a priceput nu stiu.
Caut sa ma linistesc,azi vreau sa fac ordine in casa,sa-i asez domnului lucrurile la loc ca sa nu-l mai aud tipind ca nu-si gaseste nu stiu ce...,as mai vrea sa gatesc-mama m-a sunat ca cei mici vor acasa,fetei mai ales ii este dor de mine.
Nu stiu ce va urma.Deocamdata sintem locuitori ai aceleeasi case si cel putin eu caut sa-l deranjez cit mai putin.
Ca o paranteza,ma gindesc ca va intrebati de ce naiba nu-mi iau calabalicul si nu plec la ai mei mai ales ca sint singura la parinti-va voi explica.In casa alor mei mai locuiesc bunicii din partea mamei iar tatal meu este alcoolic.din nefericire,cu toate ca mi-e jena sa recunosc,din barbatul demn de stima pe care l-am cunoscut ca copil asa a ajuns-alcoolic!Un alcoolic care daca m-ar vedea cu toate cele acolo ar deveni de o violenta extrema.Cind sint numai cei mici pentru o perioada scurta se abtine.Maica-mii ii face destule zile amare.
Sa plec cu chirie in oras...-dintr-un salariu de asistenta nu stiu cit de bine m-as descurca.Ramine de vazut si gindit.
Sint...nu trista,altfel.Plina de ginduri.Framintata de ginduri.Noroc cu tratamentul pe care il iau constiincios si ma mentine totusi pe o oarecare linie de plutire.
Voi gasi rezolvarea tuturor lucrurilor,nu se poate altfel,astfel incit sa fie bine mai ales pentru copii si apoi si pentru mine.
Va pup pe toate cu drag,
INCOGNITO

Mergi la inceput