Nu stiu ce sa fac...

Nu stiu ce sa fac... | Autor: lariana

Link direct la acest mesaj

[Buna tuturor Nici nu stiu cum sa incep sau cind a inceput totul cert e ca desi sintem casatoriti de 6 ani avem o comoara de 2 ani si inca una pe drum ,sotul meu a luato razna.Mi-a spus ca eu nu merit respect.Dar nu a stiut sa-mi argumenteze.Mai nou desi sintem plini de datorii el o ajuta pe mama lui nu numai cu bani ,intimplator ii mai pune si un geam termopan pe care il plateste tot el o plimba cu masina fara sa ii spuna nimic de benzina,iar eu ca o proasta nu-mi permit sa-mi iau ceva de imbracat ca sa nu cheltui banii.Pentru noi nu se gasesc bani sa facem ceva in casa pentru parintii lui da. Pe el nu-l intereseaza datoriile casei, casa fiind a parintilor mei ei lasindu-ne sa stam singuri si-l deranjeaza ca nu e pe numele nostru.Cind imi aduc aminte cite i-am iertat peste cite am trecut cu vederea ca sa fie bine si iata ca e mai rau.Nu mi-a fost alaturi nici la prima sarcina si nici acum cind am mare nevoie de ajutor.As divorta dar imi este frica de singuratate de parca nu as cunoasteo pentru ca stau mai tot timpul singura cu copilul.Nu stiu ce sa fac, incotro sa o iau.Sint dezamagita de viata de alegerea pe care am facut-o ,de casnicia mea,de tot in general.

mama cu doua comori

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

inteleg prin ce treci, nici eu nu pot sa spun ca m-am bucurat de suportul sotului meu pe perioada sarcinii, nu ma bucur nici acum de suportul lui din nici un punct de vedere. Nu ma simt in masura sa-ti dau vreun sfat pertinent, dat fiind faptul ca si eu am probleme cu carul pe care nu ma simt capabila sa mile rezolv...
Am vrut doar sa-ti spun ca te inteleg...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Iarina, asa cum i-am raspuns si lui Elle la celalat subiect...lucrurile sunt triste si complicate.
Si pentru o relatie trebuie sa fie intotdeauna doua persoane care sa lupte.

Nu sunt cea mai potrivita persoana sa dau sfaturi in asemenea situatii. Tot ce pot sa spun e ca desi material poate ca imi e mai greu dupa divort, in rest din orice alt punct de vedere e mult mai bine.
Sunt mai calma, mai linistita, mi-am recapatat demnitatea(nici eu nu meritam respect, si la fel, nu stiu nici acum de ce), sunt din nou eu insami.
Dar asta e povestea mea. Povestea ta, doar tu o poti evalua.
Si iti dau aceeasi idee ca lui Elle. Fa scenarii. Ca la filme, stii ?
Cum va fi viata ta alaturi de el in viitor. Si cum va fi fara el. Plusuri, minusuri...ia totul in calcul, pentru ca totul conteaza.
Si poate dupa asemenea exercitiu de imaginatie poti lua o hotarare.

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Iarina cu tot respectul te exprimi putin cam confuz. Unii barbati sint f. mindri si vor sa arate parintilor ca s-au realizat. Eu am prieteni in Ro care isi ajuta paritnii si rudele daca au posibilitatea. Mie mi se pare un gest frumos din partea lui ca le pune geamuri, fie si pe cheltuiala voastra. Daca or fi oamenii f. saraci, traind dintr-o pensie… stii vine o vreme cind trebuie sa mai si dai inapoi parintilor nu poti sa primesti la infinit de la ei. Nu pot sa cred ca exista barbat care sa nu stie ca are datorii sau care sint prioritatile in casa. Cumva e normal sa il deranjeze ca voi acum, ca si familie, stai in ap. socrilor lui. Cumva ai tai nu au fost de acord cu casatoria ta, spera sa divortezi sau care e problema? Eu daca as fi in locul parintilor as dona apartamentul copilului meu … Apoi mi se pare absurd sa ceri propriului parinte sa cotizeze la benzina!!! Cite nopti nedormite, cite sacrificii si cite drumuri special pt. copil o fi facut parintele ala? Gindeste-te la parintii tai la bunicii tai si gindeste-te ca si tu vei fi socara cuiva si nu cred ca iti va conveni daca ti se va pune problema asa. Nu cred ca parintii lui folosesc masina voastra drept taxi. Daca le-ar cere bani de benzina ar fi lipsa de respect, eu asa vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:

Multumesc de incurajari dar imi este frica ca nu ma voi descurca singura cu doi copii.Dar nici asa nu o sa pot indura la nesfirsit.Parintii lui lucreaza si mai are un frate care la rindul lui lucreaza si el.Cit despre parintii lui niciodata nu i-au cumparat nepoatei lor ceva nici nu se intereseaza ce mai face vorbesc cu sotul meu doar pe mobil si cind e la servici.Desi stau nu foarte departe de mine nu au venit niciodata sa ma ajute cu ceva sau sa stea cu nepoata lor ca eu sa-mi rezolv problemele, mereu cu copila dupa mine.Oare asta e viata sa tragi de unul singur si degeaba?


mama cu doua comori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:

Draga adrienne poate ai dreptate si nu e corect sa iei bani de la un parinte dar daca iei ultimul ban pe care il ai pentru copil ca sa le dai socrilor e bine? Sau gravida fiind nu-mi iau nimic ca sa se plimbe socri ca maxi-taxi nu e bun.Asa e bine?Atitta timp cit eu nu le cer nimic,nu m-au ajutat cu nimic nici la mine sa nu apeleze.

mama cu doua comori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Da ai dreptate. copiii tai primeaza in fata parintilor/socrilor. Nu am inteles eu bine,. nu ai dat explicatii suficiente. iti odresc noroc si intelepciune sa hotarasti cum e mai bine pt. puii tai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Lariana tu ai discutat despre nemultumirile tale deschis cu sotul tau?
I-ai spus "uite AVEM nevoie de asta si ailalta, vreau sa ma duci acolo si dincolo,trebuie sa ma ajuti la asta si la ailalta"?Sunt unele femei (printre care si eu eram asa) carora le este greu sa ceara.Sigur normal ar fi sa nu ceri ca doar orice om ce pretinde ca-si iubeste si respecta sotia vede cand are nevoie de ceva si stie sa-si stabileasca prioritatile.
Dar mai sunt si din aia ce stiu ca langa ei sta o fiinta ce nu cere si profita de "ocazie" ca sa faca pe gentilii in alta parte:parinti,colegi,amici ,prieteni.

Daca tu mai crezi ca poti recupera casnicia voastra IMPUNE-TE!
Daca doar cu datorii merge treaba la voi,ia fa si tu vreo doua sa nu mai aveti buget de dat in alta parte.
Spune-i sotului ca nu ai rezolvat una sau alta pt ca nu ai avut cum sa alergi in stanga si-n dreapta,cumpara-ti lucrurile de care ai nevoie fara sa-l intrebi inainte.
Ai grija de tine si odihneste-te atat cat simti nevoia.Ocupa-te de tine si respecta-te!!! Daca nu o faci tu...cine sa o faca?!

Auzi vorba la el...tu nu meriti respect?Pai ce rasa de om e unul din asta ce face doi copii cu una despre care zice ca nu merita respect?
Ba meriti tot respectul!!!pt ca ai facut cu el doi copii,te sacrifici si faci economii si sacrificii pt voi ...ca el sa-ti arunce in fata jigniri?

De ce te temi de singuratate?Mai singura decat acum n-ai sa te simti in veci...chiar de nu ti-ar fi "aproape" subspecia aia de sot al tau.
Scuza-ma ca l-am catalogat asa,nu pe tine am vrut sa te lovesc, dar e parerea mea fata de sotul tau si nu mi-o schimb.Nu te merita.

Daca nu merge treaba nici cu impusul...vezi-ti de viata ta,da-l afara din casa si stai linstita...au fost mame si cu trei patru copii care au supravietuit de minune fara sa aibe un specimen ca sotul tau langa ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Off topic

Marcellina, uite de-aia te iubesc eu pe tine. Apari rar, dar le zici bine si pui punctul pe I

Citind ce ai scris mi-am dat seama ca nici eu n-am stiut niciodata sa cer. Ba chiar credeam ca atat mi se cuvine.
Off, multe mai avem de invatat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Scuze de un pic de off topic.Kuki si eu te-am remarcat pe tine si te admir pt curaj.

Cred ca asta e un mare handicap al multor femei .Nu stiu sa ceara ce li se cuvine,fac concesii la nesfarsit pana ajung sa fie tratate de parca ar fi carpe.Si am mai observat ca cele ce stiu sa se impuna de la bun inceput si pe buna dreptate fara sa puna totusi "papucul" pe sot(nu neaparat doar cand e vorba de bani) nu au probleme in casnicie cu sotii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Iti spun eu de ce "nu meriti respect": pentru ca nu lucrezi si stai cu copilul, de parca asta n-ar fi munca, si inca una grea.
Si mai vine inca un "urlator mic" care o sa-l deranjeze pe sotul tau din dulcea-i reverie de mascul demn de respect...
Esti in casa parintilor tai? Spune-i ca pana nu-ti argumenteaza de ce nu esti demna de respect nu mai intra in casa. Sa vezi ce-i revine respectul.
Ah, ce ma enerveaza specimenele astea... Cred ca o sa scriu la "Descarca-te", ca sa-mi mai treaca.
Curaj!


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Mergi la inceput