singuratatea in doi...

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

JG, multumesc pentru incurajare (legat de cartile pentru copii)... mai am si eu momente cand imi vine sa ma plang; oricum sunt mult mai bine fata de anul trecut. Atunci nici macar nu zambeam, acum sunt in stare sa si rad si sa ma distrez impreuna cu cei apropiati si sotului pare sa-i placa. Eu il vad pe el schimbat, desi schimbarea cred c-a aparut la mine.. Daca n-ar avea un serviciu atat de solicitant... Saptamana viitoare intra in concediu si voi vedea atunci cum ne intelegem de fapt. Eu inca nu mi-am pierdut orice speranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

... au trecut mai bine de 5 luni de cand m-am hotarat sa divortez. Au trecut mai bine de 5 luni de cand am inceput, incet, incet, sa ma regasesc pe mine, sa ma bucur de liniste si de tihna. Am reusit cu greu sa ma desprind de el, cel care a stiut numai sa-mi aduca suferinta si tristete in loc de bucurii si dragoste.
Am incheiat capitolul "singuratatea in doi". Nu voi mai trai nicodata asta. Iti ucide sufletul si iti intuneca orizontul. Te schimba, te mutileaza sufleteste, iti ia din increderea in viata si in tine si te transforma intr-o umbra.
Si m-am redescoperit pe mine, asa cum eram eu, pana sa-l cunosc pe el. Ieri ma uitam peste pozele facute in vremea casniciei. Privire pierduta, ochi adanciti, resemnare. Am mers apoi si m-am uitat in oglinda. Si am revazut in imaginea reflectata acea sclipire in ochi pe care o pierdusem. Se numeste dorinta de viata, se numeste emotie si incredere in forte proprii. Viata intr-un cuvant.
Insa... ma uit la puiul meu si ma incearca un munte de sentimente de vinovatie. Eu mi-am regasit linistea si pacea si echilibrul si el si-a pierdut familia. M-a intrebat cand vine tata sa ramana la noi si sa nu mai plece.
El nu stie ce a facut tata din mama. El nu stie ca tati si-a pus mereu mai presus prietenii si anturajul in defavoarea familiei. El nu stie ca tati a izbit-o si a bruscat-o pe mami, ca tati a injurat-o pe mami, ca tati a desconsiderat-o pe mami cu consecventa.
El stie doar ca tati, cel pe care-l stie el, nu mai e cu noi.
Uneori ma intreb daca e corect targul pe care l-am facut: viata mea inapoi in schimbul tatalui copilului meu. Si ma simt cea mai mare egoista din cate au existat vreodata.


Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela03 spune:

Elle_seb, eu zic sa nu te mai invinovatesti. Pentru ca foarte important pentru copil este si zambetul lui mami... si pofta ei de viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Elle_seb,!
Fruntea sus!Te admir mult,puiul tau va creste si va intelege totul.Sint sigura ca-ti va multumi pentru decizie,pentru forta,pentru tot.
Sint cu tot sufletul alaturi de tine,
Cu mult drag,
Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Elle ai facut un targ corect si baiatul va intelege mai tarziu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Elle_seb -
Acelasi gand ma innebuneste si pe mine, e corect sa-i fac asta Giuliei ? Ma va intelege ? Va sti ca intotdeauna eu am fost langa ea, pe mine se poate baza intotdeauna ?...


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Fetelor,trebuie sa spun cuiva.Trebuie sa vorbesc si o voi face chiar acum.Imi stiti povestea,nu o voi lua de la capat.Ultimele luni chiar au fost frumoase.Sotul meu a reusit sa se apropie foarte mult de cei mici.Si chiar si de mine.M-a ajutat mult.M-a insotit chiar si la doctor,trebuie sa va spun ca sint pe tratament antidepresiv cam de o luna si trei saptamini.Si incepuse sa-mi fie foarte bine,sa trec totul printr-un filtru mult mai calm si mai curat.Chiar incepusem sa spun ca relatia noastra seamana cu cea de la inceputul casniciei noastre.
Pina acum doua saptamini.De atunci a baut in fiecare zi.A fost msi mult plecat pentru mici afaceri mi-a spus,in timpul zilei, si tind sa-l cred a adus un plus de bani acasa.Chiar m-a invitat in unul din weekend-uri la pescuit cu citiva cunoscuti ce-mi sint dragi unde bineinteles s-a imbatat crita desi il rugasem sa nu o faca.Un weekend inainte de asta fusesem doar noi doi,chiar am ramas peste noapte si afost foarte atent.A fost superbine.Mi-as fi dorit o reluare si stia dar...In saptaminile acestea disponibilitatea lui pentru mine si copii a scazut mult.Totul incepe sa semene cu ce am mai trait.Dumnezeule!
Azi a fost liber,a mers numai la o sedinta dimineata la serviciu si a ajuns acasa seara la 6,beat.A varsat-nebunie nu alta,bine ca a facut-o in baie si nu prin pat ori dormitorul copiilor.Nu s-a certat cu mine dar dupa 2 ore,la 8 a plecat iarasi,cica la ziua unui prieten.L-am rugat sa nu o faca,sa ramina sa se odihneasca,miine merge si el la serviciu nu numai eu.Degeaba!
A plecat.Eu...M-au cuprins atitea ginduri...La naiba,mi se pare mie ori seamana totul cu ce a mai fost?Am senzatia ca nu facem altceva decit sa o luam de la capat.L-am rugat sa vina mai devreme.Dupa miez de noapte l-am sunat de trei ori.Nu mi-a raspuns si nu m-a sunat inapoi.Mai nou are telefonul inchis.
Stiti ce am facut?
Mi-e frica si nu mai pot.
I-am facut bagajul.I-am trimis un mesaj spunindu-i acest lucru,nu l-a primit inca,are telefonul tot inchis.Copiii sint cu mama in dormitor iar eu i-am strins tot-tot!Chiar si rufele nurdare din cos i le-am impachetat separat.
Miine seara cind ma intorc de la serviciu vreau sa nu mai fie.Gata,e totul o mare minciuna,nbu pot merge inainte aswa.Nu cred ca se va vindeca niciodata.Dar eu ma pot vindeca in absenta tuturor acestor lucruri.Am si eu dreptul la dragoste,bucurie,multumire.
Nu a venit nici pina la ora asta.Nu mai pot astepta.Si-apoi doar nu-mi voi petrece intreaga viata intocmai ca un gardian,adica cu inima la git ca vine baut ori sfisiata de indoieli ca este cu o alta femeie.
Miine il voi ruga sa-si cheme un prieten din cei cu care si-a petrecut noaptea sa-l ajute sa-si duca bagajul la parinti.Voi mai intirzia pe la serviciu iar pe mama o voi ruga sa aduca copiii mai tirziu ca sa aiba timp sa ia totul fara sa-l vada cei mici.
Vreau sa plece acum.Acum am forta.Si va pleca.Nu putem trai din minciuni.Nu pot sa-i dau voie sa joace cu nervii mei dupa ce ca abia am ajuns pe linia de plutire cit de cit...Nu,nu-i mai permit.
Nu stiu daca am facut bine dar asta imi doresc.
Ma tem ca nu voi reusi sa dorm iar turele mele de serviciu solicita energie,promtitudine,calm.
Eu nu-l mai inteleg pe omul acesta.Chiar deloc.
O zi buna va doresc din suflet,

Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Sa ma scuzati pentru greselile de ortografie.Sint tare obosita si suparata.Am scris repede si mi-au scapat.In plus sint cu urechea la usa sa nu vina.De obicei nu-i violent dar nu se stie niciodata,mai ales acum cind va vedea bagajul.
Va pup pe toate,
Cu drag,
Incognito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Incognito -
Daca asa simti, asa sa faci ! Eu asa am facut
Si sa stii ca nu esti singura, desi suntem departe, suntem alaturi de tine


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Incognito chiar ma intrebam ce mai faci. Ma bucur mult ca ai mers la doctor si faci tratament antidepresiv! Cat despre faptul ca i-ai facut bagajele, eu zic ca e un lucru bun. Iti urez mult curaj in continuare...

Si fetelor, stiu ca e greu pentru copii sa aiba parinti divortati, si eu astept cu groaza intrebarile Carlei (din fericire - sper?- eu am divortat inainte ca ea sa fie constienta de ce s-a intamplat) dar sigur vor fi intrebari, sigur va suferi dupa taica-su. Insa in cazul meu cel putin am ales cel mai mic rau. Si cred ca toate stim, nu? ca sa ramai intr-o casnicie nefericita face mult rau copiilor.

Daria pana la urma ai mers inainte cu planul tau? Mult succes si tie!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput